ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Sloučení olomouckého divadla s filharmonií zůstává ve hře, rozhodnou analýzy

  • 0
Moravské divadlo a Moravská filharmonie Olomouc by se mohly spojit. Nejprve se ale musí taková varianta ukázat jako smysluplná. A právě o podrobnějším prověřování dalších kroků nakonec včera po tříhodinové diskusi rozhodlo olomoucké zastupitelstvo. Proti byly odbory, petice i řada osobností.

Každoroční přetahování o rozpočty kulturních domů, podfinancovanost a škrty vedly radnici k prověření úvah nad sloučením divadla s filharmonií, které zřizuje.

„Zároveň chceme zachování rozsahu kulturní služby, tradice a značek, tedy nic nerušit. Spojení a efektivnější fungování je ve světě poměrně časté, a to nejen kvůli finanční tísni, ale i kulturnímu růstu. Je to příležitost pro nový marketing a úspory při zdvojovaných službách,“ řekl náměstek primátora Viktor Tichák (ProOlomouc a Piráti).

Olomouc zvažuje spojení divadla a filharmonie, měly by společný orchestr

Zvolená varianta má uspořit asi osm milionů korun. Přesnější čísla přinese externí posudek, město zároveň jmenuje manažera spojení, který dostane organizační změnu na starost. Olomouc se také zavázala jednat intenzivněji s hejtmanstvím i ministerstvem kultury.

I přes opakované ujišťování, že zatím se o ničem definitivním nerozhoduje, a pokud následující analýzy fúzi nedoporučí, lze spojení odvolat, vyvolalo téma silný ohlas. Na radnici přišla petice s více než tisíci podpisy a následně i otevřený dopis podepsaný sedmi desítkami známých osobností české kultury.

Kritici: Ušetří se virtuálních osm milionů

Za doprovodu žesťového kvintetu také na jednání zastupitelstva vystoupil předseda filharmonických odborů Vojtěch Pospíšil.

„Byla velká reformní očekávání, ale nápady jsou vycucané z prstu. Je to zbytečná ztráta autonomie, vedla by k degradaci. Instituce destabilizujeme kvůli virtuálním osmi milionům. Problémy se nevyřeší. Za debatu jsem rád, pojďme ji ale ještě posunout,“ chtěl větší jistotu pro 550 zaměstnanců obou institucí.

Odložení bodu navrhovala i opozice. „V nejbližších třech letech zde nebude žádná úspora, máme čas se zamyslet. Měli bychom jednat s Olomouckým krajem a počkat na připravovaný zákon o veřejné kulturní instituci,“ navrhoval například Martin Jirotka (SPD a Trikolóra).

Méně premiér a vyšší vstupné. Moravské divadlo chystá úspornější sezonu

Spolu s březnovým navýšením o 17 milionů korun jde na divadlo i filharmonii letos z městské pokladny 212 milionů. Kraj přispívá zhruba osmi miliony korun.

Pokud začne příští rok platit zmíněný zákon, mohl by se kraj stát spoluzřizovatelem olomouckých kulturních těles.

„Nový zákon ale neznamená, že by město získalo od kraje více peněz. Pokud bude ve vedení kraje vůle, možná se podaří směna, debata o revizi zřizovatelských kompetencí. Navýšením příspěvků může být na druhé straně něco kompenzováno,“ reagoval krajský radní za kulturu Jan Žůrek, který je zároveň olomouckým zastupitelem (ProOlomouc a Piráti).

Do Olomouce jde z kraje čtvrt miliardy

Hejtmanství podle Žůrka dává na kulturu téměř 450 milionů korun ročně, ve srovnání s šesti podobně velkými kraji nejvíce z nich.

„Když vezmeme celkové výdaje kraje na kulturu, v olomouckých institucích a dotacích končí zhruba 250 milionů korun. Startovní pozice tedy nebude jednoduchá, ale jednáním se vyhýbat nebudeme,“ upozornil, že nelze opomíjet zbytek regionu.

Vystoupení senátora Lumíra Kantora (KDU-ČSL), jenž je ambasadorem Moravské filharmonie, ani autora petice Milana Ludvíka, po nichž vždy následoval potlesk přítomných divadelníků a filharmoniků, koalici ke změně postoje nepřiměly. „Rozvoj kultury nejde udělat za méně peněz. Nastane destabilizace,“ vyzýval například Ludvík.

Další rozhodování podle koalice přijde za rok až rok a půl. „Mrzí mě, že z pléna nevykrystalizovalo žádné jiné řešení než úspory formou sloučení nebo nechat věcem volný průběh. K tomu, aby došlo k úpravě zřizovacích listin, je ještě daleká cesta,“ shrnul primátor Miroslav Žbánek (ANO).

8. března 2023