Mohelnická krize ČSSD pokračuje, ve volbách se střetnou dvě kandidátky

  9:11aktualizováno  9:11
Sociální demokraté v Mohelnici budou mít do komunálních voleb dvě kandidátky. Jedna oficiální pod hlavičkou ČSSD, „truckandidátka“ ponese pro změnu název Mohelnická demokracie. Krize mohelnické sociální demokracie, kde byla loni rozprášena kvůli rebelům stranická buňka, dál pokračuje.
O znovuzaložení základní organizace usilovaly dvě znesvářené skupiny sociálních demokratů. Ilustrační snímek

O znovuzaložení základní organizace usilovaly dvě znesvářené skupiny sociálních demokratů. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nepomohlo, že před několika dny byla založena nová městská organizace. O znovuzaložení základní organizace totiž usilovaly dvě znesvářené skupiny sociálních demokratů. Souboj vyhrála parta kolem Jana Jeřábka.

„Byl to podvod. Okres měl obě naše žádosti projednat současně, ale rozhodl o tom, že základní organizaci obnoví pan Jeřábek. Z okresu nám bylo doporučeno, abychom spolupracovali, ale on spolupracovat nechce,“ řekl šéf druhého tábora Karel Junek.

Jeřábek je členem revizní komise okresu, Junek je zase dlouholetým členem ČSSD a zastupitelem v Mohelnici. Podle okresního šéfa sociálních demokratů Pavla Martínka rozkol ubližuje celé straně.

„My jsme rozhodli, že základní organizaci obnoví pan Jeřábek, a ti druzí by se s tím měli smířit,“ řekl Martínek.

Podle něj bylo jedním z důvodů podezření, že druhá strana chtěla před volbami účelově přivést do strany řadu nových lidí, aby potom ovládli kandidátku.

„Takové pokusy se objevují před komunálními volbami v každé straně napříč republikou a je potřeba se s tím vyrovnat,“ zdůvodnil Martínek.

Lídrem kandidátky měl být Junek

Pikantní je, že Junek dostal od Jeřábka nabídku, aby byl na „jeho“ kandidátce jednička.

„Je pravda, že jsem tu nabídku dostal, ale další členy a lidi, které jsem doporučoval k přijetí, nechtěl pan Jeřábek vzít, takže jsem to odmítl,“ sdělil Junek.

I Jeřábek tuto nabídku potvrdil. „Pan Junek je dlouholetý člen, navíc známá osobnost. Mrzí mě, že to nevyšlo. Na podezřelý příliv nových členů jsem ale nemohl přistoupit,“ řekl.

Junek ale popírá jakoukoli účelovost. „Ty lidi dobře znám. Určitě jim nejde o nějaké výhody,“ tvrdí.

Už má pohromadě jinou kandidátku, kde budou odmítnutí členové ČSSD a její sympatizanti. „Bohužel to nebude pod hlavičkou sociální demokracie. V názvu jsme ale slovo demokracie chtěli mít, takže proto se jmenuje Mohelnická demokracie,“ vysvětlil Junek.

Do čela se vrací bývalý starosta

Teď musí nová kandidátka posbírat přibližně 650 podpisů jako každý, kdo chce v Mohelnici nově kandidovat. „Věřím, že ty hlasy seženeme. Pro ČSSD určitě není dobré vysvědčení, že její členové budou na jiné než stranické kandidátce. My ale nemůžeme postupovat jinak, protože jsme byli odstaveni nespravedlivě,“ řekl Junek.

Obavy z oslabení ČSSD potvrdil také okresní šéf strany Martínek. „Tohle sociální demokracii ve volbách v Mohelnici určitě oslabí a ublíží jí to obecně,“ upozornil Martínek.

Nová základní organizace ČSSD lanařila vedle Junka do čela své kandidátky známé osobnosti z Mohelnice, protože Jeřábek kandidovat nemůže. Nemá totiž v Mohelnici trvalé bydliště. MF DNES zjistila, že oslovil i bývalého starostu Aleše Miketu, který je nyní v zastupitelstvu za Věci veřejné. Za ty ale kandidovat nebude.

„Mohu potvrdit, že Aleš Miketa bude lídrem,“ sdělil Jeřábek.

Miketa rovněž potvrdil, že bude kandidovat za ČSSD jako lídr její kandidátky. „Oslovili mě a já jsem souhlasil. Je to pro mě nová výzva,“ řekl.

Miketa za ČSSD kandidoval jako nečlen už v roce 2002, ale do zastupitelstva se dostal až po dvou letech jako náhradník za odstupujícího zastupitele. V roce 2006 kandidoval neúspěšně za Moravany a před čtyřmi lety za Věci veřejné, za které byl část volebního období starostou. Na svůj post ale pod tlakem opozice rezignoval. Vzápětí se stal místostarostou a později rezignoval i na tento post.

Nejčtenější

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Olomoucký elektrobus je až příliš moderní, cestujícím v rukavicích neotevře

V pravidelném provozu olomoucké městské hromadné dopravy začal sloužit první...

Nečekaný zádrhel řeší olomoucký dopravní podnik. Někteří cestující mají v těchto dnech problém dostat se do nového...

Největší lavina za 20 let. V Jeseníkách se utrhly stovky metrů sněhu

Zřejmě největší lavina za posledních dvacet let v Jeseníkách spadla v těchto...

Zhruba 300 metrů měřila na délku obrovská lavina, která v těchto dnech spadla v Jeseníkách. Místní takovou nepamatují...

Hledaný muž v ženských šatech prchal 14 hodin kanály až do vyčerpání

Hledaný muž převlečený za ženu se dal před policisty na útěk nejdříve potokem a...

Náročné pronásledování, které se nakonec změnilo spíš v záchrannou akci, absolvovali v úterý policisté s hasiči v...

Cyklokrosová mafie, hřímá Hekele. O českou medaili přišel v depu

Emil Hekele v depu na cyklokrosovém mistrovství České republiky v Holých Vrších.

Do cíle mistrovství republiky v cyklokrosu už nezbývalo ani pět kilometrů a Emil Hekele se při průjezdu do...

Další z rubriky

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek náhle zemřel. V čele města stál do loňských komunálních voleb. V...

Celníci zastavili podezřelou cisternu s tisíci litrů nelegálního lihu

Snímek cisterny, kterou celníci zadrželi v závěru roku 2018 kvůli podezření na...

Daňový únik vyčíslený předběžně na víc než osm milionů korun odhalili celníci při kontrole u Olomouce. Na obchvatu...

Muž se zákazem řízení marně ujížděl, policisté ho chytili na lesní cestě

Policie dohlíží na provoz na zasněžených silnicích.

V autě i po svých musela policejní hlídka na Olomoucku pronásledovat muže, který sedl za volant a vyjel na silnice...

Najdete na iDNES.cz