Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

S napřaženou pěstí chtěla po úřednici dávky, vyhrožovala jí i smrtí

  • 79
„Dej sem ty peníze, nebo tě zabiju.“ Těmito slovy si žena na sociálním odboru přerovského magistrátu vymáhala dávku pro svou nesvéprávnou dceru. Přitom si nenechala vysvětlit, že už jí dávka byla vyplacena. Hrubou klientku zklidnila až přivolaná policejní hlídka, která ženu převezla na služebnu.

Ve čtvrtek dopoledne přišla podezřelá do jedné z kanceláří přerovského magistrátu řešit dávky sociální podpory. „Její způsob dožadování se dávky na nesvéprávnou dceru byl ale poněkud nestandardní,“ popsala přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Pracovnice úřadu se jí snažila vysvětlit, že dávka jí byla vyplacena již před deseti dny a na další tudíž nemá nárok.

S tím se však dvaašedesátiletá žena odmítla spokojit. „Pěstí nataženou k obličeji jí vyhrožovala slovy ‚dej sem ty peníze, nebo tě zabiju‘,“ popsala Zajícová.

Úřednice už ženu znala z dřívější a věděla, že je velmi konfliktní. „Dostala oprávněně strach o své zdraví a vzala si na případnou obranu paralyzér, který měla položený na stole,“ sdělila policejní mluvčí.

Pomáhají strážníci, policie nebo asistenti prevence kriminality

Klientku se jí nakonec podařilo dostat na chodbu a ihned kontaktovala policii. Při incidentu se nikdo nezranil a nedošlo ani ke škodě na majetku.

Podezřelou policisté převezli na služebnu, kde podala k celé věci vysvětlení. Za uvedené jednání ženě hrozí až tři roky za mřížemi.

Pracovníci odboru sociálních věcí a školství běžně absolvují školení zaměřená na řešení konfliktních situací při jednání s klienty.

„Při předem plánovaných jednáních s konfliktními klienty využíváme asistenci strážníků městské policie nebo asistentů prevence kriminality, případně nás doprovází v terénu,“ sdělila Romana Pospíšilová, vedoucí odboru sociálních věcí a školství.

Při nenadálých vyhrocených krizových situacích kontaktujeme městskou nebo republikovou policii.

„Ve zmiňovaném případě zajistíme, aby při každém dalším jednání s dotčenou osobou byl v kanceláři přítomen navíc další pracovník,“ doplnila Pospíšilová.

Dávky jsou příčinou agrese

Podobné případy řešila policie i v minulosti, a to i na jiných místech regionu. Například v prosinci 2015 napadla kvůli nevyplaceným sociálním dávkám dvaadvacetiletá žena pracovnici šumperského úřadu práce.

Povalila ji na zem a bila pěstmi, před dalším útokem ji nakonec ochránili až její kolegové. Žena musela vyhledat lékařské ošetření a skončila v pracovní neschopnosti. O dva roky dříve napadl agresivní muž úřednice sociálního odboru radnice v Hranicích na Přerovsku.

Muž, jehož strážníci několikrát vyvedli, vyhrožoval pracovnicím podřezáním a zdemolováním vybavení. Násilníka musela nakonec zpacifikovat a odvézt policie. Úřednicím se nic nestalo.

,