ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Janeček, MF DNES

Třicetimilionová sázka na wellness centrum Jeseníku nevychází, je ztrátové

  • 7
Ambiciózní wellness centrum vybudované u jesenického koupaliště městskými Technickými službami mělo pozvednout kvalitu nabídky služeb. Jenže zatím plán vůbec nefunguje. Návštěvnost centra je naprosto mizivá a projekt je za přibližně rok provozu v téměř dvoumilionové ztrátě.

„Ta čísla mě nemile překvapila,“ říká k výsledkům návštěvnosti i hospodaření ředitel Technických služeb Patrik Tomáš Pavlíček, který nastoupil do funkce nedávno a celý projekt wellness centra tak „zdědil“.

U zrodu plánu, který je nyní ze všeho nejvíc výraznou zátěží pro rozpočet, totiž stálo v roce 2017 tehdejší představenstvo Technických služeb, v jehož čele seděl bývalý zastupitel Roman Kalous z hnutí ANO. Jeho bratr Adam Kalous (ANO) byl v té době starostou a nyní je poslancem. Roman Kalous i dnes plán wellness centra obhajuje.

„Cílem bylo zlepšit služby poskytované v rámci jesenického koupaliště. Takový projekt chce nějaký čas na rozjezd. Bohužel jsme nedostali příležitost wellness centrum pořádně rozběhnout,“ říká. Po volbách v roce 2018 byl odvolán z postu šéfa představenstva on, později přišel o funkci i ředitel Jaroslav Ryčl.

Také tehdejší starosta Adam Kalous po katastrofálním prvním roce ambiciózního projektu odmítá, že byla chyba, když se městská firma do takového podnikání pustila.

„Hodně lidí si myslí, že technické služby by se měly věnovat jenom sekání trávy a úklidu odpadů. Já si myslím, že je správné, aby podnikaly, vydělávaly a investovaly. Ten projekt se jevil zajímavě,“ prohlásil.

Starostka: Tehdy jsme dostali informace, že to bude prosperovat

V nejužším vedení města byla i současná starostka města Zdeňka Blišťanová (Jeseníky srdcem), která tehdy zastávala post místostarostky.

„Podle informací, které jsme v té době dostali, mělo wellness centrum prosperovat. Bohužel tomu tak není. Otázka je, zda lidé, kteří projekt připravovali, brali v úvahu třeba všechna wellness, jež byla v Jeseníku vybudována v hotelích,“ řekla.

Projekt tehdy spolkl třicet milionů korun. Vedle samotného wellness centra zahrnoval ještě vybudování nového vstupu na koupaliště, sociální zařízení a rekonstrukci kotelny. V centru jsou tři sauny, vířivka, odpočívárny, ochlazovací bazén a sprchy.

Blišťanová zároveň podotkla, že městské wellness centrum není projekt města, ale Technických služeb, které podle ní také nesou ztrátu. Jenže ta se stejně ve finále od hospodaření města zcela oddělit nedá, jelikož jde o ryze městskou společnost.

„Je pravda, že Technické služby jsou společností stoprocentně vlastněnou městem, takže nám nemůže být jedno, že wellness centrum funguje s takovou ztrátou. Je potřeba udělat maximum, aby se ztráta v dalším roce minimalizovala, lépe ale aby se projekt dostal do plusu,“ připustila starostka.

Privátní wellness centra na rozdíl od městského prosperují

Podle šéfa Technických služeb Pavlíčka se nyní společnost snaží do městského wellness centra nalákat firmy, kterým nabízí zvýhodněné poukazy pro zaměstnance, a připravuje i program pro regeneraci sportovců.

„Centrum bude mít výrazně větší propagaci, včetně videospotů v kině nebo na televizním kanálu v Jeseníku a okolních obcích,“ popisuje Pavlíček.

Krach celého dosud výrazně prodělečného projektu zatím nepřipouští, i když ve městě je řada privátních wellness center, která na rozdíl od toho městského prosperují.

„Teď musíme udělat vše pro to, aby se ekonomika zlepšila. Je potřeba snížit provozní náklady, zvýšit návštěvnost. Podle toho, co se nám podaří v této sezoně, uvidíme, jak dál,“ dodal šéf městské firmy.