Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

Polská vysoká škola zatím studenty z Jesenicka neláká, odrazuje i polština

  4:54
Když před třemi lety spustilo Jesenicko spolupráci s moderní vysokou školou v nedaleké Nyse s cílem dostat své středoškoláky na studium v Polsku, začínaly úvahy na několika studentech a časem jich mělo být deset až patnáct ročně. Výsledek se tomu ale zatím vůbec neblíží. V současnosti studuje na nysské škole pouze jediný student z Jesenicka.

Pohled na silnici na Jesenicku vedoucí přes česko-polskou hranici. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Určitě máme zájem, aby mladí lidé z Jesenicka studovali v Nyse, bohužel zatím se nábory a kampaně míjí účinkem. Asi tu jsou předsudky, obavy z cizího prostředí. Mám pocit, že spousta lidí se hranice mezi zeměmi, byť už byla překonána Schengenem, nezbavila,“ míní například předseda Sdružení města obcí Jesenicka (SMOJ) Lubomír Žmolík.

Podle něj není k psychologické bariéře důvod. „Jako bych hodně lidí slyšel říkat s despektem: Jé, to je jenom Polsko. Jenže by si měli uvědomit, že Polsko je dynamická země s dobrými příležitostmi,“ podotkl.

„Bohužel lidé z Jesenicka pořád do Polska nejezdí ani za prací, byť příležitosti tam jsou. Přitom Poláci sem jezdí už běžně. Pokud naši lidé budou jezdit do Polska pracovat, možná se změní i pohled na nyskou vysokou školu,“ dodal.

Na nule jsou všechny jesenické střední školy s výjimkou Hotelové školy Vincenze Priessnitze.

„Pořád máme zájem o kontakty s vysokou školou v Nyse, o to, aby alespoň někteří naši studenti pokračovali na studiích v Polsku. Jenže ani po několika letech přesvědčování se to bohužel nedaří,“ přiznává šéfka Střední odborné školy gastronomie a potravinářství Jeseník Silvie Pernicová.

Roli hraje mimo jiné obava z cizího prostředí

Velkou roli podle ní hraje jazyková bariéra, obava z cizího prostředí a také skutečnost, že nebudou mít ve škole české kamarády.

„U nás dokončil studium chlapec z polského pohraničí. Řekla bych, že to chtělo hodně jeho osobní statečnosti i odvahy rodičů, zvlášť v prvním roce, a stejné by to bylo i v případě, že by naši absolventi měli jít studovat do Polska, i když přece jen už jsou o čtyři roky starší. Bariéry jsou ale stejné,“ míní ředitelka.

Žádného studenta zatím „nevyslaly“ na studium do Nysy ani jesenická průmyslovka nebo gymnázium. Obě školy rovněž upozorňují na jazykovou bariéru.

„Na nyské škole jsou přednášky v polštině, naši studenti by přivítali, kdyby více výuky probíhalo v angličtině,“ říká zástupce ředitele jesenického gymnázia Stanislav Jurník.

Podle Jurníka nepomohly ani opakované návštěvy studentů v nyské škole, kde se mohli dopodrobna seznámit s výukou, ani návštěvy „náborářů“ z Polska na Jesenicku.

„Přes veškeré aktivity v tomto směru je odezva nulová. Nevím, co by se muselo změnit, aby naši studenti projevili o studium v Polsku zájem. Řekl bych, že pořád u nich budou mít přednost vysoké školy v českém vnitrozemí,“ sdělil Jurník.

O polštinu není na školách zájem, učí ji jediná

Jesenické střední školy s výjimkou Hotelové školy Vincenze Priessnitze a Obchodní akademie možnost zdokonalit se v polštině nenabízejí. Podle ředitelů se totiž o polštinu studenti vůbec nezajímají. Pro studenty neznalé tohoto jazyka nicméně nabízí nyská vysoká škola intenzivní kurz jazyka, ani to ale nezabírá.

Výjimkou mezi středními školami z Jesenicka je hotelová škola, kde se polština učí jako jeden z nepovinných jazyků.

„Učí se ji asi polovina studentů a myslím, že polštinu mají po absolvování školy na dobré úrovni. Bohužel ani to není recept. Ta obava z vyučování v polštině na nyské škole pořád přetrvává,“ míní ředitel hotelové školy Petr Procházka.

Podle něj studenti preferují české školy nejen kvůli jazyku. „Nysa je poměrně malé město a rozhodně nenabízí tolik příležitostí k vyžití. Komu ale nevadí menší velikost města a že bude studovat v zahraničí, najde tam moderní školu se špičkovým zázemím a s kvalitní výukou,“ vysvětluje.

Jeden student obchodní akademie z Jesenicka ale přece jen do Nysy studovat šel, aby se dál vzdělával v obchodní branži.

„Řekl bych, že to není díky náboru. Ten student pochází ze smíšené česko-polské rodiny, takže polština je jeho druhou mateřštinou. A bydlí v blízkosti hranic. Třeba jeho příklad povzbudí další,“ přeje si Procházka.

Kdo odejde do vnitrozemí už se většinou nevrátí

I starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová přiznává, že dosavadní snaha dostat do Polska více studentů selhává.

„Bohužel se nám přes řadu aktivit nepodařilo zájem studentů zvýšit. Radši pojedou dál do vnitrozemí, než by využili stejného oboru na moderní škole v Nyse. Nevím, proč to je, ale pořád jsme si s Poláky hodně vzdálení, a přitom pohraničí by mělo být především o česko-polské spolupráci,“ myslí si.

Šéf SMOJ Lubomír Žmolík si i přes několikaleté neúspěchy myslí, že dostupné studium v Polsku může mít pozitivní dopad.

„Bude to delší cesta, než jsem si myslel, ale pořád věřím, že jde o perspektivní možnost vysokoškolského studia. Čeští absolventi této školy, stejně jako ti polští, pak mohou najít práci u nás,“ věří s tím, že by pak také byla větší šance, že na severu regionu zůstanou.

„Z těch, kteří studují ve vnitrozemí, se vrací jen minimum a my na Jesenicku potřebujeme vzdělané mladé lidi,“ doplnil.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíOlomoucProstějovPřerovŠumperkJeseník, další

  • Nejčtenější

Inspekce zavřela pekárnu plnou myšího trusu, byl v přepravkách i na stolech

Fotografie odhalující nevábné zákulisí místa, kde se vyrábí jídlo, zveřejnila v těchto dnech Státní zemědělská a...

Dva roky čekání, pak prostějovský policista v televizním AZ kvízu exceloval

Premium Řada lidí umí při sledování vědomostních televizních soutěží v klidu domova předvést skvělý výkon. Prostějovský...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Zdražení jízdného v Olomouci. Lidé nasednou do aut, varuje opozice

Zdražovali už loni a nyní zvažují představitelé olomouckého dopravního podniku tento nepopulární krok znovu. Olomoucká...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zamčeno - 1:0 a 1:0. Senzační gólman Sedláček drží Olomouc. Zůstane?

Dva vstřelené góly v základní hrací době za poslední tři extraligové zápasy. Kde olomoucké hokejisty tlačí bota, je...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Školačka na táboře zachránila kamaráda z rozvodněné řeky, ocenil ji hejtman

Dramatické okamžiky na letním táboře na Šumpersku duchapřítomně a odvážně vyřešila žákyně sedmé třídy Viktorie Kudrnová...

Olomouc sužují neukáznění cyklisté a koloběžkáři, jezdí i v podchodech

Už více než tisíc přestupků cyklistů či koloběžkářů letos řešili olomoučtí strážníci. Při nedávné kontrole rozdali za...

Biocentrum v Kojetíně hlídá hastrman, nabídne tůňky i naučnou stezku

V Kojetíně na Přerovsku se rozhodli bojovat se suchem a dokončují biocentrum, které má sloužit k zadržení vody v...

Pila, která zastavila převoz dřeva z Jeseníků, najela na ostrý provoz

Úspěšná kolaudace ukončila zkušební provoz pilařského závodu ve Vápenné u Javorníku, jediné pily na okrese. Provozují...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...