Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Jesenické pohraničí je v jednotné Evropě bez kontrol, ale také bez lidí

  5:41
Po vstupu Česka do EU zmizelo spolu s celníky postupně od hranic Jesenicka s Polskem i mnoho lidí. Území tak dnes hyzdí vybydlené celnice a stejně tak se nedaří najít nové využití ani pro vylidněné zahrádky restaurací a hotely, které kdysi bývaly zlatým dolem.
Vybydlená celnice ve Zlatých Horách na Jesenicku u hranice s Polskem. (duben...

Vybydlená celnice ve Zlatých Horách na Jesenicku u hranice s Polskem. (duben 2019) | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Ze Zlatých Hor na nejvýchodnějším cípu Jesenicka je to ještě tři kilometry na hranici, kde na druhé straně začínají Głuchołazy. Na přechodu je pusto a prázdno. Celnice je roky nevyužitá, i když pokusů, jak ji po odchodu celníků oživit, bylo několik.

Na budově je řada nápisů. Mimo jiné také reklama na výrobu mincí a kování na historický nábytek s uvedeným telefonem. A taky velké samolepky s varováním, že objekt střeží polská bezpečnostní agentura.

V prostoru za celnicí, kde jsou garáže, se ozývají údery a za vraty je slyšet svařovací aparatura. Po chvíli vychází muž, který tam má dílnu. „Majitel? Ten tady není,“ pokrčí rameny. Kontakt na něj nemá a víc se nechce bavit.

Celnice patřící nyní městu je sice ještě „obyvatelná“, ale své nájemníky očividně zatím nenašla. To potvrzuje i starosta Zlatých Hor Milan Rác.

„Měl to tady pronajaté jeden podnikatel, ale nic se mu tam nepodařilo udělat,“ říká Rác. Teď si areál pronajímá podnikatel z Polska.

Volám na telefonní číslo uvedené na prosklených dveřích. Zvedne ho majitel firmy vyrábějící mince a kování na historický nábytek Čestmír Petroš. Domlouvám si s ním schůzku, firmu má jen pár kilometrů od celnice, přímo ve Zlatých Horách.

„Pronajal jsem si celnici asi před deseti lety. Protože jsem karavanista, chtěl jsem tam postavit karavan kemp, nějakou restauraci a k tomu tam mít malé informační centrum a ukázku toho, co děláme v naší firmě,“ prozrazuje Petroš. Nic z toho však není, i když jeho firma prosperuje. „Nejsou lidi,“ vysvětluje.

Petroš jezdí často ze Zlatých Hor za obchodem do Čech. „Beru to přes Polsko, protože je to rychlejší. Dřív mě kontrolovali, musel jsem vždycky proclívat naše výrobky. Když zmizela hranice, je to bez problémů. V tom nám Evropská unie usnadnila život,“ vyzdvihuje.

Stejně jako na celnici je mrtvo také v blízkém hotelu Aurum. Přes okna jsou vidět jen zbytky vybavení, jinak tu ale není ani noha. Zřejmě tady už dlouho nikdo nejedl ani nespal. Směrem do vnitrozemí seče zahradu Josef Kročil.

„Když ten hotel před lety postavili, byl to zlatý důl, protože nikde široko daleko nic takového nebylo. Bylo tam pořád plno. Jenže situace se změnila, a tak rychle skončil,“ popisuje.

„Poláci k nám jezdí pořád“

Nedaleko hranic má obchod a penzion podnikatel, který si nepřeje uvést své jméno. „Je těžké se dnes uživit, když jsou na dosah v Polsku supermarkety. Tržby šly v posledních deseti letech hodně dolů a už jsem si myslel, že to nepůjde, ale zatím pořád žijeme. Možná proto, že jsme ve svém,“ přemítá muž.

Lidé se podle něj pořád zastavují. „Poláci převažují. I když jsou v Polsku supermarkety a hodně věcí je tam levnějších, polské zákazníky máme pořád. Jezdí sem kupovat hlavně české výrobky, které u nich nemají,“ řekl majitel.

Ve Zlatých Horách na jinak prázdné zahrádce před restaurací popíjí kávu senior Adolf Fochler s manželkou. Vstup do Evropské unie hodnotí jako velkou pomoc celé oblasti.

„V Polsku mám přátele, je dobré, že je hranice otevřená a nikdo člověka nekontroluje,“ pochvaluje si Fochler. Jeho žena pochází z Oravy. „Když se kdysi narovnávaly hranice, tak to území získali Poláci. Kdo chtěl zůstal v Polsku, zůstal. Kdo nechtěl, mohl do Československa. Rodina od mé manželky přišla do Mikulovic a tady jsme se taky poznali. Jinak tam máme pořád příbuzné v okrese Nowy Targ,“ popisuje.

Do Głuchołaz a do vzdálenější Nysy jezdí za nákupy. „Většina toho, co člověk potřebuje, je tam levnější. Hodně lidí ze Zlatých Hor jezdí nakupovat do Polska dokonce i stavebniny, protože je to do prodejny blíž než do vnitrozemí a stojí to tam míň,“ srovnává.

Za společnou Evropu je rád i proto, že Zlaté Hory teď mají díky evropským penězům co ukazovat.

„Máme krásně opravené náměstí, památky, nedávno se podařilo otevřít zlatokopecké podzemí. Vedení města se snaží, a když pomohou evropské peníze, je to skvělé,“ řekl.

„Nápady by byly, ale nejsou lidé“

Podobně nevyužitá jako ve Zlatých Horách je i celnice v Mikulovicích. Za hranicí jsou tu rovněž Głuchołazy, jen se do polského pohraničního města přijíždí z jiné strany než od Zlatých Hor. Bývalá celnice je ale v mnohem horším stavu. Okna jsou rozbitá a jen zatlučená deskami, ze stěn s obložením už vypadávají kusy zateplení.

„Když se otevřely hranice, tu budovu jsme získali do majetku obce. Pro Mikulovice to byl ale danajský dar,“ poznamenává starosta Mikulovic Roman Šťastný.

Vystřídalo se tam několik nájemců, než si budovu pronajala prosperující mikulovická společnost Kamitiro. Ani ta ale s budovou nic neudělala. Jen na stěně ze strany do Polska je velká reklama na její restauraci.

Jednatelka firmy Kamitiro Kamila Bernátková uvedla, že firma s využitím budovy pořád počítá.

„Nápady by byly, ale bohužel nejsou lidé. Přesto si chceme budovu ponechat, protože máme připravený podnikatelský záměr,“ řekla Bernátková. Neprozradila ale jaký. Firma tak dál platí nájem.

Obec podle starosty už bude moci po desetileté blokaci areál prodat. „Když firma přijde s dobrým projektem, nebudeme se prodeji bránit,“ sdělil Šťastný.

Od polských hranic přichází svižným krokem seniorka Halina Miller z Głuchołaz. Vyrazila na procházku.

„Musím něco dělat pro své zdraví a dala jsem si za cíl, že denně ujdu deset tisíc kroků, takže často chodím na mikulovickou stranu,“ vysvětluje.

Podle ní Unie pomohla hlavně v tom, že si už na hranicích obě země nekomplikují život. „Pamatuji si, jak jsme kdysi jezdili na krytý bazén v České Vsi. Vždycky nám na hranicích prohlíželi věci, jestli nevezeme alkohol nebo něco. Když jsem na české straně koupila pět kilo paprik, tak mě celníci vyslýchali, na co tolik paprik budu mít. Bylo to nedůstojné,“ vypráví žena.

„Teď už díky bohu nic takového není. Nikdo mi neprohlíží batoh nebo tašku, mohu si koupit a přenést, co chci a kdy chci,“ dodává.

Hned přes silnici naproti vybydlené celnice stojí udržovaný areál s restaurací, sportovním zázemím a ubytováním. Šéf Marek Psotka už netrpělivě vyhlíží léto.

„Přes zimu to bylo slabé, ale pomalu se rozjíždí cyklosezona. Kolaři z Česka i Polska si tady dělají zastávku, někdy i s ubytováním,“ popisuje. A taky přibývá akcí, jako jsou svatební hostiny, rodinné oslavy či firemní srazy. „Je to rodinný areál, který budujeme už od roku 1994, a myslím, že se nám v rámci možností docela daří, i když dříve to bylo výrazně lepší,“ podotkl Psotka.

V obchodě nedaleko hranic prodavačka markuje nákup polskému zákazníkovi. Má přepravku s pivem, alkohol, sladkosti a pochutiny k vínu jako brambůrky, tyčinky.

„Pivo máte mnohem lepší, ale u nás se nedá koupit, tak jezdím sem. A naše oplatky se s těmi českými nedají srovnat. Je dobré, že jsou otevřené hranice. Nechtěl bych, aby mi někdo prohlížel kufr auta tak jako kdysi,“ uzavírá Wojciech Stolarczyk z Nysy.

  • Nejčtenější

Vzniká tu nový ideál krásy, říká oceněná fotografka fitness sportovkyň

Odhalená vysportovaná figura na jedné straně, postel a tepláky na druhé. Soubor fotografií Kult těla, se kterým Nikol...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sezona na horách byla mizerná. Lidé si vozili i vlastní svačiny, zní z Jeseníků

Některé lyžařské areály v Jeseníkách jsou ještě stále v provozu a vyhlížejí přicházející ochlazení. Jarní prázdniny...

Úřadům a pokutám navzdory. Vlivný exekutor buduje nelegální nádrž u skiareálu

V ukázkový příklad bezzubosti úřadů se podle kritiků mění kauza vodní nádrže vybudované u lyžařského střediska pod...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kalendáře mají ukázat, že vzpěračky jsou krásné, říká úspěšná trenérka z Hané

Když Julie Švecová otvírala před sedmi lety v Náměšti na Hané malý prostor za budovou pošty, kde by mohla s ostatními...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Nevyjdeme s penězi a musíme nakupovat v Polsku, stěžovali si lidé Fialovi v Jeseníku

Dopravní obslužnost ze severu regionu do Olomouckého a Moravskoslezského kraje, vzdělávání, exekuce i další témata...

Dojezd elektromobilu pro službu u záchranky nestačí, ukázal testovací provoz

Dobře se s ním jezdí, ale vůz se spalovacím motorem zatím stále plně nenahradí. Tak by se daly ve zkratce shrnout...

Sezona na horách byla mizerná. Lidé si vozili i vlastní svačiny, zní z Jeseníků

Některé lyžařské areály v Jeseníkách jsou ještě stále v provozu a vyhlížejí přicházející ochlazení. Jarní prázdniny...

Od čtrnácti se dívka zmítala mezi bulimií a anorexií, jedla míň než batole

Jídlo třikrát denně a porce jako pro batole. Od svých čtrnácti let bojovala Magdaléna Krátká z Olomouce s mentální...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...