Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Nový sjezd a estakáda. Vytíženou Hanáckou dálnici zase zpomalí uzavírky

  4:52
Na další uzavírky na vytížené D46 se v příštích dvou letech musí připravit motoristé. Stavbu bezpečného sjezdu v Prostějově doprovodí demolice a výstavba nového mostu. Na akci naváže oprava prostějovské estakády, která je v dezolátním stavu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Eret, MF DNES

Pokud dnes řidiči chtějí sjet z dálnice ve směru od Olomouce k jihovýchodní části Prostějova, kde je například průmyslová zóna, často musí dupnout na brzdy.

Chybí zde totiž odbočovací pruh, sjezd přitom tvoří poměrně ostrá zatáčka. Odbočování tak není bezpečné a o konflikty není nouze. To by se mělo stát minulostí. V těchto dnech začala stavba nových odbočovacích pruhů.

„Stavba řeší zvýšení bezpečnosti silničního provozu na mimoúrovňové křižovatce Prostějov-střed, a to zřízením jednoho připojovacího a dvou odbočovacích pruhů, které v minulosti nebyly při výstavbě původní R46 vyhotoveny. Vybudováním těchto pruhů budou odstraněny nebezpečné situace vznikající v těchto místech při připojování a odbočování vozidel,“ vysvětlil generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Radek Mátl.

Akce za 196,5 milionu korun zahrnuje mimo jiné také demolici stávající mostní konstrukce, která má tři pole, a výstavbu nového mostního objektu, který bude oproti stávajícímu rozšířen.

Silničáři kromě toho postaví sedm vodohospodářských a devět elektrorozvodných objektů a musí se vypořádat s ochranou plynovodu i zajistit protihlukové stěny. Práce jsou naplánované do prosince roku 2022.

Stroje obsadí D46 až na jaře

Očekávané uzavírky však začnou až příští rok se startem nové stavební sezony. Letos by už stavbaři hlavní venkovní práce nestihli, takže se budou věnovat přípravným činnostem mimo dálnici a chystat si stavbu nového mostu.

„Vybudování připojovacího pruhu pro větev Prostějov–Vyškov je omezeno protihlukovou stěnou, jejíž posunutí je s ohledem k obytné zástavbě nemožné. Připojovací pruh je proto navržen v šířce stávající komunikace. Z tohoto důvodu je nutné lokálně zúžit střední dělicí pás a průběžné jízdní pruhy a upravit zádržné systémy a povrchové prvky odvodnění,“ popsal mluvčí ředitelství dálnic Jan Studecký. V plánu je rovněž oprava silnice pod dálničním mostem.

Neustálé uzavírky a kolony na takzvané Hanácké dálnici, která vede z Vyškova do Olomouce, se opakují téměř bez přestávky šestým rokem po sobě. Řidiči už jsou z toho unavení a zoufalí. Z nepřetržitých oprav je smutný například i krajský koordinátor BESIP Miroslav Charouz.

„Je to politováníhodné, ale musím apelovat na řidiče, aby nepodléhali nervozitě, která násobí chyby a může vést ke zbytečným nehodám,“ varuje všechny motoristy dopravní expert.

Podle silničářů byly při stavbě Hanácké dálnice povoleny výjimky a kromě chybějících odstavných pruhů to byla především absence připojovacích a odbočovacích pruhů.

„Toto řešení už dnes nevyhovuje normě, ale hlavně intenzitě provozu. Doplnění odbočovacích a připojovacích pruhů na křižovatkách probíhá postupně,“ vysvětluje neustálé uzavírky mluvčí silničářů Studecký.

Úpravu již mají za sebou křižovatky u Kelčic, Brodku u Prostějova, Žešova a Olšan, v dalších letech jsou v plánu přestavby křižovatek u Drysic, Vyškova a Držovic.

Z estakády odpadává beton, oprava potrvá dva roky

Kromě uzavírek na dálnici kvůli novému sjezdu se motoristé z Prostějova musí připravit na další dopravní kalamitu.

Ředitelství dálnic chystá na příští rok také opravu prostějovské estakády, která je v dezolátním stavu a odpadává z ní beton. Minimálně dvouletá rekonstrukce za zhruba 420 milionů korun zahrnuje sanaci spodní stavby a nosné konstrukce, výměnu ložisek a dilatačních závěrů, nové římsy, novou izolaci a nový asfalt s následnou montáží protihlukových stěn.

I když uzavřena bude vždy pouze jedna polovina dálnice, náměstkyně primátora Prostějova Alena Rašková, která má na starosti dopravu, už dnes varuje, že opravy estakády dopravu nejen na dálnici, ale i ve městě ještě víc zkomplikují.

„Bude to pro Prostějov trochu zátěž. Někteří řidiči se asi budou snažit projet městem. Tak jak to vždy u zúžení bývá, zřejmě se na dálnici budou tvořit fronty. Musíme to však vydržet, protože opravy jsou jednoznačně potřeba,“ řekla Rašková.

  • Nejčtenější

Manažer Černošek má koronavirus, leží ve vážném stavu v nemocnici

Sportovní manažer Miroslav Černošek je ve vážném stavu v nemocnici. Kvůli nákaze koronavirem ho lékaři v Olomouci...

Muž odsouzený za pořezání tenistky Kvitové podal ústavní stížnost

Radim Žondra, jenž byl odsouzen za napadení tenistky Petry Kvitové, podal ústavní stížnost. Odpykává si jedenáctiletý...

PONEDĚLNÍK: Plzni chybí plán B, Látal mění Olomouc a Teplice jsou pořád samy

Sparta dá čtyřku Celtiku na jeho ikonickém stadionu, pak schytá trojku v Plzni, která následně prohraje ve Zlíně, a...

Mise covid. V ochromeném domově seniorů vojáci zůstávají pátý týden

Už pátý týden pomáhají vojáci 7. mechanizované brigády v domově seniorů v Hranicích, jehož provoz ochromila podzimní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osmnáctiletý řidič nezvládl rychlou jízdu, odstavené auto odmrštil na dům

Na čtvrt milionu korun je předběžně vyčíslená škoda po autonehodě, za níž pravděpodobně může rychlá jízda...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Otravu Bečvy kyanidy přežila část vzácných mlžů a škeblí, ukázal průzkum

Překvapivým výsledkem skončil průzkum Agentury ochrany přírody a krajiny v úseku Bečvy, do kterého v září vytekly...

Vodu pro jesenické lázně i samotné město zadrží také „podzemní hráze“

Osm kilometrů čtverečních na Jesenicku zkoumali experti kvůli zachování zdrojů vody pro město Jeseník a Priessnitzovy...

Prostějov bude mít novou prohlídkovou trasu po židovské historii

Ke stávajícím průvodcovským okruhům centrem Prostějova, kostelem Povýšení svatého Kříže a radnicí přibude také...

Těšetický pivovar zažil čtyři staletí slávy i trpký zánik v 70. letech

Pivovar v Těšeticích na Olomoucku provozoval v době rozkvětu síť vlastních restaurací po celé Hané a jednu měl i ve...

Proč je moje pračka lepší než ta vaše: Praní konečně zajímalo i mého chlapa
Proč je moje pračka lepší než ta vaše: Praní konečně zajímalo i mého chlapa

Upřímně – všechno, co zkracuje čas nad domácími pracemi, vítám s otevřenou náručí! To dokazuje i pračka AEG 7000 series, která mi ušetřila dobu...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...