Silničáři opraví nebezpečný most na D46, ze kterého padaly kusy betonu

  16:03aktualizováno  16:03
Nebezpečná dálniční estakáda v Prostějově, ze které odpadávaly kusy betonu, projde příští rok rekonstrukcí. Úlomky v minulosti zasáhly projíždějící auto a ohrožovaly cestující na autobusové zastávce. Opravy pláště zkomplikují dopravu, frekventovaná silniční tepna z Brna do Ostravy však zůstane průjezdná.

Na jaře roku 2018 zasáhl kus padajícího betonu z tohoto mostu u Prostějova nad dálnicí D46 projíždějící vůz. Příští rok se chystá jeho oprava | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Z dálniční estakády v Prostějově začal letos na jaře odpadávat beton. Zasáhl tehdy jedno z projíždějících aut. Jen zázrakem se sedmadvacetiletému řidiči vozu BMW nic vážného nestalo. Úlomek spadl na střechu těsně vedle čelního skla a způsobil škodu za deset tisíc korun.

Tehdejší primátorka Prostějova Alena Rašková zuřila. Pod mostem totiž denně projedou do zaměstnání do průmyslové zóny nebo směrem na Přerov a Kroměříž tisíce aut a lidí, je zde autobusová zastávka a cyklostezka.

Silničáři most provizorně zajistili sítěmi, Rašková však požadovala okamžitou opravu. „Na mostě se asi podepsala zima. Tady už přestává legrace, protože je to nebezpečné,“ varovala. Nyní byla její výzva vyslyšena.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) potvrdilo, že dálniční estakádu čekají v příštím roce opravy.

Fotogalerie

„Nosné sloupy jsou podle vyjádření ŘSD v pořádku. Ty zůstanou ponechány. Vlastní silnice na estakádě pak projde rekonstrukcí. Stabilita mostu poškozená není, vady vykazuje jeho betonový plášť,“ popsala celou situaci dnes už náměstkyně primátora Prostějova pro dopravu Alena Rašková.

„Motoristé se nemusejí obávat kompletní uzavírky dálnice. Doprava bude svedena podle potřeby do jednoho pruhu a průjezdnost zůstane zachována. Řidiči však musí po dobu trvání prací počítat s omezením rychlosti,“ dodala.

Mluvčí ŘSD Jan Studecký potvrdil, že silničáři už dokončují projektovou dokumentaci na kompletní rekonstrukci prostějovské estakády, která je složena ze dvou mostních konstrukcí.

„V současné době chystáme soutěž. Jeden most bychom chtěli začít opravovat v příštím roce, druhý napřesrok,“ popsal Studecký.

Další most musely úřady zcela uzavřít

Na dálnici u Prostějova jsou však v havarijním stavu také další mosty. Jeden pro změnu patří městu Prostějovu a stojí nedaleko u Žešova. Byl tak nebezpečný, že ho úřady musely dokonce úplně uzavřít.

„Vzhledem k tomu, že je to most přes dálnici, kde jakékoliv závady nebo odpadávající beton mohou vážně ohrozit bezpečnost dopravy, bylo nutné jeho stav řešit podle doporučení z hlavní prohlídky a nedávné diagnostiky,“ sdělil náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil.

Diagnostika ukázala, že stav nosné konstrukce je špatný, milimetrovými prasklinami do ní zatéká, železné prvky jsou zrezivělé a zábradlí se rozpadá. Na mostě jsou proto sloupky, aby tudy nemohly jezdit automobily a především zemědělská technika.

Prostějovská radnice most opraví příští rok. „Závažnost a rozsah závad a poruch nesnese velký odklad a ani částečné opravy. Zbytečný odklad by mohl způsobit navýšení nákladů,“ uvedl Pospíšil.

Investice bude zhruba 11 milionů korun. Most primárně není určený pro auta, ústí do polí, ale pro lidi z Žešova je spojkou, jak se pohodlně dostat přes dálnici třeba na procházku směrem k Určicím.

Nejen mosty na takzvané hanácké dálnici z Vyškova do Olomouce jsou ve špatném stavu. Nejrůznější opravy a s tím spojené uzavírky zde probíhají již několik let.

„Takzvaná hanácká dálnice zatím zajišťuje spojení Brna s Ostravou. Při její výstavbě byly povoleny výjimky. Kromě chybějících odstavných pruhů to byla také absence připojovacích a odbočovacích pruhů. Od roku 2011 provádíme modernizaci. Na celé D46 jsme vyměnili středová svodidla za bezpečnější, opravili povrch a provedli přestavbu některých křižovatek. Po doplnění připojovacích a odbočovacích pruhů se výrazně zlepší bezpečnost,“ objasnil mluvčí silničářů Studecký.

Podívejte se na rozpadající se dálniční most, kus betonu spadl na auto

  • Nejčtenější

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Kompletně česká koloběžka zvládne 150kg tlouštíka i sto tisíc kilometrů

Řezání a vrtání laserem, sváření roboty, ohýbání počítačem řízenou 3D ohýbačkou … Koloběžka sice vypadá jako jednoduchý...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Prostějov vyhlásil boj byznysu s chudobou, centrum zaplňují nepřizpůsobiví

Situace s nepřizpůsobivými lidmi, kteří se v poslední době stěhují do centra Prostějova, je kritická. Radnice už...

Kometa odčinila výprask od Zlína. V dohrávce vyhrála v Olomouci

Hokejisté brněnské Komety poslali omluvenku svým fanouškům. Po domácím debaklu 0:7 od Zlína zvítězili v dohrávce 9....

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

VIDEO: Požár železniční podbíječky zastavil vlaky, škoda půjde do milionů

Sedm jednotek hasičů muselo ráno vyjet na sever Olomoucka k hořící mnohotunové železniční podbíječce pražců. Požár na...

Premium

Beznadějné vyhlídky: smrtelná diagnóza, sama s dítětem. I to řeší socioložka

Byly to nejnáročnější rozhovory, které Lenka Slepičková ve své vědecké kariéře dosud vedla. Zajímalo ji, jak umírající...

Sražení dítěte naštvalo Droždín, chce okamžitě zvýšení bezpečnosti chodců

Lidem z olomoucké městské části Droždín došla trpělivost s nebezpečným provozem ve vsi. Poté, co zde nedávno auto...

V Kojetíně vznikne průmyslový park za miliardu, budou v něm sklady i výroba

Za zázrak považuje vedení radnice v Kojetíně na Přerovsku investici, kterou soukromá firma plánuje na okraji města. V...

Najdete na iDNES.cz