Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie
Čas v ČR (v KOR) Sport Popis
Biatlonové centrum Alpensia štafeta 4x7,5 km - FINÁLE
Biatlonové centrum Alpensia Biatlon - ženy štafeta 4x6 km - FINÁLE
Biatlonové centrum Alpensia smíšená štafeta - FINÁLE
Další výsledky

Usťugov očištěn nebyl, o olympijské zlato z Vancouveru nejspíš přijde

Jevgenij Usťugov

Jevgenij Usťugov kvůli dopingu zřejmě přijde o olympijské zlato z biatlonového závodu s hromadným...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biatlon na ZOH 2018

Biatlonisté v Pchjongčchangu usilovali o 11 medailových sad. Muži i ženy měly stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Michal Krčmář, Veronika Vítková, Ondřej Moravec, Markéta Davidová, Laura Dahlmeierová, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Biatlon na ZOH

Závody v biatlonu na ZOH 2018 v Jižní Koreji začínají 10. února. Kdo nás bude reprezentovat a jaká je historie tohoto sportu?

Česká reprezentace

Na zimní olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu nás reprezentují významní čeští biatlonisté Ondřej Moravec (vlajkonoš české výpravy na ZOH 2014 v Soči, kde získal dvakrát stříbrnou medaili ve smíšené štafetě a ve stíhacím závodu a jednu bronzovou medaili v závodu s hromadným startem na 15 km), Jaroslav Soukup (na ZOH 2014 v Soči vybojoval jednu stříbrnou medaili ve smíšené štafetě a jednu bronzovou medaili ve sprintu na 10 km) a Veronika Vítková (ze ZOH 2014 v Soči přivezla stříbrnou medaili ze smíšené štafety). Česká naděje biatlonistky Gabriela Koukalová (na ZOH 2014 v Soči dvakrát stříbrná medaile ze závodu s hromadným startem a ve smíšené štafetě) se bouhžel olympijských her v Koreji ze zdravotních důvodů nezúčastní. K dalším nadějným českým rezentantantům biatlonu patří Michal Šlesingr, Michal Krčmář, Eva Puskarčíková, Veronika Zvařičová, Jessica Jislová a Adam Václavík.

Historie biatlonu na OH

Biatlon se na zimní olympiádě poprvé objevil v roce 1960 ve Squaw Valley. Představil se však jedinou disciplínou, mužským závodem jednotlivců na 20 km. Kde se biatlon vlastně vzal a co mu předcházelo? Inspirací byl závod vojenských hlídek na ZOH v roce 1924, který se později stal ukázkovým sportem (1928, 1936 a 1948). Postupně se k běhu mužů na vzdálenost 20 km přidávaly další disciplíny jako štafeta na 4 x 7,5 km (poprvé na ZOH 1968 v Grenoble) a sprint na 10 km (ZOH 1980 v Lake Placid), ale stále soutěžili jen muži.

Teprve v roce 1992 na ZOH v Albertville začaly v biatlonu závodit ženy. Závodily jednotlivě na 15 km, ve štafetě 3 x 7,5 km a ve sprintu na 7,5 km. Stíhací závody byly zařazeny na ZOH 2002 v Salt Lake City. Pro muže na 12,5 km a pro ženy na 10 km. Na ZOH 2006 v Turíně se přidal závod s hromadným startem. Muži závodili na 15 km a ženy jely vzdálenost 12,5 km. Od roku 2006 běhají ženy štafetu 4 x 6 km. Kromě toho další disciplínou je smíšená štafeta 2 x 6 km a 2 x 7,5 km.

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat