Zrod českého biatlonového bronzu. Vypovídal i „car ruského dopingu“

Biatlonistka Gabriela Koukalová při závodu v areálu Krasnaja Poljana během olympijských her v Soči (21. února 2014) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

28 2017
O emoce přímo v dějišti přišly. Přesto se štafeta českých biatlonistek s největší pravděpodobností dočká bronzové medaile z her v Soči 2014. Do celého vyšetřování totiž vnesl důležitá svědectví Grigorij Rodčenko. Muž, jenž celý doping v Rusku řídil, potvrdil zmíněné praktiky v McLarenových zprávách.

Rozkrývání mohutného státem řízeného dopingu v Rusku vypuklo už před dvěma lety. Tehdy kanadský sportovní právník a člen Mezinárodní antidopingové agentury (WADA) Richard McLaren zveřejnil zprávy, které detailně popisovaly praktiky ruského dopingu.

Kromě jiného McLaren se svým týmem informoval o výměnách vzorků moči při zimní olympiádě v Soči. Právě tehdy vše z Moskvy údajně řídil Grigorij Rodčenko. Ten po prvních obvinění utekl z Ruska do Spojených států.

Rodčenko v zámoří okamžitě poskytl veškeré informace ohledně ruského dopingu. Na jejich základě letos v lednu vznikl film Icarus, jenž režíroval Bryan Fogel.

Nezpackejte to, vyzývá Bacha bývalý šéf WADA

Někdejší prezident Světové antidopingové agentury WADA a současný člen Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Dick Pound varoval prezidenta MOV Thomase Bacha, aby "nezpackal" rozhodování, jak se dopingová kauza dotkne účasti ruských sportovců na únorových olympijských hrách v Pchjongčchangu. 

Pound kritizoval postoj MOV před loňskou letní olympiádou v Riu de Janeiro, kdy MOV na rozdíl od mezinárodní atletické federace IAAF a paralympijského výboru nezakázal plošně účast Rusů na hrách kvůli informacím o systematickém dopingu v McLarenově zprávě. Rozhodnutí tehdy nechal na jednotlivých mezinárodních federacích. "Myslím, že tehdy před Riem jsme hodně tápali. Kdybych byl prezident MOV, tak bych poklekl na kolena a řekl Richardu McLarenovi 'Děkuji, to je velmi kompetentní, zevrubné vyšetřování'," řekl Pound na konferenci v Eindhovenu.

Má pocit, že verdikty vrcholných sportovních funkcionářů jsou ovlivňovány hlavně politickými a ekonomickými zájmy. "Hlavním přikázáním ve většině mezinárodních federací není 'jak můžeme posunout sport ve prospěch současných a budoucích sportovců', ale 'jak mohu být znovu zvolen prezidentem'," poznamenal Pound.

Právě proto jsou podle něj šéfové mezinárodních federací až příliš opatrní. Pound tentokrát nevyjádřil jasný názor, jak by se MOV měl při rozhodování o postihu ruských sportovců zachovat. S Bachem prý o tomto tématu diskutoval a slíbil mu, že zachová mlčení. Šéfa MOV ale varoval, že nebude diskrétní, pokud Bach rozhodnutí "zpacká". (čtk)

A v listopadu se o jeho záznamy a výpovědi opírá i Mezinárodní olympijský výbor.

„Disciplinární komise dospěla k závěru, že bez ohledu na motivaci a jakoukoli špatnost, kterou v minulosti doktor Rodčenko spáchal, pravil pravdu a poskytl vysvětlení o krycím režimu,“ stojí v oficiálním vyjádření vyšetřovací komise pod vedením Švýcara Denise Oswalda.

Rodčenko potvrdil údaje z McLarenových zpráv, což disciplinární komise považuje za „velmi významný a extrémně silný důkaz“.

„Přesvědčivá tvrzení profesora McLarena potvrdily praktiky ruského dopingu během zimních olympijských her v Soči 2014. Týkaly se také výměny vzorků chráněných ruských sportovců, zejména těch na předem zvoleném seznamu,“ uvedla komise. „Tyto důkazy nebyly založeny na svědectví doktora Rodčenka.“

Dopingový car, jak je Rodčenko často označován, tedy do celé kauzy přinesl důležitá svědectví. Přesto se jeho výpovědi nestaly stěžejním celého rozhodnutí, ale pouhým potvrzením nezávislých vyšetřovacích komisí.

Z výsledkových listin her v Soči bylo dodatečně vyškrtnuto již 19 ruských sportovců. Naposledy právě členky stříbrné ruské štafety biatlonistky Jana Romanovová a Olga Viluchinová.  Obě už ukončily kariéru.

Medaili nevrátím! Poletí do koše

České kvarteto Eva Puskarčíková, Gabriela Koukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková si ve výsledkové listě ženské štafety polepšilo na třetí příčku. Za vítězné Ukrajinky se posunuly Norky.

Bronzové medaile se ale Češky vůbec nemusí dočkat.

„Pokud se nedočkáme spravedlivého řešení, raději vyhodím tu medaili na smetiště, než abych ji vrátila Mezinárodnímu olympijskému výboru,“ řekla agentuře TASS čtyřiatřicetiletá Romanovová.

V praxi platí, že medaili sportovci odebere na základě podnětu od Mezinárodního olympijského výboru vždy olympijské hnutí příslušné země.

„Co je to za blázinec? Přátelé, pořád jste nepochopili, že tu pracuje děsivý stroj, co nám hromadně bere medaile!“ napsala Viluchinová na instagramu. „Moje medaile jsou čisté. Stovky vzorků, které jsem za patnáct let odevzdala, byly všechny negativní. A přesto jsem byla diskvalifikovaná. Jsme trestáni za čisté vzorky. Budu bojovat až do konce,“ dodala.

Český olympijský výbor již avizoval, že je připraven medailistkám vyplatit odměnu podle tehdejších pravidel ve výši 900 tisíc korun. Vše musí ještě potvrdit oficiální dopis od Mezinárodního olympijského výboru.

„Kromě dopisu od MOV musíme počkat samozřejmě na medaile, neboť je musejí vrátit Norky a ty to určitě neudělají, dokud nebudou mít ty stříbrné od Rusek. Takže to potrvá,“ upozornil sportovní ředitel ČOV Martin Doktor.

Přesně za týden vydá Mezinárodní olympijský výbor rozhodnutí o účasti ruského týmu na olympiádě. S přibývajícími případy stále více sílí spekulace nad plošným zákazem startu ruského týmu na únorových hrách v jihokorejském Pchjongčchangu.

Co říkal biatlonový šéf Jiří Hamza o ruské dopingové kauze v prosinci 2016 coby host Rozstřelu na iDNES.tv:

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Dva góly za pár minut a penalty. Bronz má Vysočina po senzačním závěru

DÍKY ZA PODPORU. Fotbalistky z Vysočiny se zdraví s fanoušky po vítězství v...

Seběhly se, chytily se za ruce a sklouzly se po trávníku směrem k hlasitým fanouškům. S rodiči,...

Milán a Cortina 2026. Zimní olympiáda se po 20 letech vrátí do Itálie

Giovanni Malago (stojící) a Luca Pancalli (na vozíku) prezentují kandidaturu...

Desetileté děvčátko Livia, krasobruslařka z Lausanne, přinesla předsedovi MOV Thomasi Bachovi...

Budoucí šampioni? Olympiáda dětí a mládeže byla plná poutavých příběhů

Momentka z olympiády dětí a mládeže.

V Liberci a okolí skončila Olympiáda dětí a mládeže. Se 459 získanými body ji vyhrála reprezentace...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz