Sharp Aquos R7

Sharp Aquos R7 | foto: Sharp

Takto dělají smartphone Japonci. Má obří snímač a displej snů

  • 7
Kdysi to bylo království spotřební elektroniky. V mobilech však už Japonsko vyloženě první ligu nehrálo a dnes se většina spotřební elektroniky rekrutuje z jiných koutů světa. Přesto se sem tam v Japonsku objeví výjimečný přístroj, jako je tomu v případě Sharpu Aquos R7.

Důkazem, že sláva japonské spotřební elektroniky je spíš historickou záležitostí, je i aktuální většinový majitel Sharpu. Je jím tchajwanská společnost Foxcoon, tedy dobře známý obří výrobce elektroniky na zakázku, třeba iPhonů.

Sharp Aquos R7

Aktuálně Sharp produkuje televize, smartphony a nově také notebooky pod značkou Dynabook, což jsou bývalé laptopy Toshiba. V Česku byla značka známá kalkulačkami, později videorekordéry a i některé klasické mobily Sharp se v Česku prodávaly. Dnes se v Česku pod značkou Sharp prodávají televize (vyráběné v Evropě firmou UMC), bílá technika (vyrábí turecký Vestel), klimatizace a zmíněné notebooky.

Smartphony Sharp se určitý čas prodávaly v USA, v Evropě jen okrajově a aktuálně Sharp dělá mobily jen pro japonský trh. A jsou to zajímavé přístroje, které by si možná našly zájemce i jinde ve světě.

Letošní top model se jmenuje Aquos R7 a navazuje na loňský Aquos R6. Popravdě se od sebe tolik neliší, hlavní změna je u procesoru, loňský model měl tehdejší top procesor Snapdragon 888, letošní má aktuální vrcholný čip Snapdragon 8 gen 1.

Dvě hlavní vlastnosti a zároveň výjimečnosti zůstávají. Tou první je hlavní fotoaparát s výjimečným palcovým snímačem. U letošní R7 má rozlišení 47,2 Mpix, loňská R6 ho měla s rozlišením 20 Mpix. Výrobce čipu Sharp neuvádí. Loni to zřejmě byl Exmor RS od Sony a i letos bude zřejmě dodavatelem Sony. Optiku ladila Leica, objektiv Summicron s ohniskovou vzdáleností 19 mm je sestavený ze sedmi členů. Jeho světelnost je f/1.9. Hlavní foťák má ještě jeden pomocný snímač pro hloubku ostrosti s rozlišením 1,9 Mpix.

Druhou specialitou je displej IGZO OLED. Ten má při úhlopříčce 6,6 palce vysoké rozlišení 2 730 × 1 260 pixelů. Tou specialitou je pak extrémně vysoká maximální obnovovací frekvence 240 Hz. Displeje jiných mobilů končí na 144 Hz. Dodejme, že obnovovací frekvence je zde adaptivní od 1 Hz.

Z další výbavy stojí za zmínku bohatá paměťová výbava. Operační paměť má 12 GB, uživatelská pak 256 GB a k dispozici je i slot na paměťové karty. Telefon je odolný, splňuje normu IP68. Baterie má solidní kapacitu 5 000 mAh a pro pořádek, čtečka otisků je v displeji. Zájemci o tuto novinku se mohou od léta obrátit na japonské operátory NTT Docomo nebo Softbank. Jinde telefon v prodeji zřejmě nebude. Cenu zatím výrobce nezveřejnil.

Displej stejných parametrů žádný jiný mobil na trhu nemá. U výjimečného palcového snímače fotoaparátu jedna alternativa existuje a je dostupná i na českém trhu. Za 47 000 korun si můžete pořídit Sony Xperia PRO-I.