Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nejlepší samsung si už můžete objednat. Pořádně vám provětrá peněženku

  14:04aktualizováno  18:24
Samsung představil hned několik novinek. Především však nejnovější generaci nejvyšší řady Galaxy Note. K tomu pak přidal nové hodinky, luxusní tablet a bezdrátová sluchátka. A také druhou generaci svého historicky prvního skládacího smartphonu.

Letošní premiéra nové řady Galaxy Note sice proběhla v obvyklém termínu na začátku srpna, ale oproti jiným rokům jen online z jihokorejského studia. Dřív Samsung telefony ukazoval na velkolepých akcích v New Yorku, jenže to letos kvůli koronavirové pandemii nebylo možné. Potud forma, důležitější je však obsah.

Hlavními hvězdami byla dvojice modelů Note 20, tedy dvou telefonů nejvyšší řady klasických smartphonů Samsungu. Ano, v modelové hierarchii značky nad nimi trůní řada Z, ale to jsou specifické skládací telefony.

Samsung ve středu 5. srpna představil i nové hodinky Galaxy Watch 3, luxusní tablet Galaxy Tab S7+ a sluchátka Galaxy Buds Live. A podle očekávání se dostalo i na druhou generaci skládacího modelu Fold. O všech těchto novinkách vás budeme informovat samostatně. 

Samsung stejně jako loni představil dva modely Note. Přesto je letošní dvojice jiná než ta loňská. Loni to byl menší a větší model, oba se zahnutým displejem. Větší Note 10+ měl lepší výbavu, ale oba telefony si jsou relativně hodně podobné. To letošní dvojice představuje základní model a variantu Ultra.

Velikostně se v podstatě neliší, i když Ultra o fous větší je. Podstatnějším rozdílem je plochý displej obyčejné verze a zahnutý panel modelu Ultra. Rozdílná je sestava fotoaparátů, samozřejmě lepší má verze Ultra. Naopak procesor mají oba modely stejný a v základních variantách se neliší ani velikost pamětí. Ultra má i větší baterii, ale to jsou už spíš kosmetické detaily.

Designová klasika

Design asi žádná překvapení nepřináší, Ultra navazuje na loňské desítky, obyčejná dvacítka je pak klasický smartphone Samsung. Ač nemá zahnutý displej do boků, vypadá zaoblenější, což dělají především rohy a pak i zadní boční hrany. Note 20 Ultra je na první pohled hranatější a zahnutý displej do boků působí luxusnějším dojmem. Přestože už zdaleka tak nefascinuje, jako když ho Samsung před lety použil poprvé na Galaxy S6 Edge (oboustranně, rok 2015) a Note Edge (jednostranně) už v roce 2014. Dnes takové panely má konkurence už ve střední třídě.

Samsung Galaxy Note 20 a 20 Ultra
Samsung Galaxy Note 20 a 20 Ultra

Řada Note je originální a vlastně nemá konkurenci. Podle Samsungu je to pracovní telefon, což je dnes jinak neznámá kategorie přístrojů. Od konkurence ji odlišují dotyková pera, která toho umí opravdu hodně. I zde sice v omezené míře konkurence existuje, ale nikoliv přímá. Telefony s dotykovým perem má tradičně LG a od letoška i Motorola. Jsou to výrazně levnější telefony a funkce pera je výrazně slabší než u notů.

Samsung pero každoročně inovuje, dřív třeba přidalo funkci „dálkového ovladače“, takže ho bylo možné použít jako spoušť nebo ovládání video prezentace. Letos Samsung zapracoval na latenci a přidal nová ovládací gesta. Samozřejmě jsou zde i nové funkce aplikací, u kterých lze pero používat. Nám se nejvíc líbí poznámky psané perem spolu s audio záznamem. Vše je v jednom dokumentu a když si zapíšete slovo, tak si aplikace pamatuje moment záznamu. Takže když pak na slovo kliknete, vrátí se audio záznam tam, kde bylo slovo zapsáno.

Pro práci i na zábavu

Novinkou je i možná vzájemná synchronizace poznámek mezi mobilem, tabletem a počítačem. Na jednom rozděláte, na dalším pokračujete a vždy bude poznámka aktuální na všech zařízeních. Samsung pak vylepšil i synchronizaci s Windows 10, ostatně, s Microsoftem spolupracuje dlouhodobě.

Všechny tyto vychytávky samozřejmě využije především ten, kdo si s dotykovým perem rozumí. Samsung je v tomto směru o světelné roky před konkurenty, ale ne každý asi využije všechno. Inovace dotykového pera probereme detailně v samostatném článku v testu telefonu.

Samsung Galaxy Note 20
Samsung Galaxy Note 20

Další novinkou letošní generace Notů je propojení se službou Xbox Game Pass Ultimate. Ta nabízí knihovnu s více než stovkou populárních her pro konzoli Xbox, které ovšem můžete streamovat právě i na obrazovce telefonu. Samsung se zasadil o to, že sníží odezvu na minimum (hrajete koneckonců na vzdáleném serveru, který vám do zařízení posílá obraz) a navíc k předobjednávkám nabízí jako jednu z variant dárků také i speciální herní ovladač s držákem na mobil a předplatné této služby na tři měsíce (více o službě Xbox Game Pass Ultimate se dočtete na Bonuswebu).

Samsung překvapivě dává u fotoaparátu větší důraz na video než na fotky. Ostatně, u fotoaparátu už toho příliš vylepšovat nemůže. Jedno podstatné vylepšení tu přesto je, po kritice ostření jarních modelů Galaxy S má Note 20 Ultra nové a mnohem rychlejší laserové ostření. Bohužel jen tento dražší model.

U videa je novinkou možnost přepínání mikrofonů, tedy přepnutí směrem na scénu nebo třeba směrem k natáčejícímu pro komentář. Použít lze i externí mikrofony a v reálném čase lze upravovat jejich vstupní úroveň.

Samsung Galaxy Note 20 a 20 Ultra
Samsung Galaxy Note 20 a 20 Ultra

V případě obrazu je novinkou možnost plynulého nastavování rychlosti zoomování. Pro reálný obraz je zde možnost nahrávání při rychlosti 24 snímků za sekundu, ale na výběr jich je víc, až po 120 snímků za sekundu při rozlišení FHD. Maximem je pak 8K, kde je k dispozici právě rychlost 24 snímků za sekundu.

Každý má jinou sestavu foťáků

Fotoaparáty obou modelů se odlišují. Oba mají tři objektivy vzadu: hlavní, širokoúhlý a teleobjektiv. Verze Ultra má sestavu (hlavní, tele, širokoúhlý) 108/12/12 MPix, základní Note má 12/64/12 MPix. Světelnost hlavních objektivů je u obou f/1,8. Teleobjektiv verze Ultra má pětinásobné optické přiblížení, Note 20 pak má trojnásobné hybridní. Oba modely mají u hlavních a teleobjektivů optickou stabilizaci.

Oba modely mají novou verzi připojení Dex. To je nyní bezdrátové a můžete tak telefon připojit k monitoru nebo televizi (standard Miracast, Samsung doporučuje vlastní televize od modelového roku 2019) a k periferiím a následně ho používat jako počítač nebo podle potřeby. Novinkou je i propojení UWB (Ultra Wideband). Stačí telefon při sdílení namířit na lidi a když bude některý z nich mít telefon se stejnou technologií, můžete s ním obsah bezdrátově snadno sdílet. A to i s více lidmi najednou.

Jak už jsme uvedli na začátku, oba telefony se liší především displejem. A to nejenom v tom, že jeden je zahnutý na bocích a druhý klasický plochý. Displej varianty Ultra má vyšší rozlišení WQHD, základní model pak FHD+. Rozdíl je i v tom, že displej Notu Ultra má obnovovací frekvenci 120 Hz a je o fous větší, jeho úhlopříčka je 6,9 palce. Základní Note 20 má panel s úhlopříčkou 6,7 palce.

Částečně stejný hardware

Pod kapotou vládne v obou případech procesor Exynos 990, což je současná špička z produkce Samsungu, který výrobce použil už u jarních modelů řady S. Ale v USA budou mít noty procesor Snapdragon 865+, který je výkonnější. Taková je však dlouhodobá politika Samsungu. Note 20 bude v Česku v prodeji v jediné variantě s paměťmi 8 GB operační a 256 GB uživatelské. Varianta Ultra bude na českém trhu v prodeji ve dvou verzích. Buď se stejnou paměťovou sestavou nebo s 12/512 GB.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra
Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Oba modely podporují 25W rychlonabíjení, model Ultra má baterii s kapacitou 4 500 mAh, základní pak s kapacitou 4 300 mAh. Odolnost IP68 je pak vlastní oběma telefonům. Na českém trhu bude Note 20 Ultra v prodeji v černé (jen v této vyšší paměťová varianta) a bronzové barvě, matné provedení krytů vypadá velmi dobře. Bílá varianta v Česku v prodeji nebude. Note 20 pak dorazí do prodejen ve třech variantách: bronzové, černé a zelené, která je asi nejhezčí. Kryty jsou v tomto případě lesklé.

Vysoké ceny, v předprodeji dárky

Oba Noty 20 podporují 5G, ale jen Ultra vždy. Základní dvacítka bude v prodeji ve verzi s 5G i jen v LTE variantě. Ceny jsou vysoké, základní LTE Note 20 bude stát 25 999 Kč, verze 5G vyjde na 28 999 Kč. Note 20 Ultra začíná na 35 999 Kč, příplatek za více paměti je 3 000 korun.

Předprodej začíná hned po premiéře 5. srpna, samotný prodej začne 21. srpna. V rámci předobjednávek do 20. srpna zákazníci dostanou na výběr balíček herního ovladače, bezdrátové nabíječky a Xbox Game Passu Ultimate nebo bezdrátová sluchátka. Balíčky pro verzi Ultra mají lepší sluchátka respektive lepší bezdrátovou nabíječku. Hodnota balíčků je 3 600 až 5 400 korun.

Autor:
Témata: Samsung, premiéra
  • Nejčtenější

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

20. května 2024

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj...

O2 opět láká na levnější neomezená data. Slevu však trochu zkrouhlo

20. května 2024  7:02

O nové zákazníky začal usilovat i operátor O2. Znovu se zaměřil na svůj základní datově neomezený...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Víte, co vše dovede umělá inteligence v mobilech Samsungu? Odborník radí

22. května 2024

Společně s odborníkem z českého zastoupení Samsungu Petrem Holým jsme prozkoumali možnosti, jaké...

Nejlevnější supersmartphone. Aktuální akční cena je nepřekonatelná

25. května 2024

Silný procesor, obrovská paměť, výborná sestava fotoaparátu, skvělý displej a v neposlední řadě...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V USA je to samý iPhone. Nabídka mobilů je mnohem menší než v Evropě

24. května 2024  7:02

V prvním čtvrtletí letošního roku měly iPhony na trhu ve Spojených státech více než poloviční tržní...

Přiblížení k elitě. Xiaomi má podle testu po letech špičkový fotomobil

27. května 2024  7:02

Byť Xiaomi už roky spolupracuje na fotoaparátech svých smartphonů se společností Leica, tak do...

Tak levně extrémně velkou paměť jinde nekoupíte. Zaujme i další výbava

27. května 2024

Novinka od značky Poco, model F6 Pro, představuje dalšího následovníka série telefonů s výkonným...

Univerzální střední třída se skvělým foťákem. Test Google Pixelu 8a

26. května 2024

Google v Česku konečně začal oficiálně prodávat své smartphony Pixel. A kromě klasických modelů...

Vybrané internetové tarify čeká vylepšení. Cetin posílí upload

25. května 2024  7:56

Společnost Cetin, správce nejrozsáhlejší internetové infrastruktury v České republice, od srpna...

Pronájem kancelářských prostor 90m2
Pronájem kancelářských prostor 90m2

Vaníčkova, Ústí nad Labem - Ústí nad Labem-centrum
12 000 Kč/měsíc

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...