Nokia C3-01 je jednou z mála dotykových nokií bez symbianu. Je to velmi zajímavá alternativa pro ty, kteří si nejsou jisti, zda jim bude vyhovovat plně dotykový model. Solidní výbava včetně wi-fi znamená, že tahle nokia zvládne i bez operačního systému řadu úkolů, které většinou očekáváme od smartphonů.
Kapitoly recenze |
Velkou výhodou C3-01 je dlouhá výdrž baterie, která může převýšit i jeden týden. Uživatelé starších telefonů s "hloupou" platformou S40 budou jako doma v případě ovládání telefonu. Změnou je jen fakt, že se některé prvky přesunuly z klávesnice na dotykový displej. C3-01 rozhodně není vhodným kouskem pro náročné zájemce o chytré telefony, oproti nim je ovládání trochu nedotažené a možnosti telefonu jsou omezené.
Plusy a mínusyProč koupit?
Proč nekoupit?
Kdy? V prodeji Za kolik? 4 450 Kč |
C3-01 je jednoduše určena uživatelům, kteří hledají jistotu známého prostředí nokie a nejsou si jisti, zda by zvládli používat plně dotykový telefon. Zaměření vcelku odpovídá i cena, která není zrovna nejnižší. Za čtyři a půl tisíce lze totiž koupit i velmi schopné dotykové chytré telefony.
Vzhled a konstrukce – kovová elegance
Jedním z dalších faktorů, který bude k C3-01 lákat zákazníky, je její design a také zpracování. Model totiž navazuje na tradici tenkých elegantních kovových mobilů značky střední a nižší třídy. A navazuje na ni opravdu výborně. Jednoduchý a oblý design je ztělesněním nenucené elegance. Chybějící navigační tlačítka ještě umocňují hladké vzezření telefonu.
Příkladné je i zpracování tohoto kousku. Téměř celé tělo mobilu je kovové, z plastů je jen klávesnice a malá část vespodu telefonu. Vše skvěle lícuje, kryt baterie, který zabírá drtivou většinu zadní plochy i boků, sedí na svém místě jako přibitý a přitom se dá stále při použití rozumné síly snadno sejmout. Na danou kategorii je C3-01 docela těžký telefon, to ale jen umocňuje pocit solidnosti.
Displej a ovládání – dotyková S40
Hlavní změny oproti řadě běžných přístrojů značky se udály v oblasti displeje a ovládání. Nokia se podobně jako u sesterského modelu X3-02 rozhodla odložit navigační tlačítka a samotné ovládání telefonu nechat na dotykovém displeji.
Ten má pro danou kategorii standardní úhlopříčku 2,4 palce a běžné rozlišení 320 x 240 pixelů. Displej je rezistivní, takže kromě dotyků prsty zaznamená i jiné předměty. Dotykové pero ale k ovládání potřeba není. Nokia sice použila prostředí S40 známé z řady běžných mobilů, mírné úpravy ale umožnily vcelku snadné ovládání prsty. Hlavními změnami oproti běžným mobilům tak jsou zámek displeje na pravém boku telefonu, odemykací obrazovka po vzoru řady dotykových telefonů a zvětšená kontextová tlačítka ve spodní části displeje. Kdo zná S40, bude tu jako doma a ovládání C3-01 mu nebude dělat žádné problémy. I my jsme si na toto uspořádání zvykli podstatně rychleji, než jsme si původně mysleli.
Systém má samozřejmě i své nedostatky, třeba posunování v textu není na této úhlopříčce zcela příjemnou záležitostí. Ale vcelku lze říci, že se Nokia s úkolem dotykové S40 vypořádala se ctí a dopadlo to vlastně lépe, než první takové kroky u symbianu. Nokia pochopitelně není první, kdo podobný koncept použil. Již před několika lety takto Samsung experimentoval s modelem S8300 Ultra Touch, který ale kdovíjak velký úspěch neměl. V případě Nokie si dovolíme předpovídat lepší výsledky.
Telefonování a zprávy – textovky v konverzacích
Práce s nejběžnějšími funkcemi mobilu se i přes zavedení dotykového displeje mnoho nezměnila. Třeba v telefonním seznamu se Nokia stále nenaučila u S40 vyhledávat pomocí slovníku T9, tlačítka je tak nutné tisknout vícekrát. Pro vyhledávání je nutné vejít do seznamu, nefunguje z úvodní obrazovky se zkratkami k několika nejdůležitějším funkcím.
Vcelku standardní je i práce s textovými zprávami. K psaní nové se lze snadno dostat pomocí ikony ve spodním řádku zkratek. Pro odeslání telefon nabízí výběr z kontaktů v adresáři nebo třeba poslední použitá čísla. Zprávy se řadí do konverzací, ty ale nejsou tak pohodlné jako u řady chytrých mobilů. Především při čtení nově příchozí zprávy jsou konverzace trochu otravné. Odklepnutí upozornění totiž otevře celou konverzaci, nikoli právě příchozí zprávu. Uživatel tak vidí jen začátek textu a zprávu musí definitivně otevřít klepnutím na ni.
C3-01 také přišla o snadné přepínání profilů pomocí vypínacího tlačítka. Jeho funkci totiž zastává klávesa pro ukončení hovoru, která uživatele navrací odkudkoli na úvodní obrazovku. Inženýři Nokie mu asi nechtěli přisoudit ještě další funkci. Proto je nutné profily přepínat v menu nebo nastavit zkratku k nim na pohotovostní obrazovku. Tlačítko na pravém boku také ovládá hlasitost vyzvánění a tu lze měnit prakticky kdykoli.
Organizace a data – wi-fi a synchronizace s Ovi
V datové oblasti najdeme v dnešní době obvyklou výbavu, ve které překvapí snad jen přítomnost wi-fi. Telefon podporuje 3G sítě včetně HSPA, relativní novinkou u S40 je také možnost synchronizace kontaktů s účtem Ovi. Nokia tak následuje současný trend, kdy uživatelé kontakty namísto s Outlookem synchronizují s různými on-line službami. Synchronizace s počítačem přes Ovi Suite zůstala zachována.
Internetový prohlížeč postačí pro základní brouzdání internetem, pro lepší uživatelskou zkušenost ale doporučujeme používat Operu Mini, která je v telefonu trochu ukryta, ale mezi aplikacemi ji najdete. Telefon dále poskytne řadu aplikací jako převodník měn a jednotek, velikostí nebo světový čas. Ani v hloupém mobilu nechybí obchod Ovi pro nákup aplikací a Nokia počítá i se zapojením Facebooku nebo Twitteru. Modelu C3-01 chybí GPS a ani v něm nenajdeme předinstalované Google mapy.
Zábava – průměrných pět mega
Ani v zábavní oblasti Nokia C3-01 ničím výrazně nevyniká, ale zároveň také nepropadá. Je tu slušný hudební přehrávač a 3,5 mm jack konektor, telefon má i FM rádio. Telefon nabídne i tři hry, všechny víceméně logického zaměření.
Fotoaparát s rozlišením pět megapixelů postrádá automatické ostření, ale nechybí mu přisvětlovací dioda. Výsledné snímky jsou spíše v horším průměru a fotoaparát tak rozhodně není kdovíjakým lákadlem při koupi tohoto mobilu.
Shrnutí – zajímavý kompromis
Nokia C3-01 je vcelku neobvyklý přístroj pro specifickou skupinu zákazníků. Nakonec ale může slavit poměrně velký úspěch. Je to zajímavý kompromis mezi chytrými dotykovými mobily a obyčejnými telefony bez operačního systému a dotykového displeje. Je možná trochu dražší, než by se na daný segment slušelo, ale zákazníci jistě ocení jeho robustní konstrukci a elegantní design. C3-01 má také relativně málo přímých soupeřů. Stejnou filosofii ovládání totiž dne používá jen stájová kolegyně, hudební X3-02. Velmi podobnou výbavu ale poskytne třeba Sony Ericsson Elm s výrazně nižší cenou.
Nokia C3-01 a konkurence
-
Nokia C3 Touch and Type Nokia C3 Touch and Type je telefon s klasickou konstrukcí, který sází na kvalitní zpracování a přitažlivý a zároveň decentní vzhled. K dispozici je podpora sítí třetí generace včetně datových přenosů HSDPA a HSUPA, fotoaparát nabídne rozlišení 5 megapixelů.
4 450 Kč
-
Nokia X3 Touch and Type Nokia X3 Touch and Type je dotykový mobil s uživatelským prostředím Series 40. Komfort pro psaní zajistí hardwarová klávesnice. Výbava telefonu nepostrádá nic důležitého. K dispozici je podpora datových přenosů HSPA nebo možnost připojení na internet přes wi-fi.
4 250 Kč