Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nokia C7 je s ohledem na cenu nejlepší Nokia na trhu. Recenze

Vypadat takhle špičková Nokia N8, prodeje by byly o poznání větší. Model C7 se snaží svým vzhledem dohnat chybějící automatické ostření fotoaparátu či absenci HDMI portu. Přichází s výhodnější cenou než dražší model, ačkoliv je zbylá výbava prakticky stejná.
Perfektní vzhled je pouze jedna z předností modelu C7.

Perfektní vzhled je pouze jedna z předností modelu C7. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Nokia C7 je velmi kvalitní telefon. Dokazujete to především funkční výbavou, perfektním vzhledem, výtečným AMOLED displejem a úctyhodnou výdrží baterie. Zamrzí absence automatického ostření u 8 Mpix fotoaparátu. Nokia C7 přišla rovněž o HDMI port, který se stane výsadou dražšího modelu. Mnohé nepřesvědčí ani operační systém Symbian^3, který je poněkud slabším konkurentem pro Android či iOS. Výraznější změnu chystá až příchod OS MeeGo.

Zbylá funkční výbava zůstala prakticky stejná jako u nedávno recenzovaného modelu N8. Zahrnuje vše od GPS, wi-fi až po praktickou funkci USB On-the-Go neboli USB Host. Cena okolo 9 700 Kč je velmi solidní (s přihlédnutím k výbavě a povedenému vhledu). Model N8 je dražší skoro o tři tisíce korun.


Katalog mobilů:

LG Optimus One P500 Nokia N8 Nokia C7

Konkurence v podobě LG Optimus One, Nokia N8 a dnes recenzovaný telefon.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Výtečně vybavený telefon, který díky svému perfektnímu vzhledu nezůstane ve stínu ještě lépe vybavené Nokie N8. Zamrzí absence automatického ostření a upatlané tělo přístroje.


Vzhled a konstrukce – návrat do minulosti

Při pohledu na Nokii C7 se vám možná vybaví některé telefony z Eseries, a to především modely E66 a možná i E71. Všechny tři telefony spojuje lesklý chromovaný rámeček okolo displeje, který je však neustále upatlaný. Je to jediná vada jinak perfektního vzhledu. Zbytek těla přístroje je vyroben z na omak velmi příjemných plastů. Hliníkový kryt baterie drží na svém místě jako přibitý. Telefon padne skvěle do ruky a v okolí bude vzbuzovat obdiv.

Recenze Nokia C7 teloRecenze Nokia C7 teloRecenze Nokia C7 telo
Recenze Nokia C7 teloRecenze Nokia C7 teloRecenze Nokia C7 telo

Model C7 lze dobíjet přes standardní microUSB konektor, přičemž proprietární konektor se přesunul na bok zařízení. Samozřejmostí je také 3,5 mm jack pro sluchátka a tradiční posouvací odemykací tlačítko displeje. To je však umístěno o kousek níže a pro odemknutí musíte přehmátnou.

Recenze Nokia C7 detail

Na tělo zařízení se vešlo (oproti Nokii N8) daleko více tlačítek, což je plus. Například klávesy pro přijmutí a odmítnutí hovoru u N8 občas chyběly. Stejně tak dvojice pro regulaci hlasitosti získala do svého středu klávesu pro aktivaci hlasového ovládání. Rozměry a hmotnost se podobají modelu N8 a činí příjemných 117 × 57 × 11 mm, respektive 129 gramů.

Recenze Nokia C7 teloRecenze Nokia C7 teloRecenze Nokia C7 telo
Recenze Nokia C7 teloRecenze Nokia C7 teloRecenze Nokia C7 telo

Operační systém – vysoká laťka

Symbian^3 jsme podrobněji rozebrali v recenzi Nokie N8 a po tak krátké době musíme konstatovat, že se, až na drobné výjimky, prakticky nic nezměnilo. Rychlost systému rozhodně není ideální, což je patrné hned z kraje při přesouvání se mezi třemi pohotovostními obrazovkami. Zbytek systému je, až na pár náročnějších aplikací, dostatečně rychlý a prakticky se vyrovná konkurenci. Když vezmeme v potaz, že běží "pouze" na procesoru s taktem 680 MHz a 256 MB RAM, je to velmi slušný výsledek.

Recenze Nokia C7 detail

Nokia však tvrdošíjně trvá na několik let staré koncepci menu, která už je kvůli složitějším nabídkám trochu přežitá. Příznivci značky se však budou cítit jako doma a prakticky nepoznají změnu od předchozí verze Symbianu. Oproti ní je celý systém stabilnější a otevřenější pro přizpůsobení uživatelského prostředí, což potvrzuje několik různých widgetů, které lze umisťovat na pohotovostní obrazovky. Oproti konkurenci v podobě Androidu ale trochu ztrácejí na své flexibilitě.

Recenze Nokia C7 teloRecenze Nokia C7 teloRecenze Nokia C7 telo
Recenze Nokia C7 teloRecenze Nokia C7 teloRecenze Nokia C7 telo

Displej a výdrž baterie – maratonec mezi chytrými

Nejenom celkový vzhled, ale rovněž i kapacitní AMOLED displej s úhlopříčkou 3,5 palce vám učaruje na první pohled. Nabízí 16 milionů barev a skoro by se chtělo říci, že využívá opravdu každičkou z nich. Barvy jsou velmi syté a čitelnost na přímém slunečním světle více než dobrá. Skoro ani není poznat, že Nokia C7 disponuje pouze rozlišením 360 × 640 pixelů, což je vzhledem k rozměrům displeje a konkurenci s WVGA skoro až směsně málo. Přesto si prakticky nevšimnete hrubých okrajů. Zobrazení je velmi jemné, ačkoliv pár pixelů navíc by neškodilo. Výtečná je rovněž citlivost na dotyk, překlepů bude minimum.

Recenze Nokia C7 detail

Překvapila nás baterie s kapacitou 1200 mAh. Vydržela na jedno nabití tři až čtyři dny při zhruba patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS a dvou hodinách poslechu rádia či přehrávače. V kategorii chytrých telefonů je to dobrý výkon. Ani v případě, kdy jsme se zátěží trochu přitvrdili, neklesla výdrž pod dva dny. Samozřejmě stále platí, že pokud budete aktivně využívat wi-fi, GPS či datové přenosy přes 3G, je vyčerpání baterie otázkou hodin.

Recenze Nokia C7 displejRecenze Nokia C7 displejRecenze Nokia C7 displej
Recenze Nokia C7 displejRecenze Nokia C7 displejRecenze Nokia C7 displej

Telefonní seznam a zprávy – bez problému

Po stránce telefonního seznamu nemáme již dlouhodobě k Nokii prakticky žádné výtky a ani model C7 nemá problém se synchronizací s PC či Exchange serverem. Rozhodně by se hodilo vyhledávání kontaktů pomocí T9 přímo z nabídky pro telefonování. Větší problémy jsme neměli ani s psaním SMS zpráv. Na výběr máte kromě klasické alfanumerické klávesnice rovněž QWERTZ variantu. Škoda jen, že vše neprobíhá na jedné obrazovce jako v případě konkurenčních systémů. Při každém vkládání textu se otevře další nabídka, kam teprve text zadáte.

Recenze Nokia C7 displejRecenze Nokia C7 displejRecenze Nokia C7 displej
Recenze Nokia C7 displejRecenze Nokia C7 displejRecenze Nokia C7 displej

Nokia C7 na tom není špatně ani po stránce kancelářských aplikací a dalších funkcí. Nabídne kupříkladu balík QuickOffice (plnou verzi je nutno odemknout), kvalitního emailového klienta, aplikaci pro sjednocení sociálních sítí, čtečku PDF a další aplikace. S problémy jsme se potýkali u webového prohlížeče, který občas špatně zaznamenával multidotyková gesta. Ani jeho rychlost nepatřila k nejlepším. I přes integraci technologie Flash má na konkurenci ještě co dohánět.

Recenze Nokia C7 displejRecenze Nokia C7 displejRecenze Nokia C7 displej
Recenze Nokia C7 displejRecenze Nokia C7 displejRecenze Nokia C7 displej

V přístroji je dokonce předinstalovaná hlasová navigace včetně mapových podkladů. Nalezení satelitů trvalo GPS přijímači pouze několik desítek vteřin. Skvělou výhodou oproti konkurenci je podpora USB Host. K telefonu můžete připojit kupříkladu flash disk, klávesnici, myš a další podobná zařízení. Není problém přehrávat filmy či hudbu z externí paměti s mnohonásobně větší kapacitou. Bohužel redukce není součástí balení, jak tomu bylo v případě modelu N8.

Recenze Nokia C7 displejRecenze Nokia C7 displejRecenze Nokia C7 displej
Recenze Nokia C7 displejRecenze Nokia C7 displejRecenze Nokia C7 displej

Multimédia a fotoaparát – zbytečné ztráty

Téměř na výbornou se povedlo zpracování MP3 přehrávače s nejrůznějšími možnosti nastavení. Povedl se rovněž videopřehrávač, který oproti konkurenci dokáže přehrávat videa ve formátu DivX a dokonce MKV. To vše velmi plynule a bez náznaku trhání. Součástí multimediální výbavy je FM rádio s RDS, k jehož spuštění musíte k telefonu připojit sluchátka. Velikost integrované paměti se vyšplhala na 8 GB.

Recenze Nokia C7 detail

Největší ztrátou modelu C7 je automatické ostření, které by se stalo společně s 8Mpix fotoaparátem velmi silným argumentem ke koupi. Bez něj Nokia C7 pořizuje pouze průměrné snímky, které občas vyjdou ostřejší a jindy úplně rozmazané. Můžeme pochválit alespoň barevnou věrnost. Podobně se dá hovořit o kvalitách videonahrávek pořízených v HD rozlišení. Za špatných světelných pomůže diodový blesk.

Recenze Nokia C7 foto M Recenze Nokia C7 foto M Recenze Nokia C7 foto M Recenze Nokia C7 foto M Recenze Nokia C7 foto M

Závěr – výtečný telefon

Konkurence je velmi silná a podobně vybavené Androidy seženete za cenu o tři tisíce korun nižší. Patří k nim kupříkladu LG Optimus One a Samsung Galaxy Spica. Žádný z nich nenabídne tak velkou paměť, natolik kvalitní displej a užitečnou funkci USB Host. Nokia C7 se ve světě rozhodně neztratí. Díky skvělému designu se možná stane ještě úspěšnější než technicky vyspělejší Nokia N8.

Proč koupit?

  • perfektní vzhled
  • plná funkční výbava
  • funkce USB Host
  • AMOLED displej
  • výdrž baterie

Proč nekoupit?

  • absence automatického ostření
  • zadrhávání systému
  • upatlané tělo telefonu

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

cca 9 700 Kč s DPH
  • Nejčtenější

Těžko uvěřit, jak šíleně staré mobilní fosilie Češi stále používají

15. června 2024

Premium Jsou přístroje, na které lidé ani po desítkách let nezanevřou. Ať už z nostalgie, nebo ze zvyku. A...

Nový tenký iPhone bude zásadním krokem. Odpovídat tomu bude cena

18. června 2024  7:02

Příští rok bychom se měli dočkat nového iPhonu 17 Slim. Přístroj nebude jen náhradou za model Plus,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Samsung se tenkrát rozhodl správně a tento model se stal legendou

17. června 2024  7:02

Už je to 15 let, co Samsung začal používat operační systém Android. Oproti jiným výrobcům z té doby...

Umělá inteligence táhne. Nové samsungy jsou hit

14. června 2024  7:02

Samsung začátkem letošního roku představil novou generaci svých smartphonů, které využívají umělou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Díky hodinkám Applu odhalila zloděje svého kufru. Policie jí však vyčinila

15. června 2024

Pro studentku univerzity na Floridě to byla neobvyklá situace. Kufr, který si běžně bere na palubu,...

Nový nejdražší samsung dostane moderní design, s výbavou je to složitější

21. června 2024  7:02

Nový Samsung Galaxy Fold 6 se představí již zanedlouho, premiéra je naplánovaná na 10. července....

Modelový kanibalismus v praxi. Když novinka střídá novinku

21. června 2024

Loni v nabídce moc modelů značky nebylo. Letos Realme znatelně šláplo na plyn a nabídka se značně...

Zajímavý pokus o antismartphone. Dobrý nápad sráží nepřiměřená cena

20. června 2024  14:40

Na trhu je už několik antismartphonů, které mají za cíl omezit uživatelům přístup k internetu a...

Příští fanouškovský samsung povyroste. Bude spíše verzí Plus

20. června 2024  7:02

Samsung chystá další fanouškovskou edici svého vrcholného smartphonu, model FE (Fan Edition) tak...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...