Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

Nokia 6260 - chytré véčko pro pořádné ruce (recenze)

aktualizováno 
Nokia 6260 je chytré véčko s otočným displejem. Uživatelům nabídne velké klávesy a skvělý displej. Telefon je vybavený paměťovou kartou, má integrované FM radio a přehrává i hudební formát MP3. Nokia 6260 je ovšem velká a hodí se tedy do pořádné ruky.

Zájem o véčkové telefony roste v Evropě pomaleji než jinde ve světě. Jeden z modelů, který má tuto rostoucí poptávku uspokojit, je Nokia 6260 představená v polovině června. Jedná se o historicky první véčko vybavené operačním systémem Symbian. Do konce tohoto roku tak bude k dostání hned pět véčkových telefonů od Nokie.

Nokia 6260 je jedním z několika málo véček vybavených operačním systémem, konkrétně se jedná o Symbian série 60 v 7.0s. Přes netradiční vzhled tohoto přístroje, tak majitele Symbianových telefonů přivítá známé menu, které má stejnou strukturu jako například u Nokie 7610. Novinka by se měla objevit na pultech během čtrnácti dnů, ale její oficiální cenu zatím neznáme. Pravděpodobně si na ní budete muset připravit okolo 15 000 korun.

Nokia 6260 Nokia 6260 Nokia 6260 Nokia 6260

Vzhled -  telefon do pořádné ruky

Testovaná Nokia 6260 je hranatý véčkový telefon šedé barvy. Základní linie jsou velmi jednoduché. Dobře zpracované detaily vytváří stylový dojem. Při prvním pohledu na tento model každého napadne, že Nokia 6260 je velmi velká. Odhad je správný, protože i v zavřeném stavu měří 102x49x23 mm a váží slušných 130 g. Při rozevření měří telefon na výšku téměř 190 mm. Mezi běžnými mobily tak působí Nokia 6260 jako opravdový titán.

Nokia 6260

Ten, kdo preferuje miniaturní modely, tuto novinku neocení. Kapsa u košile jí bude těsná, poutko na krku nebude ideální a je tedy jasné, že 6260 bude budit rozporuplné reakce. Při pohledu do nabídkových katalogů i z diskuzí na našem serveru je ovšem jasné, že objemné telefony s velkými tlačítky a displejem některým uživatelům schází. Právě tuto relativně malou (zato stabilní) mezeru na trhu by mohla Nokia 6260 zaplnit.

Nokia 6260

Použité plasty jsou matně šedé a působí kvalitně. Nokia 6260 nemá výměnné kryty, celý telefon je pevně sešroubovaný. Drobnou vůli má pouze kryt baterie a mírně se viklá i kloub. Na předním krytu figuruje rámeček vyplněný tečkami, které se směrem ke krajům telefonu zmenšují. U spodního kraje si můžete všimnout zapuštěného loga výrobce se zelenou signalizační diodou.

Nokia 6260 Nokia 6260   

Levý bok ukrývá v horní části snímač digitálního fotoaparátu. Kamera je zapracována velmi nenápadně, málokdo si jí na první pohled vůbec všimne. Na pravém boku se leskne kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti. V režimu fotoaparátu slouží také pro přiblížení objektu (zoom je pouze digitální). Pod kolébkovým tlačítkem se nachází spoušť fotoaparátu. Dlouhým stiskem tohoto tlačítka se mimo režim fotoaparátu aktivuje funkce Push-to-Talk.

Nokia 6260 Nokia 6260

Na spodní hraně nenaleznete nic. Datový i nabíjecí konektor výrobce netradičně umístil na protější stranu. Pravý horní roh ukrývá ještě poutko pro zavěšení na krk. Zadní strana telefonu je téměř holá, jediné co trochu rozbijí monotónní plochu je pružinka, která drží kryt baterie.

Nokia 6260

Při rozevření klade kloub telefonu konstantní mírný odpor. Kloub má celkem tři základní polohy. Poprvé drží v zavřené poloze, pak se mírně zasekne v okamžiku, kdy horní část svírá se spodní úhel 90 stupňů. V režimu "otevřeno" svírá displej se spodní částí úhel přibližně 135 stupňů. Kloub je velmi masivní a nevypadá, že by se chtěl během pár měsíců odporoučet.

Nokia 6260 Nokia 6260

Kromě standardního rozevření umožňuje telefonu také vytočit displej do stran. Doprava lze displej přetočit o 180 stupňů, zaklapnout a používat telefon bez číselné klávesnice. V tomto stavu můžete procházet menu i vyřizovat hovory. V případě, že displej vytočíte do pravého úhlu, automaticky se aktivuje režim fotoaparátu.

Klávesnice - netradiční rozložení

Ve chvíli, kdy telefon rozevřete, překvapí vás funkční klávesy umístěné pod displejem. Výrobce pro ně našel netradiční místo, aby bylo možné displej přetočit a používat telefon bez numerické klávesnice. Na spodní části tak zůstala jen čísla a dvojice sluchátek pro ovládání hovorů. Široká plocha posázená malými dolíčky, která trochu evokuje mezerník, je pouze designovým prvkem a jako tlačítko neslouží.

Nokia 6260 Nokia 6260 Nokia 6260

Celá číselná klávesnice je namáčknutá k hornímu kraji a ve spodní části tak vznikla relativně velká nevyužitá plocha. Kdyby ovšem tlačítka zabírala celou spodní část, nebylo by možné jedním palcem ovládat funkční i číselné klávesy. Mezi navigačním tlačítkem a spodní řadou znaků vznikla i tak relativně velká vzdálenost a Nokii 6260 pohodlně obslouží jen větší mužská ruka.

Nokia 6260

Celý telefon je potřeba držet výš a kloub mít až v dlani. V tu chvíli dokážete pohodlně ovládat všechny klávesy a po několika hodinách si na netradiční úchop zvyknete. Jednotlivá tlačítka jsou velká a citlivá, při psaní mají dobrou odezvu. Povrch kláves je ovšem zcela hladký a špatně se odlišují pohmatu. Zvýraznění bychom ocenili zejména u navigační klávesy, kterou je třeba mačkat v krajích. Jednotlivá tlačítka se navíc mírně viklají. Podsvícení klávesnice je výborné.

Nokia 6260 Nokia 6260

Displej - stále stejně dobrý

Displej Nokie 6260 je velký a kvalitní. Nijak se neliší od displeje, který používá například model 7610 nebo 6670. Jeho rozměry jsou 35x41 milimetrů a rozlišení 176x208 pixelů. Aktivní displej dokáže zobrazit až 65 536 barev. Škoda, že vzhledem k velikosti displeje používá Symbian relativně malé písmo. Uživatelů, kteří by byli ochotni připlatit za dobře čitelný telefon je mnoho. Ukázky displejů naleznete zde.

Nokia 6260 používá Li-ion baterii o kapacitě 760 mAh, se kterou by měl telefon vydržet 2-4 hodiny hovoru nebo okolo pěti dnů v pohotovostním režimu. Nabíjení trvá přibližně hodinu a půl. Během redakčního testu jsme telefon vybili za dva a půl dne.

Telefonování - hovor přijmete i otevřením

Zvuk z reproduktoru je průměrně kvalitní a dostatečně hlasitý. Po přijmutí hovoru lze snadno přepnout na hlasitý odposlech, který dokáže křičet velmi hlasitě, ale mírně nakřáple. Ovládání hovoru je horší ve chvíli, kdy používáte přetočený displej. Zelené a červené sluchátko zůstalo ve spodní části a pro přijmutí hovoru je třeba otevřít levým výběrovým tlačítkem nabídku a dalším stiskem potvrdit příjem.

Nokia 6260 Nokia 6260

Nokia 6260 také umožňuje přijmout hovor prostým otevřením. Kvůli absenci vnějšího displeje ovšem nevíte, kdo vám volá a vystavujete se tak riziku, že přijmete hovor někomu, komu ho vzít nechcete. Adresář má všechny vlastnosti, které má Symbian série 60. Jednotlivé záznamy jsou strukturované a lze k nim přiřadit i fotografii. Počet záznamů není nijak pevně omezen. Telefon pouze vyhrazuje 3,5 MB paměti pro kontakty, přijaté zprávy, vyzvánění, obrázky, poznámky v kalendáři a upomínky. Důležitá čísla lze vytáčet dlouhým stiskem číselných kláves nebo hlasovým příkazem. Nokia 6260 podporuje také PTT.

Zprávy - přečtete i přílohy ve Wordu a PowerPointu

Chytré telefony s OS Symbian standardně podporují SMS, MMS a e-mail. Při psaní pomocí T9 telefon nedokáže odstranit českou diakritiku a odeslané textovky mají pouze 70 znaků. Napsaná zpráva může mít maximálně 459 znaků a telefon jí rozdělí na několik SMS.

Nokia 6260 Nokia 6260 Nokia 6260

Za zmínku stojí funkce e-mailového klienta, který dokáže zobrazit přílohy ve Wordu a Powerpointu díky aplikacím Quickpoint a Quickword. Zobrazit lze i přílohy ve formátu Pdf přes aplikaci Pdf+, jedná s ovšem pouze o trial verzi a po trojím spuštění již budete muset zaplatit.

Organizační funkce

Organizační funkce jsou u všech telefonů s OS Symbian stejné. Budík je zcela jednoduchý a zvonění nelze opakovat. Kalendář je přehledný a zadávání nových poznámek rychlé. Pokud se na chvíli zastavíte nad dnem se záznamem, objeví se okénko s poznámkami. Nechybí samozřejmě měsíční, týdenní i denní pohled.

Nokia 6260

Záznamy lze synchronizovat s PC. Nokia 6260 poslouží i jako záznamník, ale jednotlivé poznámky jsou omezeny na jednu minutu. V menu naleznete také tradiční konvertor měn, kalkulačku, úkolovník, poznámky a elektronickou peněženku.

Datové funkce - pomalé GPRS

S počítačem lze Nokii 6260 propojit pomocí kabelu, infraportu i technologie Bluetooth. Pro připojení k internetu jsou zde GPRS i HSCSD. Výrobce ovšem vybavil model 6260 pouze GPRS třídy 6 (3+2), což se dnes zdá opravdu málo. Nokia 6260 podporuje Wap 2.0 a její prohlížeč si rozumí i se stránkami v xHTML a HTML. 

Nokia 6260 Nokia 6260 Nokia 6260 

Nokia udává standardní paměť telefonu o kapacitě 6 MB, náš vzorek ukazoval něco přes 7 MB. V základním balení telefonu naleznete také paměťovou kartu RS-MMC o kapacitě 32 MB. Slot pro kartu najdete po odklopení zadního krytu vedle baterie. Kartu je možné vyjmout i bez restartu telefonu, což chválíme.

Výrobce na paměťovou kartu připravil několik trial verzí. Naleznete zde užitečný program ActiveDesk, který zobrazuje aktuální události přímo na displeji podobně jako Windows Mobile. Dále je zde MobileFax, zmíněný Pdf+, hra RockitPinball a navigační program WayFinder, který pro svůj chod potřebuje GPS modul. Celkem zajímavý prográmek pro úpravu fotografií představuje PhotoBase.

Zábavné funkce - rádio i MP3 

V telefonu jsou standardně nahrané tři hry - Bounce, CardDec a Snake EX. Pro vášnivé hráče je zde podpora Javy 2.0, která umožňuje dohrání i jiných aplikací. Programy určené přímo pro Symbian budou ovšem ve většině případů mnohem kvalitnější.

Vítanou inovací je u modelu 6260 podpora rádia. Pro poslech je nutné připojit sluchátka, která naleznete v základním balení. První pokusy o zapnutí rádia ovšem v našem případě nekončily úspěchem, protože telefon hlásil, že příslušenství nepodporuje. Rádio nabízí všechny důležité funkce včetně automatického ladění, ukládání stanic a je možné ho pustit i nahlas. Zvuk rádia přes hlasitý reproduktor nás mile překvapil. Stanice lze naladit v rozsahu 87,5 až 108,0 MHz.

Nokia 6260 Nokia 6260 Nokia 6260

Nokia 6260 má standardně integrovaný přehrávač RealPlayer, který si poradí s hudebním formátem MP3. Přehrávání MP3 je kvalitnější než například u modelu 7610, ale zvuk je stále pouze mono. I tak je podpora tohoto formátu díky paměťové kartě užitečným doplňkem.

Fotoaparát

Integrovaný fotoaparát nechybí ani v novém modelu, ačkoliv jeho zapracování na boku telefonu je více než nenápadné. Narozdíl od posledně představeného modelu 6670, tento telefon disponuje pouze snímačem s maximálním rozlišením VGA. Režim fotoaparátu lze aktivovat standardně přes menu nebo vytočením displeje o 90 stupňů. Při fotografování nebo natáčení videoklipů se totiž telefon drží podobně jako kamera.

Nokia 6260 Nokia 6260 Nokia 6260

Menu fotoaparátu nabízí možnost snímat fotografie ve třech různých kvalitách a velikostech standard nebo portrét. Pořízené snímky můžete ukládat do telefonu nebo přímo na paměťovou kartu. Ukázky fotografií naleznete zde.

Sečteno a podtrženo

Nokia 6260 je perfektně vybavené véčko, které zaujme zejména muže. Trochu u tohoto modelu postrádáme vnější displej, ale jeho absenci částečně kompenzuje přetočitelný kloub. Při testování Nokie 6260 jsme měli pocit, jako by se vrátil jeden z telefonů ze staré školy. Z dob, kdy si mobil mohlo dovolit pár vyvolených a byl znamením luxusu. Tento model ocení zejména starší pokročilí uživatelé, jedni z těch, kteří s mobily vyšli do ulic jako první. Pokud vás tedy trápí, že všechny nové telefony jsou titěrné hračky a marně hledáte náhradu za dosluhující 6310, možná pro vás bude 6260 dobrá volba.

Displeje, fotky z telefonu a další fotografie naleznete zde.

           Myslíte, že bude Nokia 6260 úspěšná?

Autor:
  • Nejčtenější

Mobil viděl skrz oblečení. Funkci se teď výrobce chystá deaktivovat

Co jsme čekali, to se také stalo. Zajímavá funkce fotoaparátu nového smartphonu OnePlus 8 Pro, která umožňovala vidět...

Šéfa Xiaomi nachytali s iPhonem. Vymlouvá se, že ho jen testuje

U svých příznivců si to pořádně zavařil ředitel společnosti Xiaomi, když na internet přidal příspěvek, u kterého...

Nejdražší samsung má vadu. Oprava vyjde na 10 tisíc korun

Nejvyšší model řady Galaxy S20 provázejí nepříjemnosti. Výrobce musel řešit špatně zaostřující fotoaparát nebo...

Samsung vyřadil z nabídky oblíbený model Galaxy S. Nemá za něj náhradu

Z českého trhu se poměrně nenápadně vytratil oblíbený smartphone Samsung Galaxy S10e. Nejlevnější a nejkompaktnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zatopí konkurenci a naláká na to, co jiní nemají. Test Realme 6

Značka Realme se na českém trhu ještě ani pořádně neohřála a už se snaží dominovat střední třídě. Pověst si bude muset...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

  • Další z rubriky

Samsung vylepšil Galaxy Fold. Dostal Android 10 i funkce letošních modelů

Ve dvou vlnách vylepšil Samsung svůj první smartphone s ohebným displejem, model Galaxy Fold. Nejprve dostal v průběhu...

Růst i přes korona krizi. Tradiční značka u Čechů boduje a zvedá se

Tradiční značky mobilních telefonů, jejichž historie sahá až do samotného počátku mobilního volání, to nemají v...

Obrněný elegán s obřím příplatkem. Test Samsung Galaxy Xcover Pro

Outdoorových smartphonů s logem některé z tradičních mobilních značek je na trhu naprosté minimum. Samsung Galaxy...

Samsung vyřadil z nabídky oblíbený model Galaxy S. Nemá za něj náhradu

Z českého trhu se poměrně nenápadně vytratil oblíbený smartphone Samsung Galaxy S10e. Nejlevnější a nejkompaktnější...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit

Vyzkoušejte s námi kosmetickou řadu Cottontouch™, která je určena pro novorozence od 1. dne života. Miminko se s ní bude cítit jako v bavlnce, protože obsahuje pravou bavlnu a díky speciální receptuře se snadno oplachuje i vstřebává.

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Nakupoval vlastní pizzu a vydělal. Využil chyby donáškové služby

Majitel americké pizzerie díky chybě rozvážkové služby DoorDash vydělal stovky dolarů. V aplikaci firma totiž nabízela...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Jsem HIV pozitivní, zjistila Monika. Otěhotněla se sňatkovým podvodníkem

Monika čeká dítě se sňatkovým podvodníkem. Je zamilovaná a odhodlaná na něj počkat, než si odpyká trest. V takovém...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...