Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nokia 6260 - chytré véčko pro pořádné ruce (recenze)

Nokia 6260 je chytré véčko s otočným displejem. Uživatelům nabídne velké klávesy a skvělý displej. Telefon je vybavený paměťovou kartou, má integrované FM radio a přehrává i hudební formát MP3. Nokia 6260 je ovšem velká a hodí se tedy do pořádné ruky.

Zájem o véčkové telefony roste v Evropě pomaleji než jinde ve světě. Jeden z modelů, který má tuto rostoucí poptávku uspokojit, je Nokia 6260 představená v polovině června. Jedná se o historicky první véčko vybavené operačním systémem Symbian. Do konce tohoto roku tak bude k dostání hned pět véčkových telefonů od Nokie.

Nokia 6260 je jedním z několika málo véček vybavených operačním systémem, konkrétně se jedná o Symbian série 60 v 7.0s. Přes netradiční vzhled tohoto přístroje, tak majitele Symbianových telefonů přivítá známé menu, které má stejnou strukturu jako například u Nokie 7610. Novinka by se měla objevit na pultech během čtrnácti dnů, ale její oficiální cenu zatím neznáme. Pravděpodobně si na ní budete muset připravit okolo 15 000 korun.

Nokia 6260 Nokia 6260 Nokia 6260 Nokia 6260

Vzhled -  telefon do pořádné ruky

Testovaná Nokia 6260 je hranatý véčkový telefon šedé barvy. Základní linie jsou velmi jednoduché. Dobře zpracované detaily vytváří stylový dojem. Při prvním pohledu na tento model každého napadne, že Nokia 6260 je velmi velká. Odhad je správný, protože i v zavřeném stavu měří 102x49x23 mm a váží slušných 130 g. Při rozevření měří telefon na výšku téměř 190 mm. Mezi běžnými mobily tak působí Nokia 6260 jako opravdový titán.

Nokia 6260

Ten, kdo preferuje miniaturní modely, tuto novinku neocení. Kapsa u košile jí bude těsná, poutko na krku nebude ideální a je tedy jasné, že 6260 bude budit rozporuplné reakce. Při pohledu do nabídkových katalogů i z diskuzí na našem serveru je ovšem jasné, že objemné telefony s velkými tlačítky a displejem některým uživatelům schází. Právě tuto relativně malou (zato stabilní) mezeru na trhu by mohla Nokia 6260 zaplnit.

Nokia 6260

Použité plasty jsou matně šedé a působí kvalitně. Nokia 6260 nemá výměnné kryty, celý telefon je pevně sešroubovaný. Drobnou vůli má pouze kryt baterie a mírně se viklá i kloub. Na předním krytu figuruje rámeček vyplněný tečkami, které se směrem ke krajům telefonu zmenšují. U spodního kraje si můžete všimnout zapuštěného loga výrobce se zelenou signalizační diodou.

Nokia 6260 Nokia 6260   

Levý bok ukrývá v horní části snímač digitálního fotoaparátu. Kamera je zapracována velmi nenápadně, málokdo si jí na první pohled vůbec všimne. Na pravém boku se leskne kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti. V režimu fotoaparátu slouží také pro přiblížení objektu (zoom je pouze digitální). Pod kolébkovým tlačítkem se nachází spoušť fotoaparátu. Dlouhým stiskem tohoto tlačítka se mimo režim fotoaparátu aktivuje funkce Push-to-Talk.

Nokia 6260 Nokia 6260

Na spodní hraně nenaleznete nic. Datový i nabíjecí konektor výrobce netradičně umístil na protější stranu. Pravý horní roh ukrývá ještě poutko pro zavěšení na krk. Zadní strana telefonu je téměř holá, jediné co trochu rozbijí monotónní plochu je pružinka, která drží kryt baterie.

Nokia 6260

Při rozevření klade kloub telefonu konstantní mírný odpor. Kloub má celkem tři základní polohy. Poprvé drží v zavřené poloze, pak se mírně zasekne v okamžiku, kdy horní část svírá se spodní úhel 90 stupňů. V režimu "otevřeno" svírá displej se spodní částí úhel přibližně 135 stupňů. Kloub je velmi masivní a nevypadá, že by se chtěl během pár měsíců odporoučet.

Nokia 6260 Nokia 6260

Kromě standardního rozevření umožňuje telefonu také vytočit displej do stran. Doprava lze displej přetočit o 180 stupňů, zaklapnout a používat telefon bez číselné klávesnice. V tomto stavu můžete procházet menu i vyřizovat hovory. V případě, že displej vytočíte do pravého úhlu, automaticky se aktivuje režim fotoaparátu.

Klávesnice - netradiční rozložení

Ve chvíli, kdy telefon rozevřete, překvapí vás funkční klávesy umístěné pod displejem. Výrobce pro ně našel netradiční místo, aby bylo možné displej přetočit a používat telefon bez numerické klávesnice. Na spodní části tak zůstala jen čísla a dvojice sluchátek pro ovládání hovorů. Široká plocha posázená malými dolíčky, která trochu evokuje mezerník, je pouze designovým prvkem a jako tlačítko neslouží.

Nokia 6260 Nokia 6260 Nokia 6260

Celá číselná klávesnice je namáčknutá k hornímu kraji a ve spodní části tak vznikla relativně velká nevyužitá plocha. Kdyby ovšem tlačítka zabírala celou spodní část, nebylo by možné jedním palcem ovládat funkční i číselné klávesy. Mezi navigačním tlačítkem a spodní řadou znaků vznikla i tak relativně velká vzdálenost a Nokii 6260 pohodlně obslouží jen větší mužská ruka.

Nokia 6260

Celý telefon je potřeba držet výš a kloub mít až v dlani. V tu chvíli dokážete pohodlně ovládat všechny klávesy a po několika hodinách si na netradiční úchop zvyknete. Jednotlivá tlačítka jsou velká a citlivá, při psaní mají dobrou odezvu. Povrch kláves je ovšem zcela hladký a špatně se odlišují pohmatu. Zvýraznění bychom ocenili zejména u navigační klávesy, kterou je třeba mačkat v krajích. Jednotlivá tlačítka se navíc mírně viklají. Podsvícení klávesnice je výborné.

Nokia 6260 Nokia 6260

Displej - stále stejně dobrý

Displej Nokie 6260 je velký a kvalitní. Nijak se neliší od displeje, který používá například model 7610 nebo 6670. Jeho rozměry jsou 35x41 milimetrů a rozlišení 176x208 pixelů. Aktivní displej dokáže zobrazit až 65 536 barev. Škoda, že vzhledem k velikosti displeje používá Symbian relativně malé písmo. Uživatelů, kteří by byli ochotni připlatit za dobře čitelný telefon je mnoho. Ukázky displejů naleznete zde.

Nokia 6260 používá Li-ion baterii o kapacitě 760 mAh, se kterou by měl telefon vydržet 2-4 hodiny hovoru nebo okolo pěti dnů v pohotovostním režimu. Nabíjení trvá přibližně hodinu a půl. Během redakčního testu jsme telefon vybili za dva a půl dne.

Telefonování - hovor přijmete i otevřením

Zvuk z reproduktoru je průměrně kvalitní a dostatečně hlasitý. Po přijmutí hovoru lze snadno přepnout na hlasitý odposlech, který dokáže křičet velmi hlasitě, ale mírně nakřáple. Ovládání hovoru je horší ve chvíli, kdy používáte přetočený displej. Zelené a červené sluchátko zůstalo ve spodní části a pro přijmutí hovoru je třeba otevřít levým výběrovým tlačítkem nabídku a dalším stiskem potvrdit příjem.

Nokia 6260 Nokia 6260

Nokia 6260 také umožňuje přijmout hovor prostým otevřením. Kvůli absenci vnějšího displeje ovšem nevíte, kdo vám volá a vystavujete se tak riziku, že přijmete hovor někomu, komu ho vzít nechcete. Adresář má všechny vlastnosti, které má Symbian série 60. Jednotlivé záznamy jsou strukturované a lze k nim přiřadit i fotografii. Počet záznamů není nijak pevně omezen. Telefon pouze vyhrazuje 3,5 MB paměti pro kontakty, přijaté zprávy, vyzvánění, obrázky, poznámky v kalendáři a upomínky. Důležitá čísla lze vytáčet dlouhým stiskem číselných kláves nebo hlasovým příkazem. Nokia 6260 podporuje také PTT.

Zprávy - přečtete i přílohy ve Wordu a PowerPointu

Chytré telefony s OS Symbian standardně podporují SMS, MMS a e-mail. Při psaní pomocí T9 telefon nedokáže odstranit českou diakritiku a odeslané textovky mají pouze 70 znaků. Napsaná zpráva může mít maximálně 459 znaků a telefon jí rozdělí na několik SMS.

Nokia 6260 Nokia 6260 Nokia 6260

Za zmínku stojí funkce e-mailového klienta, který dokáže zobrazit přílohy ve Wordu a Powerpointu díky aplikacím Quickpoint a Quickword. Zobrazit lze i přílohy ve formátu Pdf přes aplikaci Pdf+, jedná s ovšem pouze o trial verzi a po trojím spuštění již budete muset zaplatit.

Organizační funkce

Organizační funkce jsou u všech telefonů s OS Symbian stejné. Budík je zcela jednoduchý a zvonění nelze opakovat. Kalendář je přehledný a zadávání nových poznámek rychlé. Pokud se na chvíli zastavíte nad dnem se záznamem, objeví se okénko s poznámkami. Nechybí samozřejmě měsíční, týdenní i denní pohled.

Nokia 6260

Záznamy lze synchronizovat s PC. Nokia 6260 poslouží i jako záznamník, ale jednotlivé poznámky jsou omezeny na jednu minutu. V menu naleznete také tradiční konvertor měn, kalkulačku, úkolovník, poznámky a elektronickou peněženku.

Datové funkce - pomalé GPRS

S počítačem lze Nokii 6260 propojit pomocí kabelu, infraportu i technologie Bluetooth. Pro připojení k internetu jsou zde GPRS i HSCSD. Výrobce ovšem vybavil model 6260 pouze GPRS třídy 6 (3+2), což se dnes zdá opravdu málo. Nokia 6260 podporuje Wap 2.0 a její prohlížeč si rozumí i se stránkami v xHTML a HTML. 

Nokia 6260 Nokia 6260 Nokia 6260 

Nokia udává standardní paměť telefonu o kapacitě 6 MB, náš vzorek ukazoval něco přes 7 MB. V základním balení telefonu naleznete také paměťovou kartu RS-MMC o kapacitě 32 MB. Slot pro kartu najdete po odklopení zadního krytu vedle baterie. Kartu je možné vyjmout i bez restartu telefonu, což chválíme.

Výrobce na paměťovou kartu připravil několik trial verzí. Naleznete zde užitečný program ActiveDesk, který zobrazuje aktuální události přímo na displeji podobně jako Windows Mobile. Dále je zde MobileFax, zmíněný Pdf+, hra RockitPinball a navigační program WayFinder, který pro svůj chod potřebuje GPS modul. Celkem zajímavý prográmek pro úpravu fotografií představuje PhotoBase.

Zábavné funkce - rádio i MP3 

V telefonu jsou standardně nahrané tři hry - Bounce, CardDec a Snake EX. Pro vášnivé hráče je zde podpora Javy 2.0, která umožňuje dohrání i jiných aplikací. Programy určené přímo pro Symbian budou ovšem ve většině případů mnohem kvalitnější.

Vítanou inovací je u modelu 6260 podpora rádia. Pro poslech je nutné připojit sluchátka, která naleznete v základním balení. První pokusy o zapnutí rádia ovšem v našem případě nekončily úspěchem, protože telefon hlásil, že příslušenství nepodporuje. Rádio nabízí všechny důležité funkce včetně automatického ladění, ukládání stanic a je možné ho pustit i nahlas. Zvuk rádia přes hlasitý reproduktor nás mile překvapil. Stanice lze naladit v rozsahu 87,5 až 108,0 MHz.

Nokia 6260 Nokia 6260 Nokia 6260

Nokia 6260 má standardně integrovaný přehrávač RealPlayer, který si poradí s hudebním formátem MP3. Přehrávání MP3 je kvalitnější než například u modelu 7610, ale zvuk je stále pouze mono. I tak je podpora tohoto formátu díky paměťové kartě užitečným doplňkem.

Fotoaparát

Integrovaný fotoaparát nechybí ani v novém modelu, ačkoliv jeho zapracování na boku telefonu je více než nenápadné. Narozdíl od posledně představeného modelu 6670, tento telefon disponuje pouze snímačem s maximálním rozlišením VGA. Režim fotoaparátu lze aktivovat standardně přes menu nebo vytočením displeje o 90 stupňů. Při fotografování nebo natáčení videoklipů se totiž telefon drží podobně jako kamera.

Nokia 6260 Nokia 6260 Nokia 6260

Menu fotoaparátu nabízí možnost snímat fotografie ve třech různých kvalitách a velikostech standard nebo portrét. Pořízené snímky můžete ukládat do telefonu nebo přímo na paměťovou kartu. Ukázky fotografií naleznete zde.

Sečteno a podtrženo

Nokia 6260 je perfektně vybavené véčko, které zaujme zejména muže. Trochu u tohoto modelu postrádáme vnější displej, ale jeho absenci částečně kompenzuje přetočitelný kloub. Při testování Nokie 6260 jsme měli pocit, jako by se vrátil jeden z telefonů ze staré školy. Z dob, kdy si mobil mohlo dovolit pár vyvolených a byl znamením luxusu. Tento model ocení zejména starší pokročilí uživatelé, jedni z těch, kteří s mobily vyšli do ulic jako první. Pokud vás tedy trápí, že všechny nové telefony jsou titěrné hračky a marně hledáte náhradu za dosluhující 6310, možná pro vás bude 6260 dobrá volba.

Displeje, fotky z telefonu a další fotografie naleznete zde.

           Myslíte, že bude Nokia 6260 úspěšná?

Autor:
  • Nejčtenější

Začínající značka má dvě novinky s nevídanými prvky. Jsou levné

Kromě smartphonu CMF Phone 1 představila malá značka CMF i nové chytré hodinky a také sluchátka. Předností obou zařízení je nízká cena v kombinaci se zajímavou funkční výbavou, ve které nechybí...

9. července 2024  7:02

Elitní škola zakázala smartphony. Nahradí je jednoduchými nokiemi

Chlapecká internátní škola Eton Collage, která byla založena už v roce 1440 a kterou prošli i princové Harry a William, oznámila, že zakazuje používání smartphonů. Cílem je omezení závislosti na...

10. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tento levný smartphone nabídne věc, kterou jste už dlouho neviděli

Značka CMF dnes představila první telefon ve svém portfoliu: CMF Phone 1. Společnost spadající pod výrobce Nothing sází u tohoto modelu na zajímavý poměr ceny a výkonu a také něco, co se dosud...

8. července 2024  13:05

Apple možná vybaví svá sluchátka kamerkami. Na ušní selfies ale nebudou

Podle nových informací by společnost Apple mohla do několika let osadit některý z chystaných modelů sluchátek AirPods kamerkami. Nic si s nimi však fotit nebudete, sloužit mají ke zlepšení ovládání.

8. července 2024  7:02

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ultra chytré hodinky od Samsungu mají jasného soupeře

Novinky ze série chytrých hodinek od Samsungu jsou dvě, avšak co se pozornosti týče, jedna z nich má jasně navrch. Výrobce totiž vedle klasického modelu Watch 7 uvedl úplnou novinku s označením Watch...

12. července 2024

Letní slevy: výprodej pixelů, žhavá Motorola a levnější Apple Watch

Samsung startuje prodej svých smartphonů s ohebnými displeji s tradičními výkupními bonusy i dalšími pobídkami. Ale i řadu dalších smartphonů lze teď v červenci pořídit s výraznou slevou. Ceny srazil...

16. července 2024

Vodafone slaví čtyřicítku. V Česku letos dosáhl plnoletosti

Psal se rok 1984, když britská elektronická společnost Racal Electronics Plc oznámila název své přenosné a mobilní veřejné telekomunikační služby. Stalo se tak na březnové mediální konferenci v...

15. července 2024  6:57

Takový výhled na Prahu jen tak mít nebudete. Je od BTS u mostecké věže

Redakční putování po zajímavých pražských bétéeskách nás tentokrát zavedlo na opačný břeh Vltavy než doposud, shlíželi jsme tak na střechy malostranských budov. Jeden z pražských vysílačů operátora...

15. července 2024

Skvělý fotomobil se systémem jen pro odvážné. Test Huaweie Pura 70 Ultra

Huawei nepolevuje ze své snahy ukázat světu, že stále vyrábí špičkové smartphony. Model Pura 70 Ultra je výbornou ukázkou toho, že hardware má v mnoha ohledech opravdu na přední světové úrovni, jenže...

14. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...