Středa 8. dubna 2020, svátek má Ema
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. dubna 2020 Ema

Nokia 3120 – nový miláček v nejlevnější třídě

aktualizováno 
Nokia 3120 představuje v portfoliu finského výrobce už několikátou variaci na staré dobré téma: všechny základní funkce v příjemném balení. Může se stát v nejnižší třídě podobným vlajkonošem jako 3310? Jak se povedl tento staronový model?

Přestože Nokia nedávno představila svou luxusní a funkcemi nadupanou řadu N-Series, hlavní pozornost zákazníků se stále soustředí na střední a nižší třídu. Dnes recenzovaný klasický model Nokia 3120 patří do této kategorie výbavou i cenou. Nokia 3120 má ještě jedno dvojče s názvem 3125 určené pro sítě CDMA. GSM verze se objevila nejdříve v Asii a přes Slovensko, kde sklidila úspěch, se dostala po dlouhém putování i k nám.

Vestavěný fotoaparát, přehrávač MP3 nebo podobné nadstandardní multimediální funkce nehledejte. Pokud ale toužíte po jednoduchém a elegantním telefonu, který vám nabídne všechny potřebné funkce, tak rozhodně vezměte Nokii 3120 v potaz. První informace o tomto telefonu jsou už přes rok staré. Recenzi modelu 3100, od kterého se Nokia 3120 liší jen v několika maličkostech, si můžete přečíst zde.

Nokia Nokia
Nokia 3100 a její elegantnější dvojče 3120

Vzhled - revoluce se rozhodně nekoná

Námi testovaný telefon byl vyvedený v příjemné kombinaci stříbrno-šedo-modré barvy. Jednoduchý hranatý kvádr je jen mírně zaoblený na bocích a po obvodu celého telefonu jej zdobí chromovaný oblouk. Podobné odlehčení obloukem se opakuje i na tlačítkách. Boky telefonu jsou téměř holé: zapínací/vypínací tlačítko navrchu, nabíjecí a datový konektor naspodu telefonu a otvor na upevnění poutka v levém horním rohu. Chybělo nám kolébkové tlačítko pro regulování hlasitosti vyzvánění nebo hovoru.

Nokia 3120

Použitý materiál je poměrně kvalitní a celý telefon nepůsobí tak plastovým dojmem jako u 3100. Už po týdnu používání se ale z lesklého kovového pásku, ve kterém je zasazena klávesnice, odloupla první šupinka chromování. Je samozřejmě možné, že šlo o chybu námi testovaného kusu, ale rozhodně to v nás nezanechalo dobrý dojem. Telefon je poměrně robustní a mechanicky dobře sestavený, po celou dobu testování se za sklíčko nedostal žádný prach.

Nokia 3120

Jinak jsou proporce telefonu vyvážené, v ruce sedí pohodlně a zdá se nepatrně drobnější než 3100. Základní rozměry novinky jsou ovšem stejné: 102 x 43 x 20 mm a hmotnost příjemných 84 gramů. Celkově v nás jednoduchý design zanechal docela dobrý dojem, ale v porovnání se stařičkou Nokia 6100, která má srovnatelnou výbavu, působí trochu humpolácky a příliš robustně. Nokia potřebovala dát najevo, že tentokrát jde o low-end, ale výsledný design rozhodně nikoho neurazí.

Nokia 3120 Nokia 3120 Nokia 3120
Vedle stařičkého modelu 6100 vypadá novinka trochu humpolácky, ale design rozhodně nikoho neurazí.

Baterie typu Li-ion by měla dle údajů vydržet až 6 hodin hovoru nebo 16 dnů v pohotovostním režimu. Námi zjištěné hodnoty se pohybovaly spíše v dolní hranici intervalu, telefon při běžném provozu (půl hodiny hovoru a deset zpráv denně) vydržel necelé čtyři dny.

Co se klávesnice týče, ocenili jsme zejména funkci automatického zámku, kdy si můžete zvolit, po kolika minutách se klávesnice sama zablokuje. Naopak nedomyšlené je odemykání: Když displej v klidovém režimu potemní, nelze vždy  přečíst, co je třeba udělat k jeho odblokování. Chápeme ale, že výrobce takto brání vybití telefonu neustálým rozsvěcováním displeje například náhodným stiskem v kapse. Pověstný dvojhmat Menu - hvězdička navíc zautomatizujete rychle.

Nokia 3120 Nokia 3120 Nokia 3120

Samotná klávesnice je klasicky rozvržená. Kolem čtyřsměrného tlačítka jsou kontextové klávesy spojené s klávesou pro přijetí a odmítnutí hovoru. Tlačítka jsou příjemně velká. Nestalo se nám, že bychom se spletli a zmáčkli dvě najednou nebo omylem jiné. To je dáno i tím, že tlačítka kladou určitý odpor a víte přesně, jestli jste dostatečně domáčkli. Klávesnice by měla být podle údajů výrobce potažena odolnou vrstvou, což jsme nemohli ověřit. Lze ovšem očekávat, že se popisky jen tak neošoupou.

Displej a menu - nic nového pod sluncem

Pasivní displej zobrazí maximálně 4 096 barev a jeho rozlišení činí 128 x 128 pixelů. Vzhledem k cílové skupině a ceně telefonu jsou tyto parametry postačující. Jinak ale  displej neokouzlí, protože bez podsvícení je prakticky nečitelný. Zamrzelo nás, že jako spořič displeje nejdou nastavit hodiny, tuto drobnost požaduje poměrně hodně uživatelů, kteří nenosí hodinky.

3120 3120 3120

Standardní menu pro Nokie Series 40 ničím nepřekvap. Podrobně jsme se mu věnovali v recenzi Nokie 3100. Zde je naprosto stejné, a tak nemá smysl tyto informace kopírovat. Ve zbytku recenze bude proto shrnuto jen to nejnutnější.

Můžete si nastavit, jaké položky skryjete pod pravé kontextové tlačítko v základní obrazovce. Škoda, že pod jednotlivé směry navigačního tlačítka nelze nastavit libovolné funkce. V přednastavených je zbytečně dvakrát telefonní seznam. Pokud si chcete telefon uzpůsobit k obrazu svému, můžete k tomu využít animované spořiče displeje, barevné škály, jasu displeje a tapety. Grafika menu je ovšem velmi jednoduchá a například změny v barevné škále skoro nepostřehnete (viz snímek Settings). 

Telefonování - slyším vás zřetelně

Ani zde majitele starší Nokie nic nepřekvapí. Najdete zde všechny očekávané funkce: vlastní paměť na 300 kontaktů, možnost přiřadit více čísel nebo fotografii k záznamu, osm zkrácený voleb, vytváření vlastních skupin volajících se specifickým polyfonním vyzváněním.

Stejně jako u 3100 nabízí 3120 možnost načasování profilů, což se může hodit např. pro odfiltrování služebních nebo soukromých hovorů. S kvalitou hovoru jsme byli spokojeni my i druhá strana, slyšeli jsme dostatečně nahlas a zřetelně. Velmi nás potěšilo, že při vypnutém vyzvánění začne telefon při příchozím hovoru blikat. Na poradě, kde vašeho šéfa může vyrušit i zvuk vibračního motorku, se to může hodit.

3120 3120 3120 

Zprávy - dobře se píší i čtou

Nokia 3120 umožňuje vytvářet standardní textové i multimediální zprávy, což je spíše funkce typu „umíme to, tak to tam vrazíme taky“. Vzhledem k tomu, že telefon nemá vestavěný fotoaparát ani hlasový záznamník, můžete pomocí MMS posílat jen přijaté nebo přes kabel nahrané obrázky či zvuky. Telefon má vlastní paměť na 150 textových zpráv, multimediální zprávy se ukládají do sdílené paměti. Ta nabízí celkem 500 kB místa, z nichž nainstalované hry zabírají 134 kB.

Jak jsme již psali, klávesnice je kvalitní a dobře se na ní píše. Font (pokud si necháte přednastavené velké písmo) je dostatečně zřetelný a příjemně se čte i lidem se slabším zrakem.

3120 3120 3120 

Organizační a datové funkce - základ, víc ani ťuk

Tomu, kdo nepotřebuje přenosnou kancelář, ale jednoduchý kalendář a připomínač, Nokia 3120 naprosto postačí. Kalendář je poměrně přehledný, lze jej zobrazit jen v měsíčním náhledu a dny, pro které je nastavená poznámka, jsou v tomto přehledu vytučněné. Pro základní plánování času kalendář postačí. U budíku si můžete vybrat jen z různých melodií, bohužel nelze nastavit různý čas buzení na různé dny v týdnu.

3120 3120 3120

Stopky jsou klasické, ocení je určitě fanoušci Michaela Shumachera (volba Čas okruhu). Odpočítávání využijete například na mysu Canaveral. Kalkulačka nabízí i rafinované funkce jako druhou odmocninu a počítání kurzu. Ke komunikaci s počítačem slouží propojovací kabel, který je součástí balení, stejně jako CD s Nokia PC suite. Nokia 3120 podporuje GPRS třídy 6 (3+2) a nechybí také WAP ve verzi 1.2.1.

Zábava - had, auta a Velký Lebowski

3120 3120 3120

Proč ho koupit?
  • Sympatický malý mobil
  • Jednoduché ovládání
  • Nízká cena
Proč ho nekoupit?
  • Průměrný displej
  • Slabá výbava
Kdy?
V prodeji u T-Mobile
Cena
2799 Kč
V telefonu jsou nahrány tři Java hry: klasický had v novém kabátku, Beach rally a Bowling. Nejde o žádné zázraky, ale o příjemné vyplnění času v autobuse. Vytkli bychom jen zdlouhavé nahrávání a docela pomalou reakci při ovládání. Dohrát si samozřejmě můžete i další hry, telefon podporuje JAVA MIDP 1.0 a hry jsou tedy kompatibilní s většinou starších Series 40 telefonů.

Sečteno a podtrženo

Nokia 3120 si na nic nehraje. Jednoduchý telefon nabízí skutečně jen ty základní funkce, které využijete každý den. Jeho plusem je jednoduchost ovládání, příjemný, byť poněkud robustní vzhled, většina funkcí splňuje standardní nároky. Během dvoutýdenního testování jsme neodhalili žádný závažnější problém, s výjimkou malých nedostatků zmíněných v recenzi. Pokud tedy hledáte malý, šikovný a levný telefon k telefonování a psaní SMS, tak byste Nokii 3120 neměli minout.

Fotogalerie

Nokia 3120 Nokia 3120 Nokia 3120

 Nokia 3120 Nokia 3120 Nokia 3120

Nokia 3120 Nokia 3120 Nokia 3120

Nokia 3120 Nokia 3120 Nokia 3120

  • Nejčtenější

Konec slev, naopak přichází zdražování. První zvýšení cen už je tady

V posledních letech ceny smartphonů pravidelně klesaly. Teď přichází opačný trend, způsobený oslabenou korunou kvůli...

Štve vás operátor? Ode dneška se ho zbavíte rychleji a zdarma

Ve středu 1. dubna vstupuje v platnost novela zákona o elektronických komunikacích. Jednou ze zásadních novinek je...

Xiaomi unikly novinky na půl roku dopředu. Je jich opravdu hodně

Toto si čínský výrobce za rámeček nedá. Z Xiaomi unikl kompletní seznam zařízení, která výrobce hodlá představit až do...

Přestaňte lenošit a ukliďte si mobil. Může být chytřejší a rychlejší

V době, kdy platí omezení pohybu a karantény, je možná vhodná doba k plnění úkolů, na které obvykle nemáte čas. Jarní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední se službami Google, další nebudou. Recenze Huawei P Smart Pro

Od loňského května čelí Huawei potížím kvůli americkým sankcím. Do nových smartphonů nesmí dávat služby Googlu. Na jeho...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Bude mnohem praktičtější. Takto by měl vypadat druhý Fold

Na internetu se objevily první rendery chystaného modelu Galaxy Fold 2 od Samsungu, které vycházejí z uniklých...

Nové modely OnePlus konečně dostanou to, co má konkurence už roky

Uniklé specifikace nových modelů OnePlus 8 a 8 Pro nechávají jen hodně málo prostoru pro fantazii. Do představení...

Vyzkoušeli jsme nejdražší telefon na trhu. Je výjimečný, ale má mouchy

V redakci jsme krátce mohli vyzkoušet špičkový smartphone Huawei Mate Xs s ohebným displejem. Novinka z úvodu letošního...

Ideální smartphone pro náročnější za rozumnou cenu. Test Realme X2

Střední třída je na trhu chytrých telefonů asi tím nejnabitějším segmentem. Přesto se v ní těžko hledá naprostý ideál,...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Vznikne generace superšetřílků? Koronavirus možná změní návyky lidí

Pandemie COVID-19 by podle analytiků do budoucna mohla značně proměnit světovou ekonomiku. Lidé podle nich nejspíš...