Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kladivo na čokoládu – Samsung E900 se senzorovou klávesnicí

aktualizováno  1:00
Další horkou novinkou Samsungu pro letošní léto je vysouvací model E900. Zaujme hladkým a lesklým krytem, bohatou výbavou a především senzorovou klávesnicí. Tato novinka Samsungu je přímou odpovědí na velmi úspěšný čokoládový mobil od LG.

LG se podařilo udělat díru do světa s čokoládovým mobilem. Toto nezvyklé označení dostal model KG800 (či jeho CDMA předek) částečně díky tvaru klávesnice, ale především podle lesklého krytu se skrytými senzorovými tlačítky. Ta bez podsvícení nejsou vůbec vidět. LG se svými čokoládovými mobily slaví velké prodejní úspěchy a již chystá další modely se s tímto designem. Není se tedy čemu divit, že Samsung připravil pádnou odpověď.

Kladivem na čokoládu se stal model E900. Oproti LG nemá novinka Samsungu charakteristickou šachovnicovou alfanumerickou klávesnici, ve všem ostatním se ale u LG inspiroval. Dominantním designovým prvkem telefonu tak je černý hladký a lesklý kryt. Ten pokrývá 90 procent zavřeného telefonu a doplňuje ho šedostříbrný spodek a ve stejné barvě vyvedená linka okolo celého telefonu. Lesklý černý kryt je efektní, trpí však jedním zásadním neduhem. Láká totiž otisky prstů jako sladká limonáda vosy a tak se z telefonu ihned stane daktyloskopická sbírka.

Samsung E900 Samsung X820 Samsung Z550 Samsung D870
Samsung E900 a další novinky výrobce: X820, Z550 a D870.

Efektní kryt skrývá funkční klávesy, které se shlukly okolo navigačního tlačítka. To nikterak výjimečné není, má klasický tvar a jedná se o běžnou mechanickou klávesu. Naopak zbylá funkční tlačítka nejsou na nepodsvíceném telefonu vůbec vidět. Díky mohutné navigační klávese to nepůsobí nikterak nepatřičně, jako by na telefonu nic nechybělo. Funkčních kláves má přitom telefon požehnaně – osm. Pro porovnání konstrukčně stejný model D600 jich má jen pět. Tři klávesy navíc slouží pro ovládání hudebního přehrávače.

  

Telefonu to bezesporu sluší, ale jak již bylo uvedeno, lesklý kryt není příliš praktický. Zpracování nemá chybu, ale to není u Samsungu nic neobvyklého. Navíc lze předpokládat, že Samsung si kvalitu nechá zaplatit a model E900 nebude levný mobil. Rozměry přístroje jsou 93 x 45 x 16 mm a s hmotností 93 gramů patří novinka do průměru své třídy.

 

Senzorová klávesnice přináší jednu podstatnou změnu. Telefon se nezapíná červenou klávesou, to by u takovéto klávesnice bylo nemožné. Proto má Samsung E900 na pravém boku speciální tlačítko pro vypnutí a zapnutí. Kdo měl někdy Nokii, jistě nebude vůbec překvapen.

   

Práce s dotykovou klávesnicí je z počátku velmi nezvyklá. Zvyk podvědomě nutí mačkat tlačítka jako běžné klávesy, což je však zcela zbytečné. Stačí totiž jen letmý dotyk. To nám na testovaném vzorku přišlo až na škodu, protože se nám velmi často nechtěně podařilo mačkat korekční klávesu. Na klávesnici si rozhodně lze zvyknout, ale chce to trochu času. Všechna další tlačítka na telefonu jsou již mechanická a třeba alfanumerická klávesnice se nám velmi líbila.

  

Designu telefonu pomáhá i stylové menu s novou grafikou. Stejné, i když v trochu jiném rozložení, jsme již mohli otestovat v nejtenčím mobilu na světě, Samsungu X820. Menu má tmavý podklad a světlý text. Nepoužívá zdaleka tolik barevných palet, jako současná menu telefonů Samsung. Zobrazení se nám líbilo. Nechybí mu efekt a navíc je velmi kontrastní a výborně čitelné. Vybraná položka má totiž velmi výrazné zobrazení.

   
Nová grafika pomohla přehlednosti menu a někomu jistě bude vyhovovat značná redukce barev oproti starším modelům výrobce.

Samotné menu se chlubí standardním rozvržením. Hlavní menu má podobu matice, dále si musíme vystačit s textovými položkami. Novinkou je „Moje menu“, které se vyvolává stiskem navigační klávesy směrem nahoru. Nabízí čtyři libovolně vybrané položky a nám se tato praktická pomůcka pro rychlé ovládání líbila.

   
Rozvržení menu se oproti starším modelům výrobce nezměnilo. MP3 přehrávač má novou grafiku - dle libosti třeba s kytičkami - hlavně ale již umí hrát na pozadí.

Výbava telefonu zhruba odpovídá možnostem Samsungu D600e. Telefonu nechybí dvoumegapixelový fotoaparát s bleskem, Bluetooth, slot na paměťové karty MicroSD a další běžné funkce. Telefonu nechybí podpora GPRS a EDGE a vnitřní paměť má kapacitu 82 MB. Zapomněli jsme na něco? Jistě, na MP3 přehrávač. Ten má taktéž nové grafické provedení, ale mnohem podstatnější je jeho schopnost hrát na pozadí. Nyní si tak již i se Samsungem můžete zároveň poslouchat oblíbené songy a přitom třeba psát SMS.

  

Pro pořádek ještě doplňme, že displej telefonu se může pochlubit QVGA rozlišením a zobrazením 262 000 barev. Telefonu nechybí výstup na televizi, možnost videonahrávek, stereofonní Bluetooth profil, jen stereofonní reproduktory chybí. Přehrávač využívá jediný reproduktor ve spod zadní části telefonu. Zvuk není špatný, ale jiné modely výrobce se mohou pochlubit mnohem lepší hlasitou reprodukcí.

    

Samsung E900 se má začít v Evropě prodávat již tento měsíc. Cena zatím nebyla stanovena, odhadujeme jí na zhruba 10 000 korun včetně daně. Kdy přesně se Samsungu E900 dočkáme na našem trhu, prozatím nevíme. Zatím můžeme jen spekulovat o zahájení prodeje v červenci. Určitě vás však budeme s předstihem informovat.

 

Autor:
  • Nejčtenější

Těžko uvěřit, jak šíleně staré mobilní fosilie Češi stále používají

15. června 2024

Premium Jsou přístroje, na které lidé ani po desítkách let nezanevřou. Ať už z nostalgie, nebo ze zvyku. A...

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nový tenký iPhone bude zásadním krokem. Odpovídat tomu bude cena

18. června 2024  7:02

Příští rok bychom se měli dočkat nového iPhonu 17 Slim. Přístroj nebude jen náhradou za model Plus,...

Samsung se tenkrát rozhodl správně a tento model se stal legendou

17. června 2024  7:02

Už je to 15 let, co Samsung začal používat operační systém Android. Oproti jiným výrobcům z té doby...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Umělá inteligence táhne. Nové samsungy jsou hit

14. června 2024  7:02

Samsung začátkem letošního roku představil novou generaci svých smartphonů, které využívají umělou...

Příští fanouškovský samsung povyroste. Bude spíše verzí Plus

20. června 2024  7:02

Samsung chystá další fanouškovskou edici svého vrcholného smartphonu, model FE (Fan Edition) tak...

Premiéra v industriálních kulisách. Cool novinky kladou důraz na foťák

20. června 2024

Výrobci smartphonů se rozhodli před prázdninami uvést množství nových modelů střední třídy....

Huawei se snaží být soběstačný. Používá více čínských součástek

19. června 2024  7:02

Nejnovější supersmartphone od Huaweie obsahuje více čínských součástek, než tomu bylo v minulosti....

Tentokrát není černá verze vůbec nudná. Stačil k tomu zajímavý trik

19. června 2024

Ibiza (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Precizní zpracování, umělá inteligence, decentní a povedený design a také výbava, která nemá...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...