Číňané geniálně jednoduchým patentem schovali průstřel displeje

  20:07aktualizováno  20:07
Loni měl moderní smartphone výřez v displeji, letos ho nahrazuje průstřel. A stejně jako se výrobci snažili maskovat loni výřez, teď přemýšlí, jak zamaskovat průstřel.

Patent Oppo průstřelu displeje | foto: LetsgoDigital

Sice se hned na začátku můžeme pozastavit nad maskováním výřezu i průstřelu, nutné to podle nás určitě není, ale když to výrobci řeší, tak to asi pro některé zákazníky důležité je.

Fotogalerie

V podstatě v běžném režimu ani výřez a ani průstřel nevadí. Při sledování videí to rušit může, u výřezu to výrobci řeší vytvořením neaktivního proužku okolo výřezu. S průstřelem to bude horší, pokud není dírka úplně v rohu, byl by proužek hodně široký. Jak se s tím výrobci popasují, uvidíme po veletrhu v Barceloně, který bude novými modely s průstřelem zavalený. 

Už teď si však můžeme prohlédnout patent čínské společnosti Oppo (patřící do koncernu BBK Electronic spolu se značkami Vivo a OnePlus). Oppo sice telefon s průstřelem nemá, ale mělo by ho představit co nejdřív. A možná už bude mít řešení z patentu implementované. 

Řešení Oppa je vtipné a nápadité. Průstřel schová do ikonky fotoaparátu, kam bude přesně pasovat. Na první pohled tak nebude dírka v displeji vidět. Jenže osamocená ikona by tam mohla vypadat divně. Proto Oppo vymyslelo celou řadu ikon, které si bude moci uživatel nakomponovat podle své chuti. Spustí se vytažením, v podstatě tak nahradí stavovou řádku a částečně toto řešení může připomínat starší řešení LG s druhým malým displejem nad tím hlavním.

Další ikony bude možné skrýt, ta ukrývající průstřel bude vidět stále. Při prohlížení videa ikona zmizí, ale dírka bude vidět. A nebo se video spustí na menší ploše displeje. 

Zajímavé je, že průstřel není na patentových obrázcích Oppa v rohu, je umístěný víc do prostředku displeje. To zatím není zcela jasné.

Stiskem ikony se spustí přední kamerka, což je logické. Samsung něco podobného použil u svého prvního modelu s průstřelem, což je ryze asijský Samsung A8s. U něj se tahem z průstřelu také aktivuje přední kamerka, ale ikona tam není. 

Uvidíme, jestli Oppo zamaskovaný průstřel použije u konkrétního přístroje, dost možná se ukáže už v Barceloně na veletrhu MWC koncem února. Značka je sice v Evropě zatím přítomna jen velmi omezeně, ale to se může letos změnit. 

Autor:
 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

Další z rubriky

Pražská ikona patří pět dní Samsungu. Roztančil ji ve jménu Galaxy S10

Na Galaxy S10 láká Samsung laserovou show na Tančícím domě.

Vrcholná modelová řada Galaxy S slaví letos desáté výročí. Její nejnovější generaci představí Samsung ve středu 20....

Hitem smartphonů s Androidem má být pokročilé 3D skenovaní

Oppo R17 Pro/RX17 Pro

Smartphony s Androidem mají dostat nové funkce, které mají přesvědčit zákazníky, aby si koupili nový přístroj. Klíčovou...

Tomuto skládacímu smartphonu můžeme říkat IQ a dvě nuly

Připravovaný ohebný smartphone IQOO

Stejně jako další výrobci oznámilo i čínské Vivo novou značku smartphonů spadající pod křídla této firmy. Nazývá se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz