Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nový Android Jelly Bean přináší plynulejší prostředí a bude za měsíc

  21:00aktualizováno  22:13
Google ve středu představil na vývojářské akci I/O novou verzi operačního systému Android s označením 4.1 Jelly Bean. Oproti Ice Cream Sandwich přináší řadu drobných vylepšení jako plynulejší uživatelské prostředí a vylepšená upozornění.
Google představil nový Android 4.1 Jelly Bean.

Google představil nový Android 4.1 Jelly Bean. | foto: Google

Krátce před představením nové verze operačního systému Android bylo jasné, že se nedočkáme zdaleka takového pokroku, jaký přinesla verze 4.0. Nový Android 4.1 Jelly Bean je spíš drobným vylepšením stávající verze a snaží se přinést nové chytré funkce a lepší práci s těmi současnými.

Plynulejší uživatelské prostředí

Jelly Bean tak má pomoci k ještě výraznějšímu úspěchu Androidu. Ten dnes podle Googlu funguje už na více než 400 milionech zařízení a denně se objeví milion nových androidích přístrojů.

Hlavní vylepšení přinesl nové verzi systému takzvaný Project Butter. Šlo o snahu vývojářů Google zrychlit práci se systémem a zlepšit plynulost a vizuální dojem z celého systému. Displej by měl být nově překreslován šedesátkrát za sekundu, aniž by to jakkoli navíc zatížilo samotné zařízení, což znamená plynulejší animace.

Toto vylepšení je umožněno díky tomu, že nová verze systému dovoluje grafice a procesoru přístroje pracovat paralelně namísto toho, aby se ve výstupech své práce střídaly. Vývojářům dá navíc Google nástroj pro zjištění největších časových zádrhelů v kódu jejich aplikací. Jelly Bean také přináší funkci předvídání pohybu prstu po displeji, což zrychluje reakce systému na uživatelské pokyny.

Google představil nový Android 4.1 Jelly Bean

Z dlouhodobého hlediska jistě uživatelé obě vylepšení ocení, ale vidět budou více některé drobnější zásahy do systému. Jelly Bean například usnadňuje uspořádání widgetů po úvodní obrazovce: při přesouvání se ikony a ostatní widgety automaticky seskupí kolem toho přesouvaného, pokud je ten příliš veliký, snaží se jej systém automaticky zmenšit na velikost, která se vejde mezi stávající obsah.

Google se také pochlubil vylepšenou predikcí při psaní zpráv a aktualizace se dočkalo také hlasové zadávání textu. To bude nově v angličtině fungovat i bez připojení zařízení k internetu, knihovna pro rozpoznávání řeči byla totiž výrazně komprimována a umístěna přímo do zařízení. Další jazyky budou následovat postupně a snad se dočkáme i podpory češtiny, ve které lze dnes texty zadávat v klasickém on-line režimu.

Lepší upozornění a chytřejší hledání

Asi nejviditelnější novinkou v Jelly Bean jsou nová upozornění. Ta po stažení notifikační lišty ukazují daleko více obsahu a jednoduchým gestem dvěma prsty  lze navíc u daného upozornění zobrazit více informací. Na došlý e-mail lze odtud například rovnou odpovědět, totéž platí pro SMS nebo zameškané hovory. Uživatel už tak nemusí otevírat patřičnou aplikaci, na zameškanou událost může reagovat rovnou ze seznamu upozornění. Notifikace také dostaly více grafických prvků.

Google představil nový Android 4.1 Jelly Bean

Vylepšeno bylo i vyhledávání. Výsledky na jednoduché otázky se budou nově zobrazovat v podobě přehledných karet, teprve pod takovou kartou bude typický seznam odkazů.

Novinkou je také funkce Google now. Uživateli má přinést ty pravé informace v tu pravou chvíli. Stačí táhnout dvěma prsty ze spodní strany displeje směrem vzhůru nebo otevřít vyhledávání. Google now nabídne informace, o kterých si Google myslí, že by se mohly uživateli právě hodit. Relevanci určuje podle obsahu  kalendáře, uživatelem vyhledávaných hesel nebo typických tras, které uživatel v určitých částech dne používá při svých cestách.

Telefon s Androidem Jelly Bean tak uživateli na autobusové zastávce rovnou ukáže, kdy mu jede další autobus jeho obvyklým směrem nebo upozorní uživatele, že by měl vyrazit na schůzku a doporučí ideální trasu (ať už MHD nebo autem). V době utkání oblíbeného sportovního týmu ukáže Google now jeho aktuální průběh, před ním třeba nabídne možnost zakoupit vstupenky.

Google představil nový Android 4.1 Jelly Bean

Google také mírně vylepšil prostředí fotoaparátu: tahem z pravé strany obrazovky si uživatel zobrazí poslední vyfocený snímek a mezi snímky může listovat. Odhozením fotky směrem nahoru lze špatný snímek smazat (je tu funkce Undo). Dvou vylepšení se dočkala funkce Android Beam, nově lze přes NFC přenášet i fotografie a videa a také lze smartphony a tablety spárovat dotykem s dalšími NFC vybavenými Bluetooth zařízeními.

Android Jelly Bean si budou moci uživatelé Google Nexus S, Galaxy Nexus a Motorly Xoom užít už v polovině července, v té době také Google uvolní systém pro ostatní výrobce, kteří tak budou moci začít pracovat na updatech. Vzhledem k tomu, že zatím řada výrobců nepřinesla ani updaty na Android 4.0 Ice Cream Sandwich, bude zajímavé sledovat, jak se k updatům postaví.

Vylepšení v obchodě

Zároveň s novým systémem představil Google vylepšení ve svém obchodě Play. V něm je v současnosti přes 600 000 aplikací, uživatelé jich měsíčně nainstalují 1,5 miliardy a celkem už nainstalovali přes 20 miliard programů. Nově se aktualizace aplikací nebudou stahovat celé, stáhne se jen ta část, která se změnila. Vývojáři ani uživatelé pro to nemusí nic dělat, Google vše zařídí automaticky. Má to snížit objem přenesených dat při updatech asi o dvě třetiny.

Google představil nový Android 4.1 Jelly Bean

Novinkou je šifrování placených aplikací. Nově budou spojeny s daným zařízením a uživatelským účtem pomocí vygenerovaného šifrovaného klíče. To má znesnadnit "vyhackování" aplikací z přístrojů a jejich následné nelegální šíření. Do obchodu Google Play se také dostane více obsahu: k dnešní hudbě, knihám a půjčovně filmů se přidají třeba časopisy, televizní seriály a možnost filmy a seriály nakupovat, aby je uživatel mohl zhlédnout kolikrát se mu zachce.

Google bohužel neoznámil žádné rozšíření multimediálního obsahu Google Play do dalších zemí, takže se zdá, že v České republice máme zatím smůlu, co se digitálního obsahu týče. Většinu představených vylepšení v Google Play využijí i uživatelé starších verzí systému (zmíněn byl Gingerbread).

Tablet a magická koule

S novým systémem také Google představil dvě nová zařízení. Tím prvním je očekávaný tablet Nexus 7 se sedmipalcovým displejem s rozlišením 1 280 × 800 pixelů, čtyřjádrovým procesorem Nvidia Tegra 3 (a 12 jádrovou grafikou), NFG a další speciality (více o tabletu Nexus 7 u kolegů na Technet.cz). Jen 340 gramů těžký tablet si mohou zákazníci v USA, Británii, Kanadě a Austrálii objednávat už teď za cenu 199 dolarů (asi 4 000 korun), dodávky jsou očekávány v polovině měsíce. Na další trhy se bude tablet dostávat postupně.

Překvapivější novinkou byl multimediální domácí přístroj Nexus Q. Jde o ve tvaru koule ukrytý minipočítač s Androidem, který spravuje uživatelův obsah z Google Play a dalších zdrojů (více o Nexus Q opět na Technet.cz). Lze jej ovládat androidím zařízením a doma si pomocí něj můžete s přáteli pouštět i obsah z jejich účtů. Výhodou Nexus Q je fakt, že si obsah vždy stahuje ze serverů Google, neplýtvá tak baterie zařízení uživatelů.

Google také během prezentace předvedl pokrok ve svém Project Glass, tedy magických brýlích, které možná jednou nahradí smartphony. Pomocí těchto brýlí vysílal Google přímý přenos seskoku padákem k místu konání konference na sociální síti Google+.

Firma tvrdí, že brýle mají výkonný procesor a dostatek paměti RAM, Sergey Brin z Google během prezentace předvedl tři barevné varianty. Stále není známo nic o tom, jak jsou brýle propojeny s okolním světem.

Google své brýle dokonce začal prodávat. Ale jen vývojářskou verzi, jen pro účastníky letošní konference I/O a pouze pro ty, kteří žijí v USA. Vývojáři za ně zaplatí kulatých 1 500 dolarů (přibližně 30 000 korun) a dostanou je až počátkem příštího roku.

  • Nejčtenější

Chtěla si vyfotit selfie s parní lokomotivou. Bylo její poslední

7. června 2024  7:02

Selfie s projíždějící parní lokomotivou stálo mladou ženu z Mexika život. Na sociálních sítích...

Výrobci si nařízení Unie vyložili po svém. A zákazníky to stojí peníze

8. června 2024

Premium Výrobci mobilních telefonů v uplynulých letech odstranili z balení s přístroji nabíjecí adaptéry....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

Tak levný supersmartphone jinde nepořídíte. Test Motoroly Edge 50 Ultra

9. června 2024

Modely s přívlastkem Ultra jsou většinou záležitostí té nejvyšší cenové kategorie. Ne však u...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Seberu vám iPhony a zavřu je do klece. Elon Musk se opřel do Applu

11. června 2024  11:34

Krátce po odhalení nové umělé inteligence určené pro zařízení Applu se na sociální síti X ohradil...

Umělá inteligence táhne. Nové samsungy jsou hit

14. června 2024  7:02

Samsung začátkem letošního roku představil novou generaci svých smartphonů, které využívají umělou...

O jednostranné změně tarifu musí operátor informovat. Včas a srozumitelně

14. června 2024

V souvislosti s již probíhajícími či v nejbližší době chystanými změnami některých tarifů u...

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

Skvěle vybavená střední třída atakuje top modely. V akci se slevou a dárky

13. června 2024

Honor představil v Paříži nový model 200 Pro. Telefon patří v hierarchii značky do střední třídy,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...