Co zvládne její software, demonstrovala mladá společnost Glass Imaging již loni na fotografiích pořízených iPhonem 15 Pro Max. Schopnosti technologii GlassAI využívající umělou inteligenci demonstrovala na fotografických výstupech pořízených objektivem vlajkového modelu Applu s pětinásobným zoomem.
Vylepšení kvality fotografií pomocí GlassAI je opravdu znatelné, snímky jsou ostřejší, jasnější a mají přesnější barvy, znatelně lepší kresbu a jsou méně zašuměné. Glass Imaging podotýká, že ačkoliv je hardware Applu působivý, tak software občas nevyužije všechny jeho možnosti, což může mít za následek zhoršenou kvalitu obrazu.
Podle společnosti tak existuje významný prostor pro zlepšení, potenciál hlavního fotoaparátu vrcholného iPhonu zůstává totiž nevyužitý. GlassAI umí vytěžit maximum ze surových dat z mobilních snímačů.
„Naše restaurátorské sítě opravují optické aberace a problémy se senzory a zároveň účinně odstraňují šum a překonávají tradiční procesy zpracování obrazového signálu při obnově jemné textury,“ vysvětlil podle portálu TechCrunch technický ředitel a spoluzakladatel Glass Imaging Tom Bishop.
Neuronovou síť společnost trénuje pro každý snímač samostatně tak, aby charakterizovaly optické aberace každé čočky v libovolném místě snímače a byly je schopny korigovat. Cílem je odemknout plný potenciál fotoaparátu příslušného smartphonu a poskytovat dříve nepředstavitelné rozlišení a čistotu snímku. Síť je následně portována na čipovou sadu zařízení a věnuje se pozornost optimalizaci rychlosti a spotřeby energie.
Celý proces je plně automatizovaný a včetně finálního nasazení zabere několik hodin až několik dní. „Pro srovnání, výrobci telefonů tráví měsíce laděním kvality obrazu s obrovskými týmy,“ uvedl generální ředitel Glass Imaging Ziv Attar.
O kvalitách GlassAI se přesvědčila i organizace DxO Mark, která tuto technologii testovala na Motorole Edge 40 Pro. Telefon vylepšený o GlassAI dosáhl v případě teleobjektivu téměř dvojnásobně vyššího skóre a překonal kvalitu obrazu iPhonu 15 Pro Max. Ke znatelnému vylepšení došlo v případě zachycení detailů, efektivního rozlišení a redukce šumu.
Prvních smartphonů vylepšených o GlassAI bychom se mohli dočkat už letos. Mezi prvními adepty by mohly být pixely od Googlu. Glass Images totiž začátkem února informovala, že ve dalším kole se do jejího financování zapojila s 9,3 miliony dolarů (více než 220 miliony korun) i společnost Google Ventures. Tato investiční skupina rizikového kapitálu společnosti Alphabet, která od roku 2015 funguje nezávisle na Googlu, poskytuje financování začínajícím technologickým společnostem.