Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Co jste nevěděli o škodlivém záření a báli jste se zeptat

Většina obyvatelstva v mnoha zemích světa vlastní mobilní telefon a počet základních stanic stále roste s tím jak se operátoři snaží poskytnout lepší pokrytí a kvalitu služeb. S tím se nabízí i otázka: jaký to bude mít dopad na zdraví člověka? Jak vznikají bezpečnostní normy pro limity SAR a jak se v praxi měří? Máme se SAR obávat?

Limity a standardy

Nejvýznamnější organizací, co se týče vlivů elektromagnetického pole EMF (Electromagnetic Field), je mezinárodní komise ICNIRP (International Commission on Non-ionizing Radiation Protection), jejíž členové jsou nezávislí experti z různých zemí.

V roce 1998 ICNIRP vydala směrnice pro vymezení projevů elektromagnetických polí v rozsahu kmitočtů cca 0 Hz až 300 GHz. Doporučené limity jsou výsledkem rozsáhlého zkoumání a analýz o několika tisících stran, souvisejících s účinky elektromagnetického pole na lidské zdraví.

Limity byly nastaveny se značným rozsahem a chrání všechny osoby od nežádoucích účinků vlivem krátko a dlouhodobého vystavení. Závěrem ICNIRP (ale i jiných odborných skupin a orgánů) je, že pod zavedenými limity nedochází k žádným negativním účinkům na zdraví člověka. Tyto směrnice ICNIRP byly převzaty do státních norem v mnoha zemích po celém světě.

Základní omezení vyjadřuje úroveň SAR (Specific Absorption Rate) které je specifikováno v kmitočtovém rozsahu 10 MHz až 10 GHz, což zahrnuje kmitočtová pásma užívaná bezdrátovou komunikací (GSM,UMTS). SAR, který má jednotku W/kg, je mírou energie absorbované do těla osoby vystavené radiofrekvenčním polím.

SAR limity jsou bezpečně nastaveny tak, aby nedocházelo k nepříznivým účinkům jako např. zahřívání celého těla nebo jeho lokální části vlivem vystavení elmag. poli. Následující tabulka uvádí základní SAR omezení doporučená ICNIRP pro širokou veřejnost.

Průměrná hmotnost SAR (W·kg-1)
Celé tělo 0,08
10 g tkáně, hlava a trup 2
10 g tkáně, končetiny 4

Tyto limity byly nastaveny na hodnotu 50krát nižší než je hraniční úroveň, při které by již mohlo docházet k nepříznivému ovlivnění zdraví.

Široký rozestup těchto hodnot bezpečně zajišťuje, aby jakékoli zvýšení teploty tkáně bylo zanedbatelné. Nízké limitní hodnoty pro širší veřejnost byly stanoveny s tím ohledem, že tato skupina zahrnuje nejen zdravé jedince ale i děti, postarší osoby a osoby s různým zdravotním stavem či citlivostí. Dále se při stanovení těchto limitů počítá i s případem nepřetržitého vlivu (24 hodin denně).

SAR hodnoty jsou průměrné hodnoty z 6 minutového období vystavení RF záření. Toto období odráží tu skutečnost, že právě tak dlouho trvá zvýšení teploty těla během vystavení RF polím. To znamená, že vystavení vyšším hodnotám SAR překračující limity, může být akceptováno po krátké období, pokud časová závislost průměrné hodnoty SAR za libovolné šesti-minutové období je vždy pod úrovní základního omezení.

Radiové vysílače s maximálním výstupním výkonem menším než 20 mW, jako jsou např. Bluetooth zařízení nesmí za žádných okolností způsobit RF záření o úrovní převyšující základní omezení. Protože bezdrátové komunikační systémy pracují ve rozsahu několika kmitočtových pásem musíme brát v úvahu i frekvenční závislost veličin pro stanovení SAR:

  • intenzita elektrického pole E vyjádřená jednotkou V/m
  • intenzita magnetického pole H udávána v jednotkách A/m
  • hustota výkonu S s jednotkou W·m-2

V následující tabulce naleznete hodnoty referenčních úrovní pro GSM a UMTS kmitočtová pásma.

Frekvence E H S
(MHz) (V·m-1) (A·m-1) (W·m-2)
900 41 0,11 4,5
1800 58 0,16 9,0
2100 61 0,16 10,0

Mobilní telefony

V rámci CENELEC (European Committee for Electrotechnical Standardization) byly vyvinuty testovací procedury SAR pro mobilní telefony, které byly publikovány jako Evropský standard (EN 50361) v roce 2001.

Obdobně standard (EN 50360), který specifikuje kriteria pro vyhodnocení shody, byl uveden ve směrnici EU jako harmonizace pro radio-telekomunikační koncové zařízení (R & TTE). Testování je závazné pro všechny mobilní telefony a produkty s průměrným vysílacím výkonem 20 mW a více.

I organizace jako IEEE a IEC se účastní procesu standardizace měřících procedur SAR, které jsou ve shodě se specifikacemi CENELEC. Standard pro měření SAR mobilních terminálů specifikuje:

  • měřící systém
  • protokol – zápis testování
  • procedury stanovení odhadů

Měřící systém se skládá z domnělého modelu, který reprezentuje lidskou hlavu nebo tělo, držáku přístroje, SAR měřící vybavení a souřadného systému pro skenování (viz obr. 1). Držák přístroje se užívá pro simulaci držení testovaného přístroje.

Skenovaní je potřeba pro podrobné zmapování elektrického pole uvnitř modelu hlavy, což je velmi zjednodušeně řečeno nízkoztrátový plášť naplněný vhodnou kapalinou. To slouží k napodobení lidské hlavy nebo tkáně lidského těla. Tím získáme potřebnou informaci o prostorovém rozložení elektrického pole.

Lokální hodnota SAR je dána následujícím vztahem:

vzorec SAR
kde σ (S·m-1) je elektrická měrná vodivost tkáně. E (V·m-1) je naměřená intenzita elektrického pole a ρ (kg·m-3) je objemová hustota tkáně. Měření se provádí pro maximální úroveň vysílacího výkonu a všechny kmitočtová pásma. Nejvyšší naměřená hodnota SAR musí být pod stanoveným limitem.

SAR – měřící přístroj Ericsson

Obr. 1: Výzkumný systém užívaný firmou Ericsson pro měření SAR mobilních telefonů (zdroj Ericsson)

Ericsson také používá pokročilé numerické metody pro výpočet elektromagnetických polí vznikajících vlivem záření mobilního telefonu. Podrobné CAD modely mobilních telefonů a lidského těla umožňují přesný odhad hodnot SAR.

Hlavní výhodou numerického metody, v porovnání s měřením je, že účinky RF záření mohou být stanoveny již v počáteční fázi vývoje nového zařízení, bez fyzické potřeby výsledného hardwaru. Číselné výpočty jsou také méně nákladné jak finančně tak i časově oproti měření. Na obr. 2 je CAD model zobrazující prototyp mobilního telefonu a hlavy pro vyhodnocení SAR.

SAR – CAD model lidské hlavy

Obr. 2: CAD model lidské hlavy a mobilního telefonu

Základnové stanice

BTS IEC a CENELEC vyvinuli také procedury věnující se vlivu záření elektromagnetického pole od základnových stanic BTS. V roce 2002 bylo publikováno několik evropských standardů (EN 50383, EN 50384, EN 50385). Tyto standardy specifikují požadavky, metody výpočtu, měření úrovní projevů RF polí a dodržování hraničních vzdáleností pro typické uspořádání základnových stanic.

Vyhovující hraniční vzdálenost (rozhraní) je prostor obklopující anténu základnové stanice, ve kterém již RF projev nepřesahuje základní omezení nebo referenční hodnoty plynoucí z bezpečnostních předpisů pro RF. Pro nízko-výkonové základnové stanice s malými anténami, jsou měření SAR založena na modelu.

Pro ostatní základnové stanice s vyšším vysílacím výkonem nebo rozsáhlým anténním systémem, standard předepisuje experimentální, analytické a numerické procedury pro stanovení prostorového rozložení intenzity pole kolem antény. Obr. 3 ukazuje příklad číselného vyjádření rozložení intenzity pole kolem antény určené pro UMTS základnové stanice (Ericsson RBS 3202).

SAR – intenzita elektrického pole kolem antény UMTS

Obr. 3: Intenzita elektrického pole kolem antény UMTS (průměr kružnice je 3 m)

Další obrázek ilustruje dodržení hranic (ve tvaru válce), který má zohledňovat distribuci intenzity pole. Velikost vyhovujícího rozhranní je různá, od několika centimetrů pro antény základnové stanice s malým výkonem určené pro vnitřní prostory až po několik metrů pro makro-cell antény určené k instalaci na střeše nebo stožárech.

Antény základnových stanic musí být instalovány takovým způsobem, aby lidé neměli přístup do uzavřené oblasti (dodržení hranic).

SAR – hraniční oblast kolem antény základnové stanice

Obr. 4: Hraniční oblast kolem antény základnové stanice (zdroj: Ericsson)

Obavy přetrvávají

Ačkoliv jsou projevy radiového záření z mobilních telefonů a základnových stanic pod stanovenou mezí bezpečnosti, názory odborné veřejnosti na vliv záření na lidské zdraví se často rozchází. Mnozí lidé proto stále cítí, zejména u dlouhých hovorů, jakési znepokojení.

Myslíte, že lékařské studie o škodlivosti telefonů mohou ohrozit mobilní průmysl?

Autor:
  • Nejčtenější

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Změna pořádků. Samsung začne používat nepopulární procesor

Samsung ve svých smartphonech a minimálně jednom tabletu podle dostupných zpráv použije procesor od společnosti MediaTek. Donutí ho k tomu okolnosti.

22. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I střední třída může mít špičkový foťák, ukazuje test

Fotoaparáty ve smartphonech vyšší střední třídy se v poslední době výrazně zlepšují a v mnohém dovedou šlapat na paty špičkovým smartphonům. Trend, který před lety začal Google se svými „áčkovými“...

24. července 2024  7:02

Tajemství drahých mobilů. Vysoká pořizovací cena se může vyplatit

Premium

Špičkové smartphony jsou drahé. Extrémem jsou dnes některé skládací modely a také ten úplně nejdražší iPhone. V jejich případě se cena pohybuje okolo 50 000 korun. Pro mnohé zákazníky je to až...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Téměř jako ve vězení. Školáky omezí řada zákazů, celý den budou bez mobilu

Na maďarských školách začne platit přísná série vládních opatření s cílem chránit fyzické a duševní zdraví žáků a studentů a předcházet násilným činům ve veřejných vzdělávacích institucích. Kromě...

25. července 2024

Chystaný iPhone změní pravidla hry. Ale nebude to hned

Přespříští generace iPhonů bude ta, která by konečně mohla osvěžit nabídku Applu. Začíná se totiž mluvit o možném nástupci aktuálního modelu Plus, který dorazí se zcela novým designem. A dost možná...

27. července 2024

Samsung neokoukal nové hodinky jen od Applu. Inspiroval se i luxusní značkou

Při návrhu vrcholného modelu svých hodinek nekoukal Samsung pod ruce pouze Applu, ale i luxusnější společnosti. Zejména provedení s oranžovým páskem onu inspiraci nezapře.

26. července 2024  7:02

Tento prémiový smartphone je anonymní vzpomínkou na slavnou minulost

Tchajwanské HTC je na poli smartphonů dnes již vlastně trochu pozapomenutou legendou. Firma se čas od času připomene nějakým tím novým modelem, ten však věhlasu někdejších předchůdců nedosáhne. Nově...

26. července 2024

Samsung zastavil dodávky sluchátek, která jsou podobná těm od Applu

Samsung čelí problémům s kvalitou nových sluchátek Galaxy Buds 3 Pro. Pozastavil proto jejich dodávky obchodníkům. Společnost si je problémů vědoma a potíže řeší.

25. července 2024  7:02

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....