Ceny 5G smartphonů klesnou pod 6 500 korun. Ale počkáme si

  0:18aktualizováno  0:18
Zatím jsou sítě páté generace novinkou, mají podporu jen několika operátorů po celém světě a funguje na nich pouze omezené množství smartphonů. Většinou jsou to špičkově vybavené, a tedy velmi drahé přístroje. Ale postupně má cena chytrých telefonů s podporou 5G klesat.

Huawei Mate 20X 5G | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Pokles cen smartpohnů je pro rozšíření služby klíčový. Cíl stlačit cenu 5G přístrojů pod 6 500 korun si vytkl čínský operátor China Telecom. Spolupracuje na tom s tamními výrobci Huawei, Oppo, Xiaomi a Lenovo. Ale také s jihokorejský Samsungem, který aktuálně nemá na čínském trhu silnou pozici, ale technologicky patří mezi průkopníky.

Fotogalerie

V současnosti jsou v Číně 5G smartphony dostupné jen v nejvyšší cenově hladině. Stojí v přepočtu hodně, mezi 26 000 a 33 000 korunami. A to jsou částky dostupné jen užší skupině zákazníků, což rozvoji 5G sítí neprospívá. Pod 10 000 korun se má cena 5G smartphonů, tedy alespoň v Číně, dostat v polovině příštího roku.

Ovšem nad cílem čínského operátora se pozastavují podle serveru Digitimes dodavatelé součástek. Ceny komponent pro sítě páté generace jsou vysoké. Od 5G modemů a procesorů přes baterie vyvinuté pro vyšší spotřebu po chladicí systémy nutné pro vysoký výkon. Ceny součástek by tak musely za rok klesnout o 80 procent, což je podle jejich výrobců nereálné.

Bez levnějších smartphonů se počet zákazníků sítí páté generace bude rozšiřovat jen pomalu. Nových smartphonů s podporou 5G sice bude přibývat, ale stále půjde o drahé přístroje. 

Poprvé v Česku. Testujeme 5G telefon, zatím však bez superrychlých dat

Test 5G sítě operátora O2 v Kolíně

Navíc zatím není zřetelný jasný přínos sítí 5G pro běžné zákazníky, čemuž drahé telefony rozhodně nepomohou. A stavět nové nákladné plošné sítě 5G jen pro firemní zákazníky se dost možná operátorům nevyplatí. Navíc v některých zemích se licence pro nové sítě vydražily za extrémně vysoké ceny

Že se zatím do 5G smartphonů všichni velcí hráči nehrnou, dokazuje Apple. Ten je znám tím, že nepatří mezi úplné pionýry, ale spíš se soustřeďuje na to, že již objevenému dá smysl. Důkazem jsou například čtečky otisků prstů. Ovšem chystané letošní iPhony podporovat 5G sítě nemají. Přitom američtí operátoři, kde má Apple zhruba 50procentní podíl na trhu, 5G sítě již intenzivně budují.

Vyzkoušeli jsme první 5G v Česku. Vysoká rychlost není to nejdůležitější

Test 5G sítě operátora O2 v Kolíně

Navíc iPhony jsou už nyní velmi drahé a další zvýšení cen kvůli drahým komponentům pro 5G by už mnoho zákazníků nemuselo akceptovat. I proto není překvapující fakt, že Apple s podporou 5G zatím u svých iPhonů nespěchá. Benefit 5G sítí zatím podle Applu očividně nemá reálné využití.

Samsung sice už 5G smartphone má, a to s naprosto špičkovou výbavou. Ale zatím se ho prodal jen milion kusů. To je pro takového giganta kapka v moři. A i když jsou 5G smartphony drahé, tak vysoká cena součástek znamená pro jejich výrobce nižší zisk. 

Že se 5G sítě dočkají rozšíření, je jasné. Operátorům nic jiného zbývat nebude. Ovšem dodavatel infrastruktury pro 5G sítě Ericsson předpovídá, že zhruba 45 procent populace bude 5G sítě využívat až v roce 2024. A to je ještě dlouhá doba, během které se může smysluplné využití sítí páté generace ukázat i pro běžné uživatele smartphonů.

Autor:

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Apple uvede čtyři iPhony, bude i levný model. Ale počkáme si

iPhone XS Max

Každý rok tři nové iPhony. Tuto taktiku Apple letošním uvedením zopakuje již potřetí za sebou. Příští rok však podle...

Další z rubriky

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

iPhony šlo odposlouchávat přes připojené hodinky. Byla to chyba

Apple Watch Series 2

Apple musel přistoupit k blokaci aplikace na hodinkách Apple Watch, protože se skrze ní daly odposlouchávat propojené...

Aplikace měla ukázat, kdo volá. Byl to jen tahák na peníze

Ilustrační snímek

Podvodná aplikace Number Finder pro mobily s Androidem lákala od uživatelů předplatné. Tvrdila, že umí identifikovat...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG/PROGRAMÁTOR PLC

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz