Tučný evropský účet při vyloučení Huaweie: o 55 miliard eur dražší 5G sítě

  16:11aktualizováno  16:11
Náklady na výstavbu 5G sítí v Evropě by se v případě úplného zákazu dodávek od čínských výrobců telekomunikačních zařízení výrazně zvýšily. A to o zhruba 55 miliard eur, tedy v přepočtu o více než 1,4 bilionu korun. Vyplývá to z analýzy odborníků, k níž získala přístup agentura Reuters.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Analýza je podle Reuters součástí zprávy svazu GSMA reprezentujícího zájmy mobilních operátorů a zkoumá dodatečné náklady, které by přinesl úplný zákaz účasti čínských společností Huawei Technologies a ZTE na výstavbě 5G sítí v Evropě.

„Polovina (odhadovaných dodatečných nákladů) by byla důsledkem toho, že pokles konkurence na trhu se zařízeními pro mobilní sítě by evropským operátorům přinesl vyšší vstupní náklady. Navíc by operátoři museli před realizací 5G vylepšení nahradit existující infrastrukturu,“ cituje Reuters ze zprávy.

Firmu Huawei již kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu vyloučily z budování mobilních sítí nové generace Spojené státy, které nyní stejné opatření vyžadují i po svých spojencích (více viz USA vyzývají spojence k bojkotu značky Huawei. Bojí se čínské špionáže). Spolupráci z Huaweiem zakázaly i novozélandské a australské úřady, více viz Huawei má velký problém. Novozélandské úřady odmítly jeho 5G technologii, Velká Británie společnosti znemožní přístup k citlivým částem systému  Více viz Huawei se může účastnit budování 5G sítí v Británii. Ale s omezením.

Technologie Huawei využívají i všichni tři čeští mobilní operátoři a také největší provozovatel telekomunikačních sítí CETIN. Před výrobky čínské firmy varoval vedle amerických úřadů i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost – více viz Čínské firmy Huawei a ZTE jsou kybernetickou hrozbou, varuje český úřad.

Zástupce firmy CETIN v březnu prohlásil, že určitá rizika u technologií Huawei existují, ale lze je zvládnout. Nový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček začátkem května uvedl, že z tendrů na nejrůznější zakázky v ČR, včetně výběrových řízení souvisejících se sítěmi 5G, by dopředu neměl být vyřazen žádný zájemce, tudíž ani Huawei.

Již začátkem roku nicméně stát vyloučil právě Huawei z obří zakázky. Finanční ředitelství této čínské společnosti zablokovalo záměr dělat portál Moje daně za více než půl miliardy korun. Huawei toto opatření označil za diskriminaci založenou na nepodložených obviněních (více viz Stát vyšachoval Huawei z obří zakázky. Je to diskriminace, tvrdí firma).

Firma obvinění ze špionáže pro čínský komunistický režim dlouhodbě odmítá. Zakladatel a generální ředitel Huaweie Žen Čeng-fej se v květnu nechal slyšet, že by firmu raději zavřel, než by se podílel na špionáži (více viz Firmu raději zavřu, než se podílet na špionáži, tvrdí zakladatel Huaweie).

Autoři: ,

Nejčtenější

Neomezená data pobláznila Čechy. Vysoký zájem ochromil web operátora

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Od čtvrtka dává T-Mobile na léto neomezená mobilní data. Čerpat je lze nejen s tarify, které obsahují mobilní data, ale...

T-Mobile dává na léto neomezená data. Zadarmo pro tarify i předplacenky

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Překvapivou nabídku připravil na léto T-Mobile. Od čtvrtka si zákazníci budou moci aktivovat zdarma balíček s...

Bez těchto aplikací na dovolenou nejezděte. Můžou ji zachránit

Ilustrační snímek

Chytrý telefon je naším společníkem i v době letních dovolených. Nemusí přitom sloužit pouze ke spojení s rodinou a...

KOMENTÁŘ: Konečně máme neomezená data, radujme se. Anebo raději ne?

ilustrační snímek

Polovina června 2019 posunula Česko mezi moderní mobilní země. Tak by optimista mohl reagovat na první neomezené...

Ředitel O2: Chystáme nové tarify a 5G může zcela změnit mobilní trh

Novým generálním ředitelem O2 je Jindřich Fremuth

Generální ředitel operátora O2 Jindřich Fremuth v rozhovoru pro Mobil.iDNES.cz potvrzuje přípravu nových tarifů a...

Další z rubriky

Facebook zaplatí za šmírování mobilu. Chce vědět, jaké aplikace používáte

Ilustrační snímek

Facebook začal prostřednictvím speciální aplikace sledovat, jaké konkrétní aplikace lidé na smartphonech používají....

Dramatický propad. Huawei čeká pokles prodeje smartphonů až o 60 procent

Huawei P30 Lite

Obchodní restrikce ze strany Spojených států budou mít zřejmě masivní dopad na tržby společnosti Huawei. V letošním a...

Vyzkoušeli jsme první 5G v Česku. Vysoká rychlost není to nejdůležitější

Test 5G sítě operátora O2 v Kolíně

Operátor O2 si vybral středočeský Kolín za svou 5G laboratoř. Aktuálně ve městě u nákupního centra Futurum spustil test...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz