Huawei si ohlídáme, tvrdí Britové. Bourají americkou snahu o bojkot firmy

  5:00aktualizováno  5:00
Těžké časy čínské společnosti Huawei zatím nekončí, ale svitla jí naděje. Využívání technologií telekomunikačního gigantu s sebou podle britského Národního střediska kybernetické bezpečnosti nese „zvládnutelné“ riziko. Britové se tak poprvé postavili v případu Huawei proti USA, podle nichž firma představuje bezpečnostní hrozbu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Americký viceprezident Mike Pence během víkendové bezpečnostní konference v Mnichově varoval před spoluprací s čínskou telekomunikační firmou Huawei, kterou spojuje s rizikem špionáže. Britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC) to však tak dramaticky nevidí.

USA vyzývají spojence k bojkotu značky Huawei. Bojí se čínské špionáže

O neveřejném stanovisku tohoto úřadu informoval s odkazem na dva zdroje list Financial Times. NCSC patří pod britskou zpravodajskou službu GCHQ. Její bývalý šéf Robert Hannigan témuž listu dříve řekl, že NCSC „nikdy nenašla důkazy o škodlivé kybernetické činnosti čínského státu prostřednictvím firmy Huawei“.

NSCS ve Velké Británii není samo. Šéf tajné služby MI6 sir Alex Younger celou kauzu označil za „komplikovanou“ s tím, že přímo zakazovat výrobky od společnosti Huawei není nutné.

Ty v současnosti využívá řada mobilních operátorů k budování rychlých sítí páté generace 5G. Spojené státy naopak zdůrazňují rizika spojená s napojením firmy na čínskou vládu a s hrozbou špionáže.

Huawei nařčení odmítá

USA poukazují na vazbu zakladatele Huawei na čínskou armádu nebo na zákon o zpravodajských informacích, který Čína schválila v ­roce 2017. Američané upozorňují, že díky němu mohou být data jakékoli čínské firmy využívána k naplňování politických cílů vlády.

Firma Huawei se brání a zdůrazňuje, že patří jejím zaměstnancům, a ne čínské vládě. Odmítá rovněž jakákoli nařčení z umisťování „zadních vrátek“ do svých systémů.

Mnozí mobilní operátoři na výzvy USA zareagovali. V Británii přestali používat vybavení od Huawei tamní Vodafone a operátor EE. Rozhodující však bude stanovisko, které k ­využívání technologie od Huawei při budování sítí 5G zaujme britská vláda. Měla by tak učinit letos na jaře.

Pokud dá na doporučení NCSC, mohlo by to zásadním způsobem ovlivnit postup ostatních evropských zemí. Velká Británie je totiž jediným evropským zástupcem ve spolku Five Eyes, který sdružuje zpravodajské služby pěti anglofonních zemí včetně USA. Má tak přístup ke zpravodajským informacím, na něž ostatní evropské země nedosáhnou.

Řada zemí a operátorů Huawei bojkotuje. Firma přesto očekává rekordní tržby

Postup dalších členů tohoto spolku vůči Huawei byl zatím mnohem tvrdší. Austrálie a Nový Zéland zakázaly využívání jejích technologií, Kanada podobný postup zvažuje. Její rozhodování podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg ovlivňuje hlavně fakt, že Čína momentálně drží několik Kanaďanů ve vazbě. Jde o reakci na zatčení finanční ředitelky a současně dcery zakladatele společnosti Huawei, k­ němuž v Kanadě došlo loni v prosinci.

Smířlivý britský přístup k Huawei by tak kromě koordinované reakce spolku Five Eyes naboural snahu o ­společnou reakci na evropské úrovni, pro kterou se minulý týden vyslovil lucemburský premiér, nebo snahu o společné řešení na úrovni NATO.

USA kritizují Huawei dlouhodobě

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg na zmíněné mnichovské konferenci listu Financial Times řekl, že Aliance bere kauzu Huawei „velice vážně“ a že několik jejích členů se pro koordinovaný postup vyslovilo.

Nejtvrději se zatím vůči čínské firmě chovají Spojené státy, kde je Huawei pod drobnohledem dlouhodobě. Tamní Kongres firmu označil za bezpečnostní riziko už v roce 2012. Loni v únoru varovala šestice šéfů zpravodajských služeb Američany, aby nepoužívali telefony od čínské firmy. Ředitel FBI Chris Wray tehdy uvedl, že je rizikem dovolit jakékoli společnosti „zavázané zahraniční vládě“ vstup do telekomunikační infrastruktury.

Trump chce firmám zakázat spolupráci s Huawei a ZTE. Chystá nařízení

Od loňska navíc nemohou výrobky Huawei používat američtí úředníci a jejich přímí spolupracovníci. Agentura Reuters v prosinci s odkazem na nejmenované zdroje informovala, že prezident Donald Trump dokonce zvažuje zákaz využívání vybavení od Huawei pro všechny americké firmy.

Také Česko se k čínskému gigantu staví obezřetně. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost 17. prosince varoval před používáním hardwaru a softwaru od Huawei. Některé vládní úřady se přístrojů této značky zbavují.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Další z rubriky

Černý týden Facebooku: výpadek, odchody manažerů a přímý přenos masakru

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem (10. dubna 2018)

Největší sociální síť světa má za sebou obzvlášť krušný týden. Poté, co Facebook zasáhl největší globální výpadek v...

Zambie zakázala nápoj řízlý viagrou, muž si stěžoval na nežádoucí erekci

Viagra

Zambijské úřady zakázaly energetický nápoj „pančovaný“ viagrou. Jeden z konzumentů si loni podle agentury Reuters...

EK udělila Googlu pokutu 1,49 mld. eur kvůli internetové reklamě

Vstup do pařížské centrály Google.

Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého postavení na trhu....

Najdete na iDNES.cz