Huawei si ohlídáme, tvrdí Britové. Bourají americkou snahu o bojkot firmy

  5:00aktualizováno  5:00
Těžké časy čínské společnosti Huawei zatím nekončí, ale svitla jí naděje. Využívání technologií telekomunikačního gigantu s sebou podle britského Národního střediska kybernetické bezpečnosti nese „zvládnutelné“ riziko. Britové se tak poprvé postavili v případu Huawei proti USA, podle nichž firma představuje bezpečnostní hrozbu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Americký viceprezident Mike Pence během víkendové bezpečnostní konference v Mnichově varoval před spoluprací s čínskou telekomunikační firmou Huawei, kterou spojuje s rizikem špionáže. Britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC) to však tak dramaticky nevidí.

USA vyzývají spojence k bojkotu značky Huawei. Bojí se čínské špionáže

O neveřejném stanovisku tohoto úřadu informoval s odkazem na dva zdroje list Financial Times. NCSC patří pod britskou zpravodajskou službu GCHQ. Její bývalý šéf Robert Hannigan témuž listu dříve řekl, že NCSC „nikdy nenašla důkazy o škodlivé kybernetické činnosti čínského státu prostřednictvím firmy Huawei“.

NSCS ve Velké Británii není samo. Šéf tajné služby MI6 sir Alex Younger celou kauzu označil za „komplikovanou“ s tím, že přímo zakazovat výrobky od společnosti Huawei není nutné.

Ty v současnosti využívá řada mobilních operátorů k budování rychlých sítí páté generace 5G. Spojené státy naopak zdůrazňují rizika spojená s napojením firmy na čínskou vládu a s hrozbou špionáže.

Huawei nařčení odmítá

USA poukazují na vazbu zakladatele Huawei na čínskou armádu nebo na zákon o zpravodajských informacích, který Čína schválila v ­roce 2017. Američané upozorňují, že díky němu mohou být data jakékoli čínské firmy využívána k naplňování politických cílů vlády.

Firma Huawei se brání a zdůrazňuje, že patří jejím zaměstnancům, a ne čínské vládě. Odmítá rovněž jakákoli nařčení z umisťování „zadních vrátek“ do svých systémů.

Mnozí mobilní operátoři na výzvy USA zareagovali. V Británii přestali používat vybavení od Huawei tamní Vodafone a operátor EE. Rozhodující však bude stanovisko, které k ­využívání technologie od Huawei při budování sítí 5G zaujme britská vláda. Měla by tak učinit letos na jaře.

Pokud dá na doporučení NCSC, mohlo by to zásadním způsobem ovlivnit postup ostatních evropských zemí. Velká Británie je totiž jediným evropským zástupcem ve spolku Five Eyes, který sdružuje zpravodajské služby pěti anglofonních zemí včetně USA. Má tak přístup ke zpravodajským informacím, na něž ostatní evropské země nedosáhnou.

Řada zemí a operátorů Huawei bojkotuje. Firma přesto očekává rekordní tržby

Postup dalších členů tohoto spolku vůči Huawei byl zatím mnohem tvrdší. Austrálie a Nový Zéland zakázaly využívání jejích technologií, Kanada podobný postup zvažuje. Její rozhodování podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg ovlivňuje hlavně fakt, že Čína momentálně drží několik Kanaďanů ve vazbě. Jde o reakci na zatčení finanční ředitelky a současně dcery zakladatele společnosti Huawei, k­ němuž v Kanadě došlo loni v prosinci.

Smířlivý britský přístup k Huawei by tak kromě koordinované reakce spolku Five Eyes naboural snahu o ­společnou reakci na evropské úrovni, pro kterou se minulý týden vyslovil lucemburský premiér, nebo snahu o společné řešení na úrovni NATO.

USA kritizují Huawei dlouhodobě

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg na zmíněné mnichovské konferenci listu Financial Times řekl, že Aliance bere kauzu Huawei „velice vážně“ a že několik jejích členů se pro koordinovaný postup vyslovilo.

Nejtvrději se zatím vůči čínské firmě chovají Spojené státy, kde je Huawei pod drobnohledem dlouhodobě. Tamní Kongres firmu označil za bezpečnostní riziko už v roce 2012. Loni v únoru varovala šestice šéfů zpravodajských služeb Američany, aby nepoužívali telefony od čínské firmy. Ředitel FBI Chris Wray tehdy uvedl, že je rizikem dovolit jakékoli společnosti „zavázané zahraniční vládě“ vstup do telekomunikační infrastruktury.

Trump chce firmám zakázat spolupráci s Huawei a ZTE. Chystá nařízení

Od loňska navíc nemohou výrobky Huawei používat američtí úředníci a jejich přímí spolupracovníci. Agentura Reuters v prosinci s odkazem na nejmenované zdroje informovala, že prezident Donald Trump dokonce zvažuje zákaz využívání vybavení od Huawei pro všechny americké firmy.

Také Česko se k čínskému gigantu staví obezřetně. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost 17. prosince varoval před používáním hardwaru a softwaru od Huawei. Některé vládní úřady se přístrojů této značky zbavují.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Lamborghini či Mercedes. Mexická vláda draží auta zabavená zločincům

Výroba obrněných vozidel v továrně v Mexico City

Mexická vláda vytvořila nový úřad, který bude organizovat dražby luxusních aut, letadel, rančů a dalšího majetku...

Ženy mají důvod víc topit. V chladu jim hůře funguje mozek, tvrdí studie

Ilustrační snímek

Ženy mají v debatách o tom, zda je v kanceláři moc teplo, nebo moc zima, nový silný argument. Nedávná německá studie...

Tesla se řítí do propasti. Její akcie se od začátku roku propadly o 40 procent

FILE PHOTO: The logo of Tesla is seen in Taipei, Taiwan August 11, 2017....

Tesla na tom není vůbec dobře. Její akcie padají jako mouchy a analytici se předhánějí, kdo o společnosti vydá...

Najdete na iDNES.cz