Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyzkoušeli jsme první 5G v Česku. Vysoká rychlost není to nejdůležitější

  1:08
Operátor O2 si vybral středočeský Kolín za svou 5G laboratoř. Aktuálně ve městě u nákupního centra Futurum spustil test mobilní sítě nové generace. My jsme si na několika ukázkách ověřili, že 5G může přinést v praxi významný pokrok, byť nemusí být pro uživatele na první pohled vidět.
Test 5G sítě operátora O2 v Kolíně

Test 5G sítě operátora O2 v Kolíně | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Špičkové přenosové rychlosti okolo zhruba 500 Mbit/s jsou dnes možné už i v nejvyspělejších verzích 4G (tedy LTE) sítí, v 5G by měly být přeci jen něčím samozřejmějším, navíc s potenciálem dalšího budoucího rozvoje. Nicméně aktuální ukázka operátora O2, kterou firma připravila v Kolíně ve spolupráci s dodavatelem infrastruktury Ericsson, naznačí i další možné přednosti 5G sítí, z nichž pro běžného uživatele bude důležitých na první pohled jen několik.

Na pohled druhý však právě tyto nové výhody a vlastnosti 5G sítí přeci jen pro spotřebitele přínos mít budou: umožní rozvoj služeb, které ve stávajících sítích nedávají moc smysl, nebo by jednoduše nemohly fungovat.

Úspěšný test

Než se k nim dostaneme, je tu samotné 5G. V Kolíně vše běží na jedné základnové stanici v testovacím provozu, hardware není podle zástupců O2 i Ericssonu finální a rovněž se ještě ladí software. I tak parametry, kterých lze dosáhnout, budí respekt.

Na testovacím smartphonu Oppo Reno 5G, který tu měli zástupci firem k dispozici, jsme naměřili při prostém testu rychlosti připojení špičkovou hodnotu přes 515 Mbit/s, stabilně se pak rychlost pohybovala na 300 Mbit/s, což jsou lákavé hodnoty. Ale jak jsme zmínili, ne nijak dramaticky vyšší, než dnes umožní nejvyšší konfigurace LTE.

Naše pozornost se tak zaměřila na odezvu sítě, kterou 5G slibuje výrazně snížit, a to pod 10 ms. V Kolíně zatím během testů takové hodnoty síť vykáže jen v některých ideálních případech, při našich měřeních na telefonu se odezva (latence) pohybovala na úrovni asi 16 – 18 milisekund. I to je lepší výkon, než podávají LTE sítě, které jsou v ideálním případě schopné dosáhnout odezvy dvacet až čtyřicet milisekund.

Zástupci operátora i Ericssonu přitom ujišťují, že slibované hodnoty pod deseti milisekundami by neměly být v běžné komerční praxi ničím neobvyklým. Prostor ke zrychlení tu je – ať už díky lepšímu vyladění softwaru stanic, na kterém se stále pracuje, tak samotným řešením vysílačů v praxi. V tomto experimentálním provozu jsme naměřili odezvu do internetu, která závisí i na dalších faktorech, ne jen na samotném 5G řešení.

V praxi by například 5G síť měla používat techniku zvanou Mobile edge computing, kdy budou buď přímo na stanici nebo někde poblíž ní umístěny servery, které budou rovnou zvládat některé uživatelské požadavky, což reakci výrazně urychlí.

Bleskurychlé reakce

Jak rychlá tato reakce je, popsal Jan Hruška, ředitel pro technologie operátora O2. „Řidič za volantem umí na situace kolem sebe reagovat v rozmezí asi 700 – 1 500 milisekund. Samotná rekce oka a mozku, tedy takzvané vizuální zacílení, trvá 100 – 130 milisekund, to je tedy doba, než si náš mozek něčeho vůbec všimne,“ nastiňuje Hruška představu o tom, jak rychlá reakce sítě je. Síť 5G tedy umí „podnět“ zaregistrovat výrazně rychleji než lidské oko a mozek.

To by mohlo být podle Hrušky důležité třeba při rozvoji autonomního řízení, kdy budou reakce strojů kritickou záležitostí. Na druhou stranu je téměř všem jasné, že samořiditelná auta se nebudou moci spoléhat jen na 5G konektivitu, ta tedy bude jen jedou z doplňkových součástí jejich složitých inteligentních řídicích systémů.

Kde by 5G mohlo mít významný vliv, je průmysl. Továrna vybudovaná se specializovaným 5G pokrytím by mohla fungovat zcela jinak než dnes. Dnes jsou i ty nejpokročilejší roboty na výrobních linkách v podstatě samostatné jednotky, které mají svůj program, řídicí hardware a jen umí s okolím různým omezeným způsobem komunikovat a spolupracovat – podle toho, co mu bylo naprogramováno do jeho paměti.

V 5G to tak být nemusí. Robot může být opravdu jen „mechanickou rukou“, která bude obsahovat především všechny akční motory a senzory a jen komunikační jednotku. Veškerý hardware pro řízení robota, všechen software a instrukce pro něj by pak mohly být centralizovány do serverů dané továrny. To bude znamenat, že robot bez složitého řídicího počítače uvnitř sebe sama bude výrazně levnější a flexibilnější.

V případě změny výrobního programu nebude třeba přeprogramovávat jednotlivé roboty, ale vše se připraví centrálně, robot bude pak v reálném čase řízen novými instrukcemi „ze zázemí“. Naučit robota novým úkolům, také nebude tak často vyžadovat upgrade řídicího hardwaru, to se opět obstará centrálně.

A proč je v takovém případě důležité 5G a nestačí stávající 4G? Jde právě o rychlou odezvu. Senzory robota musí zaznamenat aktuální dění stejně jako dosud, ale nemusí to odeslat do „centrálního mozku“ a získat zpět patřičný pokyn. Například: pokud robot usazuje díl do auta, teď to funguje tak, že když ho usadí „na doraz“, senzory to zaznamenají a vnitřní systém robota mu tedy sdělí, že má svůj pohyb zastavit. Teď mu bude muset takový pokyn dát centrální systém, proto je rychlost odezvy tak důležitá.

Něco i pro uživatele

Právě taková využití rychlé odezvy postupem času získají na významu i pro běžné uživatele. Do cloudu bude možné přenášet čím dál více služeb a úkolů. Například náruživí hráči se mohou těšit na opravdu špičkové a náročné hry, které půjde hrát přímo na mobilních zařízeních a ta se přitom ani „nezapotí“.

Rychlost reakce jsme si vyzkoušeli na jedné aplikaci rozšířené reality. Brýle Holo Lens, ale třeba také obyčejný tablet s kamerou, nám nabídly pohled do nitra domnělé zdi. Opět nejde o nic, co by tato technika neuměla dnes, ale jde právě o to, že obraz rozšířené reality nám servíroval v reálném čase server z internetu a ne nějaké lokální řešení. Přitom i při prudkém pohybu hlavou byla reakce okamžitá, obraz svým pohybem nezaostával, což by jinak mohlo být pro uživatele nepříjemné (může to třeba způsobovat závratě či nevolnost).

To se opět může hodit při hraní her, ale také v situacích, kdy si bude nechávat skrze rozšířenou realitu uživatel na dálku radit s nějakým úkolem: třeba i s drobnou opravou v domácnosti.

V Kolíně zatím není možné se do sítě přihlásit, a to ani kdyby zájemce vlastnil 5G telefon a byl zákazníkem O2.

Nejčtenější

Levný iPhone je za dveřmi. Jeho podoba bude asi překvapením

Konečně po třech letech by měl na trh přijít nový levný iPhone, tedy model SE. Bude to jeho čtvrtá generace a zřejmě se opět bude jmenovat prostě iPhone SE s dodatkem roku představení, tedy 2025....

Samsungy Galaxy S25 jsou tu. Super čip s ohromujícím výkonem dostane každý

Samsung představil novou generaci špičkových smartphonů řady Galaxy S. Tři modely s označením S25 po letech zase vypadají, jako že patří k sobě do jedné modelové řady. Meziroční vylepšení pak...

Únik před českou premiérou. Samsung nabídne chytrý prsten v Česku

Chytrý prsten Galaxy Ring se se přeci jen oficiálně dostane na český trh, ačkoliv tomu v loňském roce nic nenasvědčovalo. Samsung rozšiřuje nabídku právě o chytrý prsten na celkem 15 nových trzích....

Výrobci představili i poněkud blbé prsteny. Za nízké ceny to však bude hit

Premium

Tak nějak vypadala základní konverzace na veletrhu CES u stánku v podstatě každého druhého čínského výrobce nositelné elektroniky. Chytré prsteny jsou nová velká věc, ale o to víc by se měli mít...

Našel iPhone na dně moře. Vypátrat majitele nebylo snadné, ale poradil si

Je to další příběh o šťastném návratu ztraceného iPhonu právoplatnému majiteli. V jednom se však od ostatních odlišuje. Namísto obvyklých postupů v něm totiž kromě notného odhodlání nálezce hraje...

Podívejte se. Bude čtvrtý Samsung S25, a není to Slim

Čekalo se to a přišlo to. Samsung úplně na konci premiéry řady S25 zmínil ještě jeden model, který řadu doplní. Ale pokud chcete vědět, kdy a co přesně to bude, tak zatím informace nejsou. Ale...

22. ledna 2025  21:06

Samsungy Galaxy S25 jsou tu. Super čip s ohromujícím výkonem dostane každý

Samsung představil novou generaci špičkových smartphonů řady Galaxy S. Tři modely s označením S25 po letech zase vypadají, jako že patří k sobě do jedné modelové řady. Meziroční vylepšení pak...

22. ledna 2025

Stojí stejné peníze, ale ve výbavě je zásadní rozdíl. Který si vyberete?

Xiaomi uvedlo na trh hned pět nových smartphonů, ovšem dva z nich si konkurují víc než ostatní. Stojí totiž úplně stejně, ale liší se v několika ohledech. Zejména v podpoře 5G sítí.

22. ledna 2025

Vybere si každý. Je tu nová smršť novinek od Xiaomi

Populární řada Redmi Note od Xiaomi je tu opět v nové generaci, tentokrát s pořadovým číslem 14. Nových mobilů je pět a pokrývají cenové kategorie od čtyř do dvanácti tisíc korun. Vybrat si tedy může...

21. ledna 2025

Antibiotika nemusejí jen pomáhat, příliš časté užívání škodí.
Antibiotika nemusejí jen pomáhat, příliš časté užívání škodí.

Antibiotika lze považovat za velký zázrak medicíny. Dokážou rychle a účinně pomoci. Na druhou stranu, pokud se s nimi zachází nevhodně a užívají se...

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci

Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá legraci z České...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Nejbohatší člověk světa byl přistižen při podvádění ve hrách, nenese to dobře

Nejbohatší člověk světa Elon Musk chtěl během streamování předvést hráčům své umění v aktuálním herním hitu Path of...