Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Tady orel, testovali jsme Eurotel Přepínám

Nová služba Eurotelu přináší na mobily funkci vysílaček. Mluvit tedy může vždy jen jeden. K čemu je to potom dobré? Za neomezené poloviční telefonování se platí jen necelých 500 Kč měsíčně a vypovídat se můžete podle libosti. Jaká je kvalita?

Eurotel začal svým zákazníkům nabízet službu Push to Talk (PTT) pod názvem Eurotel Přepínám. Pokud vám její označení vyvolává asociace s klasickými vysílačkami, jste na správné cestě. Zjednodušeně řečeno totiž PTT skutečně přináší do mobilních telefonů funkci vysílaček. Na rozdíl od běžných hovorů tedy může hovořit vždy jen jeden (tzv. half-duplexní konverzace).

PTT versus běžný hovor

Proč se tedy namáhat a platit se službou, která je oproti běžným hovorům "polovičatá"? Důvod je jednoduchý: cena. Hlas se totiž u PTT přenáší po datové GPRS/EDGE síti a ne po  hlasových kanálech jako u běžného hovoru. Díky tomu může operátor zpoplatnit PTT jen za objem přenesených dat, nebo častěji neomezeným paušálem, což je i případ Eurotelu. PTT přináší navíc možnost hovořit naráz k celé nadefinované skupině uživatelů najedou.

PTT PTT

Kdo někdy potřeboval koordinovat na dálku práci několika osob telefonem, patrně také tuší, jaký bude hlavní účel Eurotel Přepínám. Organizace nebo skupina uživatelů, pro kterou je charakteristická intenzivní komunikace, může díky této službě ušetřit za volání. Eurotel přepínám lze aktivovat po jednotlivých dnech (cena 46,50 Kč/den) nebo natrvalo s paušálem 475 Kč měsíčně. 

PTT versus vysílačka

Nabízí se samozřejmě otázka, jestli není lepší pořídit normální vysílačky, protože za jejich provoz se paušál žádnému operátorovi neplatí. Nelze ovšem jednoznačně rozhodnout, co je lepší. Oproti vysílačkám má PTT neomezený dosah (tedy všude, kde je signál GSM/GPRS) a mluvit můžete jen s jedním s uživatelů nebo s libovolně velkou předdefinovanou skupinou. Pokud váš telefon navíc PTT podporuje nebo vlastníte model se Symbianem Series 60, do kterého lze PTT dohrát, ušetříte  za nákup hardwaru.

PTT PTT 

Po dobu dvou měsíců si nyní mohou službu Eurotel Přepínám vyzkoušet všichni zákazníci Eurotelu zdarma. Podmínkou je vlastnit telefon s její podporou nebo mít Symbianový model a dohrát do něj tuto aplikaci (1.část zde a 2. část zde). Na své si přijdou i zákazníci GO karet, které Eurotel ve využívání PTT nijak neomezuje. Po zaslání SMS ve tvaru PREPINAM A na telefonní číslo 999111 obdržíte ve zprávě od operátora heslo, které použijete při nastavení v menu PTT.

Nastavení PTT v telefonu

Největším problémem většiny nových služeb je složitost nastavení a ani PTT v tomto směru není výjimkou. My jsme použili telefony Nokia 6020 a 3230. Ačkoliv jiní výrobci už mají v nabídce první telefony s PTT také, Nokia byla v tomto směru rychlejší a Eurotel zvolil její řešení, které zatím není s jinými značkami kompatibilní. Operátor ovšem plánuje podporu jiných značek časem doplnit. 

Nejdříve je nutné v nastavení vytvořit samostatný přístupový bod přes GPRS. Nazvat jej můžete libovolně (například Eurotel PTT) a jako přístupový bod APN zadejte: ptt. Ostatní údaje u přístupového bodu nevyplňujte, jen u Autentizace ověřte, že je nastavena na Normální. Dále otevřete menu Push to Talk (někdy je trochu krkolomně přeloženo na Stiskni a mluv), zde je potřeba provést následující nastavení: 

 Pole Údaj 
 Výchozí přezdívka zvolte si přezdívku 
 Ukázat mou adresu PTT OK 
 Doména ptt.eurotel.cz 
 Název přístupového bodu Eurotel PTT 
 Adresa serveru ptt.eurotel.cz 
 Oblast PoC service C1.0 
 Uživatelské jméno vaše telefonní číslo 
 Heslo PTT heslo z aktivační SMS 

Nastavení Eurotel Přepínám

POZOR: Telefonní číslo je nutné zadat v mezinárodním tvaru s předčíslím +420 na začátku. Pokud použijete 00420, služba fungovat nebude. Při zadávání hesla dávejte pozor na velká a malá písmena.
 

Jdeme do akce

S nastaveným telefonem jsme zjistili, že ani to pro zahájení konverzace nestačí. Pokud totiž chcete přiřadit kontakt do aplikace PTT, musíte jej zeditovat v telefonním seznamu, u položky Webová adresa smazat řetězec http:// a místo něj napsat sip:telefonní_číslo@ptt.eurotel.cz. I  zde platí, že číslo musí být v mezinárodním tvaru s +420 na začátku. Zdánlivě krátký úkol se stane celkem nepříjemným, pokud budete chtít naráz zapojit třeba 40 zaměstnanců vaší firmy. Nezbývá než kontakty jeden po druhém upravit.  

Budoucnost PTT

Výrobci mobilů již dnes připravují i další deriváty PTT. Za nějaký čas tak možná budeme testovat Push to View nebo dokonce Push to Video. Jak asi správně tušíte, jedná se o přenos fotografií nebo dokonce videa jednomu nebo celým skupinám uživatelů stiskem jediného tlačítka.

Když máte jednou kontakty upravené, můžete začít konverzovat, ale opět lze komunikovat jen s těmi, kdo mají službu PTT zaplacenou a zrovna jsou přihlášeni. V takovém případě zvolíte uživatele nebo skupinu a stiskem tlačítka zahájíte konverzaci. Během hovoru držte telefon před sebou a tlačítko PTT zmáčknuté. Ve chvíli, kdy jej uvolníte, přenecháte komunikační kanál ostatním. V případě, že volaný kontakt hovoří, objeví se na displeji hláška: "Příjemce je zaneprázdněn".

Jak je to s kvalitou?

Velké obavy jsme měli z kvality přenosu. Paketová technologie GPRS, po které se hlas přenáší, se vyznačuje velmi proměnlivou rychlostí, latencí okolo 750 ms a hlavně nevyzpytatelným jitter. Samotná latence způsobuje, že volaná strana slyší vaše slova skoro vteřinu potom, co je vyslovíte. Vzhledem k charakteru vysílačkové konverzace, kdy "každý chvilku tahá pilku" zpoždění ovšem tolik nevadí. Projevuje se jenom tak, že po uvolnění tlačítka trvá přibližně vteřinu až dvě, než hlas doputuje k cíli a stejnou dobu letí odpověď zpátky.

Hlas se zdá zpočátku oproti běžným hovorům "nakřápnutý". PTT ovšem standardně používá hlasitý odposlech, který supluje i vyzvánění. Příchozí PTT hovor totiž nečeká, ale stejně jako u vysílaček začne rovnou mluvit do sluchátka a kvalita zvuku je proto velmi ovlivněna kvalitou hlasitého reproduktoru u konkrétního mobilního telefonu. Když jsme do hlasitého reproduktoru pustili běžný hovor, nerozeznali jsme od PTT téměř žádný rozdíl.

Jedinou vadou na kráse byly občasné výpadky způsobené patrně zatížením GPRS sítě v dané oblasti. Tento problém bude možné částečně odstranit nasazením rychlejší datové technologie EDGE, ale patrně nikdy nezmizí uplně. Běžné hovory mají před PTT přednost a zkusíte-li se spojit s telefonující osobou, na displeji se objeví hláška: "Volá".

Hodnocení

Komunikace přes PTT velmi připomíná nejrůznější Instant Messangery jen s tím rozdílem, že nepíšete, ale rovnou mluvíte. Od nárazového používání PTT by nás sice dokázala spolehlivě odradit složitost nastavení, ale některé firmy nebo uzavřené komunity mohou přesto s použitím této služby výrazně za volání ušetřit. 

Firmení zákazníci ovšem mohou v rámci VPN sítě plnohodnotně telefonovat jen s minimálními minutovými náklady a instantní spojení i možnost mluvit ke skupině se nám oproti horší kvalitě komunikace nezdá příliš velkou výhodou. Pro širokou veřejnost je zase paušál 475 Kč tak akorát drahý, aby se nevyplatilo na PTT migrovat ve velkém, a tak PTT zatím zůstane službou pro velmi specifické skupiny uživatelů nebo velmi specifické situace.

Jak vidím Push to Talk

Při testování PTT na veřejnosti si kolemjdoucí klepali na čelo s výrazem v očích typu: "Co je to za blázna, že si plete telefon s vysílačkou." Oproti původním předpokladům jsme zjistili, že i tam, kde není EGPRS funguje PTT vcelku dobře. Kvalita zvuku je dobrá a při šumu, který se tam buď přidává dodatečně nebo je daný kvalitou mikrofonu, si člověk připadá, jako kdyby mluvil opravdu do vysílačky. Na hraní je PTT výborná věc, ovšem praktická aplikace je už poměrně diskutabilní. Lze si představit, že se PTT může hodit na různé outdoorové aktivity, ale využití PTT pro práci mě napadá snad jen na stavbách nebo v autodopravě. Jenže tady narážíme na problém, že handsfree sady nenabízejí žádnou rozumnou možnost, jak PTT využít jinak než stisknout PTT tlačítko přímo na telefonu, což zákon při řízení výslovně zakazuje.

Martin Zikmund

Autor:
  • Nejčtenější

Zmatky s povinnou jednotnou nabíječkou. Nabíjení je pomalé

Od roku 2024 by měla veškerá mobilní a nositelná elektronická zařízení v Evropské unii používat k nabíjení USB-C...

Vodafone oznámil zdražování. Dotkne se mobilních tarifů

Možnost nadále nabízet služby podle očekávání zákazníků a investovat do modernizace i rozvoje digitální infrastruktury....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aby vám smartphone vydržel, nešetřete. Jinak zbytečně vyhodíte peníze

Premium Průměrná doba, za jak dlouho uživatelé pořizují nový smartphone, se prodlužuje. Dnes to jsou už skoro tři roky. To...

Hodinky Applu zburcovaly policii, do tělocvičny vtrhlo komando

Uživatelé Applu ji využívají třeba k vyhledání nejbližší restaurace, pomůže jim zadat schůzku do kalendáře, anebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký displej i pro sportovce. Vyzkoušeli jsme hodinky Huawei Watch GT 3 SE

Huawei se se svými chytrými hodinkami snaží probojovat mezi špičku na trhu, nezapomíná však ani na dostupnější modely....

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

SMS pomalu míří do mobilního důchodu, na Silvestra je nahrazují aplikace

Češi si na Silvestra stále hodně volají, textová přání posílají především přes aplikace. Naopak počet odeslaných SMS...

Výhodný tarif virtuála umí mobilní operátor ještě levněji. A je i štědřejší

Virtuální operátoři mají být jakousi zárukou levnějších služeb ve srovnání s cenami, které si účtují velcí operátoři....

Vodafone oznámil zdražování. Dotkne se mobilních tarifů

Možnost nadále nabízet služby podle očekávání zákazníků a investovat do modernizace i rozvoje digitální infrastruktury....

Operátoři tepou do státu. Bezhlavé řešení bezpečnosti sítí vyjde na majlant

V květnu bude vláda rozhodovat o posílení bezpečnosti mobilních sítí. Asociace provozovatelů mobilních sítí upozorňuje,...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...