(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

  • 128
Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu bezplatná pomalá data. Změnu si prý vynutily výhrady Českého telekomunikační úřadu. Ten odmítá, že by operátory k blokování datových přenosů nutil, musí však dodržovat síťovou neutralitu.

Sazkamobil jako jeden z mála poskytovatelů mobilních služeb v současnosti svým zákazníkům umožňuje využívat po vyčerpání základního datového objemu tarifu či měsíčního datového balíčku bezplatné datové přenosy s rychlostí 32 kb/s. To se ovšem 1. února mění, k tomuto datu totiž pomalý internet zdarma úplně zruší (více viz Bez datového balíčku ani ránu. Sazkamobil ruší pomalý internet zdarma). Důvodem ke změně prý byly výhrady ze strany Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

„Při nedávném jednání nám zástupci ČTÚ sdělili výhrady k poskytování mobilních datových služeb SAZKAmobil zpomalenou rychlostí 32 kb/s. Přes naše námitky, že požadovaná změna bude v neprospěch zákazníků, ČTÚ sdělil požadavek, že je nezbytné, aby po dosažení datového limitu došlo k úplné blokaci mobilní datové služby, jinak se SAZKAmobil vystavuje riziku sankcí ze strany ČTÚ. Z tohoto důvodu jsme byli ke změně nuceni přistoupit,“ reagoval na dotaz redakce Mobil.iDNES.cz ředitel Sazkamobilu Jan Schmiedhammer.

ČTÚ nicméně v reakci kategoricky odmítl, že by operátory, a to včetně těch virtuálních, nutil k vypínání datových služeb. „Tak tomu v žádném případě není. Je pouze třeba, aby operátoři dodržovali evropská pravidla síťové neutrality a přistupovali ke svému datovému provozu nediskriminačním způsobem,“ informoval mluvčí ČTÚ Martin Drtina s tím, že není možné jednu službu (aplikaci) zpomalit a druhou nabízet plnou rychlostí nebo za odlišných podmínek.

Podle Drtiny nemají operátoři důvod k aplikování různých omezení na datové služby. „Nic jim nebrání v tom, aby svým zákazníkům nabízeli plnohodnotné datové služby bez jakýchkoliv omezení. Že se rozhodli jít jinou cestou, je ryze jejich obchodní rozhodnutí, pak ale v žádném případě toto své rozhodnutí nemohou před veřejností obhajovat výmluvami na údajné sankce ze strany ČTÚ,“ dodal. Podle Drtiny se operátor v případě, že nediskriminačním způsobem omezuje rychlost připojení, riziku sankcí nevystavuje.

Právě v omezení rychlosti připojení tkví onen problém. Ačkoli princip bezplatného využití pomalých dat působí jednoduše, má háček. Přitom na první pohled při pomalém připojení nedochází k upřednostňování jedné služby (aplikace) před druhou.

„To jsme si mysleli také, ale tím, že při snížené rychlosti 32 kb/s neumožňujeme některé služby (streaming videa apod.), prý porušujeme síťovou neutralitu, a to nám bylo ČTÚ vytčeno,“ upřesnil Schmiedhammer s tím, že „faktický dopad této výtky je vypnutí dat po FUPu a pro zákazníky nemožnost si přečíst e-mail nebo chatovat, i když 32 kb/s může stačit.“

Schmiedhammer nicméně podotkl, že Sazkamobil není jediným virtuálním operátorem, který svým zákazníkům v současnosti umožňuje využívat po vyčerpání FUP zpomalená mobilní data zdarma. Poukázal tak, že stejná změna může postihnout i zákazníky dalších alternativních poskytovatelů.

„Předpokládáme, že takto ČTÚ přistoupí i k ostatním operátorům, kteří tento typ služby doposud poskytují,” dodal ředitel Sazkamobilu, jehož zákazníkům tak od 1. února po vyčerpání FUP a potřebě dalšího datového objemu nezbude jiná možnost, než si dokoupit datový balíček.

Pomalá mobilní data po vyčerpání základního datového objemu tarifu či balíčku poskytuje na českém mobilním trhu více virtuálních operátorů, situaci tak budeme nadále sledovat.