Bez datového balíčku ani ránu. Sazkamobil ruší pomalý internet zdarma

  16:16aktualizováno  16:16
Zpomalená data po vyčerpání datových balíčků se stávají pomalu minulostí. Síťoví operátoři tento benefit zrušili již v předchozích letech, od následujícího měsíce na něj musí zapomenout nově i zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil, který k 1. únoru mění ceník.

Logo SAZKAmobil | foto: Sazka

Při letmém pohledu do nového ceníku je zřejmé, že sestava služeb i všechny základní sazby zůstávají beze změny. Virtuál zachovává třeba i veškeré bonusy za dobití kreditu, a to i za stejných podmínek. S jedním zvýhodněním se budou muset ovšem zákazníci přeci jen rozloučit. Ti v současnosti, vyčerpají-li základní data tarifu či data z měsíčního balíčku, nemusí řešit dokoupení dodatečných dat.

Nadále mohou surfovat, a to zcela zdarma, musí se ovšem smířit s výrazně nižší přenosovou rychlostí (32 kb/s). Toto zvýhodnění ovšem Sazkamobil právě od 1. února ruší. Po vyčerpání základních dat tarifu či dat měsíčního balíčku budou mobilní datové služby zablokovány. Bude-li tedy zákazník i nadále používat mobilní internet, nezbude mu nic jiného, než si zakoupit měsíční datový balíček.

Sazkamobil není jediným a pravděpodobně ani poslední virtuálním operátorem, který datové přenosy po vyčerpání základního FUP blokuje. Přístup k internetu v takovém případě znemožňuje například i Bleskmobil.

Bezplatný internet byl bonusem především v době, kdy operátoři potřebovali nalákat zákazníky na novou službu. Dnes je ovšem mobilní internet naopak jejich dominantní službou. Změny v přístupech operátorů jsou tedy logické. Vždyť ani třeba v případě vyčerpání volných SMS či minut nemají zákazníci k dispozici danou službu v omezeném režimu.

Na data zdarma můžeme zapomenout. Operátoři nás už nalákali dostatečně

V případě virtuálů nejsou zpomalené datové přenosy ovšem nikterak výjimečné. Tento benefit mohou využívat například i zákazníci virtuálního operátora MOBIL.CZ, který je společným projektem mediální skupiny MAFRA a operátora T-Mobile. Po vyčerpání objemu dat za dobití (za každé dobití získá zákazník 200 MB dat zdarma) je připojení zpomaleno na rychlost 32/16 kbps (download/upload) na dobu 30 dní od dobití.

Datování zpomalenou rychlostí si po vyčerpání měsíčního datového balíčku mohou až do konce platnosti zvolit například i zákazníci virtuálního operátora Kaktus. V jeho případě jsou ovšem přenosové rychlosti vyšší, a to 64 kb/s pro stahování a 32 kb/s pro odesílání.

Prvním síťovým operátorem, který k blokování datových přenosů přistoupil, byl v roce 2012 Vodafone (více viz Vodafone razantně omezí data. Po překročení objemu připojení zastaví), avšak na nátlak zákazníků podmínky po jednom dni vrátil zpět (více viz Vodafone podlehl tlaku zákazníků a otáčí. Internet zastavovat nebude). S druhým pokusem pak v polovině května 2015 přišel
T-Mobile, který už neustoupil (více viz T-Mobile bez varování změnil přístup k zákazníkům. 50 MB a vypne vám data). O více než rok později (polovina července 2016) ke stejnému kroku přistoupilo i O2 (více viz O2 zásadně mění pravidla pro data. Po vyčerpání si zákazník připlatí). V roce 2017 se pak přidal i Vodafone, bezplatné zpomalené datové přenosy zrušil k 25. srpnu (více viz Vodafone zatrhne zpomalený internet zdarma. Místo něj má drahé balíčky).

Autor:
 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Displej skládacího samsungu hyzdí nevzhledná rýha, ukazuje uniklé video

Video zachycuje skládací Samsung Galaxy Fold

Od představení modelu Galaxy Fold uplynul již měsíc. Dosud ovšem nebyla možnost si skládací samsung vyzkoušet....

Až potkáte toto auto, tak v něm nejede zaměstnanec O2 na dovolenou

Auto O2

Na první pohled je to nenápadná Škoda Octavia kombi s logem operátora O2 a "rakví“ na střeše. Jenže to není auto...

Superrychlá a supervelká paměť Samsungu udělá ze smartphonů monstra

Samsung ukázal první samostatný 12GB paměťový modul standardu LPDDR4X

Samsung patří mezi nejméně závislé výrobce smartphonů, jelikož si spoustu součástek vyrábí vlastními silami. Kromě...

Xiaomi bleskově po představení nasadilo na trh další levný smartphone

Xiaomi Redmi 7

Ten samý den, kdy v Číně představilo Xiaomi model Redmi 7, se tento telefon objevil i na pultech českých obchodů. Jde o...

Další z rubriky

Vyvolené české město má od O2 extra rychlá mobilní data. Je to skoro 5G

Rychlá síť LTE O2 v Kolíně

Obyvatelé středočeského Kolína mají aktuálně nejrychlejší mobilní data. A není to žádná krátkodobá akce, ale trvalý...

Babiš chce svléknout operátory. Mají prozradit reálné ceny mobilních dat

Premiér Andrej Babiš hovoří s novináři před odletem do USA. (5. března 2019)

Premiér Andrej Babiš jednal s mobilními operátory kvůli cenám mobilních dat. S jejich šéfy se dohodl, že mu do týdne...

Vláda aukci neprojednala. Rozhodne se, jestli podpoří čtvrtého operátora

Ilustrační snímek

Vláda v pondělí neprojednala materiál o návrhu postupu a podmínek pro výběrové řízení k chystané aukci kmitočtů pro...

Najdete na iDNES.cz