O pomalá data zákazníci nepřijdou. Virtuál udělal z benefitu „promoakci“

  0:08aktualizováno  0:08
Zákazníci Sazkamobilu měli od 1. února přijít natrvalo o jeden z benefitů. Blokování datových přenosů po vyčerpání FUP bylo podle dřívějšího vyjádření ředitele tohoto virtuálního operátora nezbytné kvůli výhradám Českého telekomunikačního úřadu. Ten ovšem takové vysvětlení odmítl. Zákazníci nicméně o pomalá data zdarma nakonec nepřijdou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Po zveřejnění článku a reakci ČTÚ jsme poslali regulátorovi přímý dotaz na výklad Nařízení (Nařízení EU 2015/2120 vymezující pravidla pro „otevřený přístup k internetu“ - pozn. redakce) ohledně zpomalování,“ informoval redakci Mobil.iDNES.cz ředitel Sazkamobilu Jan Schmiedhammer s tím, že podle oficiální odpovědi od úřadu lze data po vyčerpání FUP i nadále zpomalovat.

„Proto od 1. 2. v této oblasti neměníme parametry našich datových služeb pro naše zákazníky,“ dodal.

Pro zákazníky tohoto virtuálního operátora se tak prakticky nic nemění. Pokud tedy po vyčerpání FUP dávali doposud přednost pomalým, nicméně bezplatným datům před pořízením dodatečného datového balíčku, pak tohoto benefitu mohou využívat i nadále.

Ovšem operátor, a to jak síťový, tak virtuální, má podle zákona o elektronických komunikacích povinnost informovat zákazníky o jednostranné změně smlouvy nejméně jeden měsíc před nabytím účinnosti. Vzhledem k tomu, že Sazkamobil o změně informoval až koncem ledna, tak návrat ke standardnímu přístupu k datovým přenosům po vyčerpání FUP je kvůli dodržení zákonné podmínky možný až od března.

Přestože se tedy tato změna promítne fakticky až do ceníku účinného od 1. března, tak zákazníci o možnost využívat po vyčerpání FUP pomalá data nepřijdou ani v únoru. Až do konce měsíce je totiž získají v rámci marketingové akce.

„Každý zákazník předplacené karty anebo tarifu, má v období trvání této akce nárok na neblokování připojení po vyčerpání sjednaného objemu dat. V takovém případě se mobilní datová služba nezablokuje, ale sníží se pouze rychlost na 32 kb/s,“ informuje virtuál na webu v sekci Akce/Podmínky.

„Zpomalení po vyčerpání FUP se týká dat u předplacenky i paušálu. Pokud chce uživatel měsíčního tarifu datovat bez omezení rychlosti, může použít dokup,“ doplnil Schmiedhammer s tím, že jak tarifní zákazník, tak zákazník s předplacenými službami může v mobilní aplikaci Sazkamobil zakoupit nově i měsíční 1GB datový balíček za 100 Kč.

Bezplatné zpomalené datové přenosy po vyčerpání základního datového objemu jsou v současnosti výsadou virtuálních operátorů. Síťoví operátoři totiž od této praktiky ustoupili již před několika lety, datové přenosy po vyčerpání FUP tedy shodně blokují. Zákazník, který chce i nadále využívat datové služby, si musí tedy přikoupit dodatečná data.

Jako první začal datové přenosy po vyčerpání FUP blokovat Vodafone, a to již v roce 2012 (více viz Vodafone razantně omezí data. Po překročení objemu připojení zastaví). Tento první pokus se ovšem setkal v velkou nevolí zákazníků, operátor tak podmínky po jednom dni vrátil zpět (více viz Vodafone podlehl tlaku zákazníků a otáčí. Internet zastavovat nebude). V polovině května 2015 pak s blokací datových přenosů přišel T-Mobile, který už neustoupil (více viz T-Mobile bez varování změnil přístup k zákazníkům. 50 MB a vypne vám data). O2 ke stejnému kroku přistoupilo v polovině července 2016 (více viz O2 zásadně mění pravidla pro data. Po vyčerpání si zákazník připlatí) a v roce 2017 pak následoval druhý pokus Vodafonu, tehdy již bez ústupku (více viz Vodafone zatrhne zpomalený internet zdarma. Místo něj má drahé balíčky).

Cena mobilních dat v Česku je údajně priorita vlády Andreje Babiše (1/2019):

Autor:
 

Nejčtenější

Samsung pustil do světa ohebný model Fold. Rýha v displeji je dost vidět

Samsung Galaxy Fold

Revoluční ohebný model Galaxy Fold se konečně dostal do rukou novinářů a známých osobností. Se světem se podělili o své...

Šampion ve střední třídě se 48MPix foťákem. Recenze Xiaomi Redmi Note 7

Redmi Note 7 od Xiaomi

Nejnovější model Redmi Note 7 od Xiaomi je pořádně lákavým smartphonem. Nejen, že má nejjemnější fotoaparát...

Vypečený dárek ke každému xiaomi. Antivir měl zadní vrátka

Xiaomi Mi Mix 3 boduje poctivou vysouvací konstrukcí a špičkovou výbavou. I...

Malware je asi to poslední, co by uživatel ve svém smartphonu uvítal. Jenže škodlivý kód může být v zařízení hned po...

Xiaomi vyzrálo na konkurenci. Prodává nejlevnější top model

Xiaomi Mi 9

Nejnovější špičkový smartphone od Xiaomi, model Mi 9, vypadá neodolatelně. Má nejvyšší výkon mezi androidími...

Problémy převratného ohebného Samsungu. Loupe se mu displej

Poškozený displej ohebného smartphonu Galaxy Fold

První vzorky ohebného smartphonu Galaxy Fold, které výrobce poslal recenzentům, zaznamenávají zvýšenou frekvenci...

Další z rubriky

Předražené vyúčtování určitě operátorovi zaplaťte, radí regulátor

Ilustrační snímek

Obdrželi jste od svého operátora měsíční vyúčtování na částku, s jejíž výší nesouhlasíte? Takové máte právo reklamovat,...

Chytrá krabička do auta od T-Mobilu je za hubičku. Ale jen v dubnu

Chytré auto

Službu Chytré auto představil T-Mobile v listopadu 2016. Primárně slouží ke sledování auta, nicméně od listopadu 2017...

První komerční 5G síť nebude ani v Číně, ani v USA

Ilustrační snímek

Na pátek 5. dubna je naplánováno spuštění světově první komerční 5G sítě. Nestane se tak ovšem ani v Číně, ani ve...

Najdete na iDNES.cz