ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

  18:07aktualizováno  18:07
Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu bezplatná pomalá data. Změnu si prý vynutily výhrady Českého telekomunikační úřadu. Ten odmítá, že by operátory k blokování datových přenosů nutil, musí však dodržovat síťovou neutralitu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Sazkamobil jako jeden z mála poskytovatelů mobilních služeb v současnosti svým zákazníkům umožňuje využívat po vyčerpání základního datového objemu tarifu či měsíčního datového balíčku bezplatné datové přenosy s rychlostí 32 kb/s. To se ovšem 1. února mění, k tomuto datu totiž pomalý internet zdarma úplně zruší (více viz Bez datového balíčku ani ránu. Sazkamobil ruší pomalý internet zdarma). Důvodem ke změně prý byly výhrady ze strany Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

„Při nedávném jednání nám zástupci ČTÚ sdělili výhrady k poskytování mobilních datových služeb SAZKAmobil zpomalenou rychlostí 32 kb/s. Přes naše námitky, že požadovaná změna bude v neprospěch zákazníků, ČTÚ sdělil požadavek, že je nezbytné, aby po dosažení datového limitu došlo k úplné blokaci mobilní datové služby, jinak se SAZKAmobil vystavuje riziku sankcí ze strany ČTÚ. Z tohoto důvodu jsme byli ke změně nuceni přistoupit,“ reagoval na dotaz redakce Mobil.iDNES.cz ředitel Sazkamobilu Jan Schmiedhammer.

ČTÚ nicméně v reakci kategoricky odmítl, že by operátory, a to včetně těch virtuálních, nutil k vypínání datových služeb. „Tak tomu v žádném případě není. Je pouze třeba, aby operátoři dodržovali evropská pravidla síťové neutrality a přistupovali ke svému datovému provozu nediskriminačním způsobem,“ informoval mluvčí ČTÚ Martin Drtina s tím, že není možné jednu službu (aplikaci) zpomalit a druhou nabízet plnou rychlostí nebo za odlišných podmínek.

Podle Drtiny nemají operátoři důvod k aplikování různých omezení na datové služby. „Nic jim nebrání v tom, aby svým zákazníkům nabízeli plnohodnotné datové služby bez jakýchkoliv omezení. Že se rozhodli jít jinou cestou, je ryze jejich obchodní rozhodnutí, pak ale v žádném případě toto své rozhodnutí nemohou před veřejností obhajovat výmluvami na údajné sankce ze strany ČTÚ,“ dodal. Podle Drtiny se operátor v případě, že nediskriminačním způsobem omezuje rychlost připojení, riziku sankcí nevystavuje.

Právě v omezení rychlosti připojení tkví onen problém. Ačkoli princip bezplatného využití pomalých dat působí jednoduše, má háček. Přitom na první pohled při pomalém připojení nedochází k upřednostňování jedné služby (aplikace) před druhou.

„To jsme si mysleli také, ale tím, že při snížené rychlosti 32 kb/s neumožňujeme některé služby (streaming videa apod.), prý porušujeme síťovou neutralitu, a to nám bylo ČTÚ vytčeno,“ upřesnil Schmiedhammer s tím, že „faktický dopad této výtky je vypnutí dat po FUPu a pro zákazníky nemožnost si přečíst e-mail nebo chatovat, i když 32 kb/s může stačit.“

Schmiedhammer nicméně podotkl, že Sazkamobil není jediným virtuálním operátorem, který svým zákazníkům v současnosti umožňuje využívat po vyčerpání FUP zpomalená mobilní data zdarma. Poukázal tak, že stejná změna může postihnout i zákazníky dalších alternativních poskytovatelů.

„Předpokládáme, že takto ČTÚ přistoupí i k ostatním operátorům, kteří tento typ služby doposud poskytují,” dodal ředitel Sazkamobilu, jehož zákazníkům tak od 1. února po vyčerpání FUP a potřebě dalšího datového objemu nezbude jiná možnost, než si dokoupit datový balíček.

Pomalá mobilní data po vyčerpání základního datového objemu tarifu či balíčku poskytuje na českém mobilním trhu více virtuálních operátorů, situaci tak budeme nadále sledovat.

Autor:
 

Nejčtenější

Samsung pustil do světa ohebný model Fold. Rýha v displeji je dost vidět

Samsung Galaxy Fold

Revoluční ohebný model Galaxy Fold se konečně dostal do rukou novinářů a známých osobností. Se světem se podělili o své...

Šampion ve střední třídě se 48MPix foťákem. Recenze Xiaomi Redmi Note 7

Redmi Note 7 od Xiaomi

Nejnovější model Redmi Note 7 od Xiaomi je pořádně lákavým smartphonem. Nejen, že má nejjemnější fotoaparát...

Vypečený dárek ke každému xiaomi. Antivir měl zadní vrátka

Xiaomi Mi Mix 3 boduje poctivou vysouvací konstrukcí a špičkovou výbavou. I...

Malware je asi to poslední, co by uživatel ve svém smartphonu uvítal. Jenže škodlivý kód může být v zařízení hned po...

Problémy převratného ohebného Samsungu. Loupe se mu displej

Poškozený displej ohebného smartphonu Galaxy Fold

První vzorky ohebného smartphonu Galaxy Fold, které výrobce poslal recenzentům, zaznamenávají zvýšenou frekvenci...

Xiaomi vyzrálo na konkurenci. Prodává nejlevnější top model

Xiaomi Mi 9

Nejnovější špičkový smartphone od Xiaomi, model Mi 9, vypadá neodolatelně. Má nejvyšší výkon mezi androidími...

Další z rubriky

Vláda bude aktivně hledat čtvrtého operátora. Srazí ceny, míní Babiš

Andrej Babiš během tiskové konference na Úřadu vlády týkající se operátorů,...

Premiér Andrej Babiš po pondělním jednání vlády potvrdil, že v rámci aukce kmitočtů pro sítě 5G bude připraven...

Více datové svobody pro studenty. Vodafone jim dá k tarifu pass zdarma

Ilustrační snímek

Studenti, kteří si u Vodafonu nově pořídí tarif #jetovtobě, se již nemusí omezovat při surfování na sociálních sítích....

Nejvýhodnějším tarifem bez úvazku drtí konkurenci. Ale jen v dubnu

T-Mobile vylepšil bezúvazkovou variantu základního tarifu Mobil S

Při pořízení základního tarifu T-Mobilu bez úvazku lze až do konce dubna ušetřit. Při objednávce přes e-shop je oproti...

Najdete na iDNES.cz