Čtenářská anketa MOBIL ROKU 2018

O nejlepším mobilu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz. Ve spolupráci se mobilním operátorem MOBIL.CZ jsme připravili již 21. ročník ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden z deseti balíčků od operátora MOBIL.CZ.

Anketa Mobil roku je nejstarším podobným hlasováním široké veřejnosti a odborné poroty v České republice. Letos proběhne již 21. ročník ankety.

V hlavní kategorii Mobil roku 2018 vybírá veřejnost v hlasování ten nejlepší mobil, který byl na český trh uveden (začal se oficiálně prodávat) mezi 15. listopadem 2017 a 15. listopadem 2018. Nominaci dvacítky přístrojů provedla redakce Mobil.iDNES.cz.

Každý hlasující může přidělit tři hlasy svým favoritům. Soutěž probíhá od 26. listopadu 2018 do půlnoci 11. prosince 2018 (23:59). Další kategorie ankety vyhlásí z nominovaných přístrojů odborná porota. Výsledky hlasování budou zveřejněny na stránkách Mobil.iDNES.cz 14. prosince 2018. Pravidla ankety najdete zde.

Všichni hlasující postupují do závěrečného slosování o deset balíčků s předplacenou kartou nabitou na 200 Kč a s 500 MB internetu a dalšími dárky. Cenu přináší předplacená karta MOBIL.CZ.  Největší výhodou předplacenky od MOBIL.CZ je rychlý internet zdarma za každé dobití. Funguje to tak, že po každém dobití za dvě stě dostanete internet na 30 dní zdarma. Dobitých 200 Kč zůstává na kredit. To vše bez závazků. Předplacenou kartu MOBIL.CZ s internetem zdarma pořídíte v trafikách nebo na www.mobil.cz

Klasické mobilní telefony sice stále žijí, ale jsou dnes jen okrajovým sortimentem. Trhu drtivě vládnou smartphony, a především v posledním roce začal velký inovační souboj výrobců. Mezi tradiční špičku v podobě smartphonů od Samsungu a Applu se v letošním roce dotáhl Huawei a hned za ním se drží další výrobci. O to je letošní anketa zajímavější, potenciálních šampionů je v nominaci mnohem víc než předchozích letech.  

Posledním "obyčejným" mobilem, který v anketě Mobil roku zvítězil, byl v roce 2006 Sony Ericsson K800i, o rok později vyhrála Nokia N95, tedy zástupce "starých smartphonů bez dotykového displeje. Následovaly tři vítězství Applu s iPhony 3G, 3GS a 4. Dominanci iPhonů narušil až Samsung s modelem Galaxy S II v roce 2011, v roce 2012 vyhrál jeho nástupce Samsung Galaxy S III a v roce 2013 hattrick dovršil Samsung Galaxy S4. V roce 2014 zvítězil v hlasování čtenářů Mobil.iDNES.cz Apple iPhone 6. Poslední tři roky zvítězil Samsung: v roce 2016 Samsung Galaxy S6 edge (edge+), o rok později vyhrál Samsung Galaxy S7 edge a v loňském ročníku jste jako nejlepší smartphone roku zvolili Samsung Galaxy S8

Nominované telefony pro hlasování v hlavní čtenářské kategorii Mobil roku 2018:

 1. iPhone XS/XS Max
 2. iPhone XR
 3. Samsung S9/S9+
 4. Samsung Note 9
 5. Huawei P20/P20 Pro
 6. Huawei Mate 20 Pro
 7. LG G7
 8. HTC U12+
 9. Nokia 8 Sirocco
 10. Nokia 7.1
 11. Motorola One
 12. Sony Xperia XZ2 Premium
 13. Sony Xperia XZ3
 14. Xiaomi Pocophone F1
 15. Xiaomi Mi 8
 16. Honor 10
 17. Honor Play
 18. Asus Zenfone 5z
 19. BlackBerry Key2
 20. Google Pixel 3

Kategorie hodnocené odbornou porotou:

Cena Mobil.iDNES.cz - Multimediální monstrum:
Nominovány jsou přístroje, které nejlépe odpovídají definici mobilu pro práci s multimédii jako jsou fotografie, videa, hudba nebo další zábavné funkce.
Nominace: iPhone XS Max, Samsung S9+, OnePlus 6t, Sony Xperia XZ2 Premium, Huawei Mate 20 Pro

Velký displej potřebujeme:
Doposud jsme za přerostlé smartphony považovali přístroje s úhlopříčkou nad 5,5 palce. Jenže trendem jsou dnes ještě větší panely a tak jsme letos do této kategorie zařadili přístroje s úhlopříčkou nad 6 palců.
Nominace: Samsung Note 9, Huawei Mate 20 Pro, Asus Zenfone 5z, Sony Xperia XZ3 , Xiaomi Mi 8

Chytré doplňky:
Hitem poslední doby je chytré příslušenství - hodinky, náramky a další chytré příslušenství. Aktuálně to jsou ale především chytré hodinky.
Nominace: Samsung Galaxy Watch, Apple Watch Series 4, Xiaomi Mi Band 3, Withings Steel HR Sport

Dostupný smartphone s LTE:
V této kategorii odborná porota vybírá z nominovaných přístrojů telefon, který nejlépe odpovídá definici cenově přístupného smartphonu, který i při nízké ceně nabízí slušnou výbavu a dostatečný výkon. Jako cenový strop jsme určili hodnotu 4 000 korun a podmínkou je podpora LTE a paměť minimálně 3/32 GB. Smartphone bez rychlého mobilního internetu nedává příliš smysl. 
Nominace: Honor 7A, Xiaomi Redmi S2, Huawei Y7 Prime, Motorola G6 

Stylový telefon:
Jakmile se výbava smartphonů výrazně vyrovnala, začali výrobci dávat opět více pozornosti vzhledu přístrojů. Některé smartphony pak výrobci přímo označují jako stylové.
Nominace: Samsung S9, iPhone XS, Honor 10, Xperia XZ2 Premium, HTC U12+

V odborné porotě vybírají vítěze jednotlivých kategorií redaktoři a spolupracovníci Mobil.iDNES.cz a Technet.cz

Najdete na iDNES.cz