Stahujte zdarma Operu Mini 5 beta: nepoznáte, že je to Java

aktualizováno 
Norský softwarový tým Opera představil beta verzi aktuálně nejpoužívanějšího webového prohlížeče, Opery Mini. Pátá generace prohlížeče je od předchozí verze k nepoznání, a byť je prozatím ve verzi beta, je velmi spolehlivá.

Opera Mini 5 beta: známý prohlížeč v novém kabátku

Windows Mobile, Symbian, BlackBerry. I na přístrojích s uvedenými operačními systémy uživatelé krom vestavěného prohlížeče preferují Operu Mini. Tento prohlížeč v Javě si totiž získal oblibu napříč platformami a je možné jej provozovat na každém telefonu, který Javu podporuje.

Proč je vlastně tento browser tak oblíbený a s přehledem poráží například "dospělou" Operu Mobile pro WM nebo Safari na iPhonu? Rychlost načítání, to je ten pádný argument. Kdo jednou zkusil načíst stejné webové stránky pomocí různých prohlížečů a mezi testovanými nechyběla Opera Mini, měl o vítězi jasno vlastně předem.

Fígl spočívá ve využití proxy serveru, kam se daný web načte a kde se připraví jeho odlehčená forma, která v ničem nestrádá, pro zobrazení webu na telefonu plně dostačuje, ale zároveň k jejímu načtení stačí zlomek dat. Rychlost je devizou i nové generace Opery Mini, která ale navíc přidává svěží vzhled a několik příjemných funkcí.

 Opera Mini 5 beta Opera Mini 5 beta Opera Mini 5 beta

Opera Mini 5 beta: novinek víc než dost

Hned po spuštění nová Opera přivítá zbrusu novou obrazovkou s rychlým rozcestníkem oblíbených stránek. Uživateli je přitom k dispozici celkem devět dlaždic, které slouží jako zkratky k často navštěvovaným webům.

Opera Mini 5 beta Opera Mini 5 beta Opera Mini 5 beta

Nová Opera oblékla výrazně inovovaný grafický háv, který v mnohém připomíná "velkou" Operu Mobile. Ta tam jsou nevzhledná kontextová menu, která vystřídala nabídky obrázkové. V horní liště je krom políčka pro vepsání adresy i okno k vyhledávání hesla přes Google, při němž oceníte rozměrnou virtuální klávesnici.

Opera Mini 5 beta Opera Mini 5 beta Opera Mini 5 beta

Dolní nástrojovou lištu tedy prezentuje pětice tlačítek – zpět, vpřed, aktualizovat, další okno a nastavení. Práce s více okny je přitom další z hlavních novinek a předností nové opery. Při této volbě lze k otevření nové stránky využít paměti devíti dlaždic, případně vypsat URL ručně; Opera přitom v roletce nabízí již navštívené weby. Dlužno podotknout, že ani několik naráz otevřených stránek Operu jen tak neutahá. Je-li ale na pozadí více oken delší dobu, pak informace na stránkách nezůstanou zobrazeny dlouho.

Opera Mini 5 beta Opera Mini 5 beta Opera Mini 5 beta

Další vyzdvihovanou funkcí je manažer hesel, kdy si Opera pamatuje zadaná hesla k e-mailovým účtům nebo sociálním sítím. Manažer je standardně zapnutý, v nastavení ale samozřejmě nechybí možnost jej deaktivovat a uložená hesla smazat.

Když už jsme u nastavení, najdete zde všechny možnosti známé z minulé verze (velikost textu, načítání obrázků, jejich kvalita, mobilní zobrazení…), vše je ale ve zbrusu nové grafice a velikosti vhodné i k ovládání prsty.

Opera Mini 5 beta Opera Mini 5 beta Opera Mini 5 beta

Ovládání prohlížeče je celkově pohodlnější – už není třeba trefovat se do miniaturních nabídek, přibyl také efekt setrvačnosti při rolování načteným webem. Další příjemnou novinkou je podpora textové schránky, tedy kopírování a vkládání textu. I když jen v rámci Javy – u zařízení s OS text zkopírovaný z webové stránky do e-mailu nevložíte. Leda byste e-mail posílali z e-mailového klienta rovněž v Javě.

Operu Mini 5 beta můžete na svém telefonu snadno vyzkoušet zadáním adresy http://m.opera.com/next ve svém stávajícím prohlížeči, případně si lze instalační soubor stáhnout do PC z odkazu, viz níže. K dispozici je i speciálně upravená verze pro zařízení BlackBerry.

Operu Mini 5 beta stahujte zde

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Neuvěřitelný příběh ztroskotaných Čechů v Polsku má mobilní ponaučení

Porucha, nouzové volání

Jakkoliv zní celý příběh neuvěřitelně, můžeme si z nepříjemného konce dovolené české rodiny v Polsku vzít jedno...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Levné androidy decimují iPhony. Apple proto lacinější modely vyřadí

iPhone SE

Čína není jediným klíčovým regionem, v němž se Applu přestalo dařit. Mnohem levnější, a přitom podobně vybavené...

Další z rubriky

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Do komunikátoru WhatsApp přichází reklama

WhatsApp brzy umožní posílat libovolné soubory

Facebook se rozhodl nasadit reklamy i do své aplikace WhatsApp.

Neničte si prohlížením smartphonu oči. Poradíme, jak na to

Ilustrační snímek

Snížení jasu displejů mobilních telefonů může celkem výrazně ulevit vašim očím. K tomu jsou ideální noční či temné...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz