Poutní místo Lomec je obklopené krásným lesem. Ti, kteří se tam chtějí podívat,...

Poutní místo Lomec je obklopené krásným lesem. Ti, kteří se tam chtějí podívat, ho naleznou na cestě z Netolic do Vodňan, když odbočí před Truskovicemi doprava. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Vyrazte na výlet na rozhlednu či poutní místo

Okolí Vodňan nabízí zajímavé výhledy i vzpomínky na rod Buquoyů. Lákadlem pro turisty je bezesporu barokní kostel Jména Panny Marie usazený v lese v klidné krajině.

Jako na dlani mají návštěvníci celé Vodňany z vrcholu rozhledny Haniperk, která už téměř čtyři roky nabízí pohledy do okolní krajiny. Nachází se ani ne sedm kilometrů od centra města na Svobodné hoře, dominantě blízkého okolí Vodňan. Rozhledna měří 24 a půl metru a je vyrobená převážně ze dřeva. Lidé z ní mohou vidět například chladicí věže temelínské elektrárny, ale i šumavské vrcholky.

„Rozhledna je poměrně nová a vede na ni cesta, na níž turisté míjejí například židovský hřbitov založený v polovině 19. století. Zajímavostí je i to, že je prakticky stejná jako současná rozhledna na vrcholu šumavského Boubína,“ přibližuje vedoucí vodňanského informačního centra Vlasta Schánělcová s tím, že autorem jejího návrhu je Jiří Ondřich z Vimperka.

Celý magazín

tit

K rozhledně se dá dojít po červené turistické trase přímo z vodňanského náměstí, přístupná je ale také z nedalekého Bavorova, odkud se dá na vrchol hory v nadmořské výšce 640 metrů vystoupat rovněž po červených značkách. Přímo u rozhledny si mohou turisté opéct špekáčky, na místě jsou totiž dvě ohniště.

Velkým lákadlem pro návštěvníky je ale také barokní kostel Jména Panny Marie v poutním areálu Lomec nedaleko stejnojmenného vrchu, který se nachází přibližně 6,5 kilometru od centra Vodňan. Vybudovat jej nechal hrabě Karel Filip Buquoy jako poděkování Bohu za záchranu na rozbouřeném moři. Samotný kostelík nabízí jednu velkou raritu v podobě unikátního oltáře, podobný mohou lidé vidět pouze na třech místech v Evropě.

„Zajímavý je především tím, že je zavěšený nad oltářním stolem. Jedná se o zmenšenou napodobeninu Berniniho oltáře z baziliky svatého Petra ve Vatikánu,“ připomíná Schánělcová. Výroba jedinečného oltáře trvala jeden rok a zhotovil jej rakouský řezbář Jan Wauscher z Lince. Kolem něho se nacházejí čtyři mohutné sloupy zdobené korunami či révou. V těsném sousedství poutního kostelíku stojí také bývalý lovecký zámeček, v němž od 70. let sídlí klášter františkánek, takzvaných šedých sester. Za pozornost ale stojí už jen samotná cesta, která do poutního areálu vede, kousek za městem je k vidění kaple sv. Maří Magdalény, od níž pokračuje cesta po modré turistické trase unikátní čtyřřadou alejí, které najdete po celé republice pouhé tři.

Rozhledna Haniperk

Na půli cesty z Vodňan do Lomce návštěvníci dorazí do vesničky Libějovice, která má hned dva zámky. I když ani jeden z nich není veřejnosti přístupný, Starý zámek nabízí ubytování pro veřejnost. „Nový zámek vystavěný rodem Buquoyů ještě nedávno nabízel obrovskou a pěknou zahradu a skrývá také vůbec nejmenší český hřbitov, jsou na něm pouhé dva hroby,“ doplňuje Schánělcová další zajímavost.

Málo známé, přesto velmi atraktivní je také muzeum Malé světy v nedalekém Bavorově, který nabízí jedinečnou expozici domečků pro panenky, různých drobných modelů aut nebo také miniaturu vlakového nádraží i s vláčky. „Tato unikátní sbírka pochází s kolekce paní Gil Bomber původem z Velké Británie, která předměty sbírala po padesát let,“ zve na expozici pro malé i velké návštěvníky Schánělcová.


Témata: Články