Městu se podařilo schválit změnu územního plánu, což umožní bytovou výstavbu. V budoucnosti by tak mohlo v Sobotecké ulici být sto čtyřicet až sto padesát nových bytů.
„Samozřejmě to znamená i nějaké nové obyvatele pro naše město. A znamená to i další nápor na občanskou vybavenost,“ uvedl turnovský starosta Tomáš Hocke.
S developerem proto podle něj uzavřeli dohodu o kompenzačním příspěvku, který chce Turnov použít na vybudování mateřské školy. Výše příspěvku se bude odvíjet od toho, kolik metrů podlahových ploch nakonec nové byty v areálu Dioptry budou mít. „Jeho možná výše je od 11,9 milionu do 28 milionů korun,“ dodal starosta.
Výrobní areál se změní na byty, malé obchody a služby. Bude postaveno zhruba sto padesát bytů s plochou od padesáti do sto dvaceti metrů čtverečních. K zástavbě se použije skelet pětipatrového domu.
Na místě přední budovy a přilehlých pozemcích budou postaveny tři domy. Jejich výšky jsou určeny regulačním plánem. Ke každým padesáti metrům čtverečním bytové plochy vzniknou dvě parkovací místa. U kruhového objezdu doplní tři bytové domy stávající objekt Ústavu fyziky plazmatu Akademie Věd.
Výzkumné centrum v areálu zůstane
Firma Dioptra specializující se na výrobu lup, čoček, mikroskopů, dalekohledů, zakázkových svítidel a dalších optických skel ukončila výrobu na začátku roku 2020.
Pronajaté prostory tam má ale nadále výzkumné centrum TOPTEC, které je sekcí Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR. Nájemní smlouva mu podle starosty vyprší v roce 2025. Vedení města má ale zájem, aby výzkumné centrum v Turnově zůstalo.
Nové výzkumné pracoviště zhruba za dvě stě milionů korun by mělo vyrůst hned vedle Dioptry. „Před Vánoci bylo vydáno územní rozhodnutí,“ dodal Hocke.
Optická výroba v TurnověZáklady optické výroby v Turnově položil už v roce 1896 Jan Mařan, který v té době obchodoval v Čechách a na Moravě s optickým zbožím, převážně nakupovaným v Německu. Tato obchodní činnost ho brzy inspirovala k založení vlastní řemeslné výroby a v krátké době ji přeměnil v průmyslovou tovární výrobu. Rozvoj firmy byl utlumen příchodem první světové války. Po ní se výroba podstatně rozšířila. Po přechodu světové hospodářské krize se však výroba v Turnově nedokázala prosadit, zaostalá technická úroveň neobstála v konkurenci. Majitel firmy neměl sílu k podnikání a továrnu prodal. Novými majiteli se od roku 1939 stali pražští továrníci Srb a Štýs. V té době došlo k podstatné změně v konstrukci brýlové čočky, protože binokulární čočky byly nahrazeny v souladu se světovou změnou kvalitnějšími meniskovými brýlovými čočkami. Krátce po roce 1945 se ukázaly nové perspektivy ve výrobě brýlové optiky, neboť v tuzemsku byl citelný nedostatek brýlových čoček a nabízely se možnosti i v exportu. Od roku 1956 se stal turnovský závod samostatným podnikem a od roku 1958 nesl název Dioptra. Od vzniku samostatného podniku bylo soustředěno úsilí na výstavbu nového závodu, neboť v té době byla výroba rozdrobena v deseti provozovnách v Turnově a okolí. Výstavba tohoto velkého závodu byla uskutečněna mezi lety 1969 až 1971. V roce 1993 byla provedena privatizace a podnik byl převeden na akciovou společnost. |