Žádná EU, kritizovanou štolu za půl miliardy uhradí český plátce daní

  16:51aktualizováno  16:51
Jablonec nad Nisou má problém se stavbou protipovodňové štoly z místní přehrady. Mnoho místních tvrdí, že stavba za půl miliardy je zbytečná. Radnice argumentuje mimo jiné tím, že skoro celou štolu zaplatí EU. MF DNES zjistila, že ve skutečnosti si stát evropské peníze jen půjčil a stavbu tak zaplatí čeští daňoví poplatníci.

Převážnou část peněz na stavbu štoly si půjčil stát od Evropské investiční banky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Finance neplynou ze státního rozpočtu, ale z dotace na protipovodňová opatření z programu Evropské unie prostřednictvím ministerstva zemědělství," tvrdil v dubnu Jablonecký měsíčník vydávaný místním magistrátem. Podobné sdělení zveřejnilo město i v květnu na svůj web. "Jsou to finance z EU na protipovodňová opatření, na nic jiného," stojí ve zprávě.

Štola v Jablonci

Stavbou protipovodňové štoly je pověřeno společenství firem Syner a Metrostav.

Železobetonová štola bude dlouhá 1,259 kilometru, široká 3,1 metru a vysoká 2,75 metru. Průtok bude 30 metrů krychlových za sekundu.

Celkové náklady na stavbu převyšují 434 milionů korun.

Hotová má být v červnu příštího roku.

Město není investorem štoly, tím je Povodí Labe. Magistrát se ale rozhodl, že že bude prostředníkem mezi obyvateli Jablonce, stavbaři a investorem.

Jenže dokumenty z ministerstev zemědělství a financí a také výpis ze zadání zakázky na štolu, které má k dispozici MF DNES, ukazují, že v tomto bodě město neříká pravdu. Peníze na štolu jdou totiž ze státního rozpočtu.

"Peníze na protipovodňová opatření z tohoto programu skutečně plynou ze státního rozpočtu. Většinový podíl z nich tvoří peníze poskytnuté Evropskou investiční bankou, tyto úvěrované prostředky jsou však součástí státního rozpočtu ČR. To znamená, že samotný program nikdy z prostředků EU či jejich fondů nebyl financován," potvrzuje i mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček.

Kvůli povodni vznikla přehrada, argumentují místní

Podle některých Jabloneckých je celý projekt zbytečný. Na besedách týkajících se této stavby štolu často napadali jako zbytečnou, jelikož povodně byly ve městě na konci 19. století a kvůli nim vznikla přehrada ve Mšeně.

Odpůrci stavby tvrdí, že štola má jen zvýšit cenu pozemků, které bude chránit. Některé pozemky ve městě totiž patří do záplavové oblasti a jejich tržní cena se po výstavbě štoly zvýší.

Ředitel jablonecké pobočky Povodí Labe Jaroslav Jaroušek to odmítá. "Lidé, kteří upozorňují na zbytečnost štoly, se domnívají, že k nám nemůže přijít velká voda. Když mohla být v roce 1897, tak proč ne zítra nebo za měsíc," uvedl.

Autor:

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Další z rubriky

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jako na skalní stezce. Muzeum zavede návštěvníky mezi horolezce

Horolezecké muzeum v Turnově

Stezku skalním městem bude připomínat nová horolezecká expozice turnovského muzea. Dělníky vystřídají návštěvníci už v...

Čápů ubývá, na Liberecku dostalo kroužek jen devět mláďat

Na komínu v Nové Vsi dostala kroužek tři mláďata.

Sobotní obhlídka osmi čapích hnízd přinesla neradostnou zprávu o stavu mláďat čápů bílých v Libereckém okrese. Kroužek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz