Protipovodňová štola za půl miliardy je vyhazování peněz, míní kritici

  14:41aktualizováno  14:41
Někteří lidé pochybují nad smyslem protipovodňové štoly, která má ochránit majetek Jablonce nad Nisou před velkou vodou. Stavba za téměř půl miliardy korun je podle nich zbytečná, protože povodně se města netýkají.

Přes kilometr dlouhá protipovodňová štola povede od jablonecké přehrady Mšeno (na snímku) až k plynárně. | foto: MF DNES

Podle odborníků je důležitá, protože ochrání majetek města, především bulvár 5. května. "I malá voda může v této oblasti způsobit problémy, které by stály miliony korun," shodují se odborníci.

Někteří lidé však vidí tuto velkolepou stavbu jako mrhání státních peněz. "Celá akce kolem štoly se mně zdá jako nesmysl a vyhozené peníze," nesouhlasí se stavbou Václav Špringl z Jablonce.

Protipovodňová štola v Jablonci

Železobetonová štola bude dlouhá 1,259 kilometru, široká 3,1 metru a vysoká 2,75 metru. Její průtok bude 30 metrů krychlových za sekundu.

Povede od pravého břehu nádrže Mšeno (loděnice) přes Riegrovu ulici, pod okružní křižovatkou Riegrova a Rýnovická, dále pod ulicí Tovární až k plynárně, kde by měla vyústit do Lužické Nisy.

Povodí Labe však lidi uklidňuje, že peníze neplynou ze státního rozpočtu, ale z dotace na protipovodňová opatření z programu Evropské unie prostřednictvím ministerstva zemědělství.

"Kvůli povodním v roce 2002 vypsalo ministerstvo program, ze kterého bude rozdělovat peníze na protipovodňová opatření," vysvětluje Jaroslav Jaroušek, ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe.

Štola zvýší cenu pozemků, míní lidé

Odpůrci stavby však poznamenali, že jde jen o zvyšování ceny pozemků, které má štola ochránit. Na její zbytečnost upozornili i čtyři pánové na nedávné informativní besedě.

"Povodně v Jablonci byly na počátku 19. století, a proto vznikla přehrada. Předloňské povodně nebyly u nás ve městě, ale až kolem Frýdlantu, proto se Jablonce povodně netýkají," poznamenal jeden z nich.

Na důležitosti stavby se však shodli nezávislí odborníci i ministerstvo zemědělství. Odborníci hleděli například na to, kolika lidem bude stavba prospěšná nebo kolik ochrání obyvatel.

"Lidé, kteří upozorňují na zbytečnost štoly, se domnívají, že k nám nemůže přijít velká voda. Když mohla být v roce 1897, tak proč ne zítra nebo za měsíc," klade si otázku Jaroušek.

Stavba skončí příští červen

Z programu ministerstva čerpají města peníze například na odbahnění rybníka nebo na zvýšení retenčních prostor. "Na konci dubna jsme vydali rozhodnutí o poskytnutí dotace pro 493 protipovodňových opatření za téměř osm miliard korun a také příslib dotace pro dalších jednatřicet staveb," uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček s tím, že na protipovodňové opatření Lužická Nisa, Jablonec nad Nisou je připravených 373 milionů korun.

Místo budoucí štoly na jablonecké přehradě Mšeno

Místo budoucí štoly

Stavbou protipovodňové štoly je pověřeno společenství firem Syner a Metrostav. Dělníci tento týden zahájili přípravné práce na budování vtokového objektu protipovodňové štoly. Štola bude začínat nalevo od loděnice nedaleko hráze.

Stavba zabere travnaté pláže po obou stranách loděnice a bude se na ni vjíždět z parkoviště v ulici U Přehrady. "Nepředpokládáme vysokou frekvenci, mluvíme o pěti autech denně, která pojedou tam a zpátky," vysvětluje stavbyvedoucí Brunclík.

Stavební ruch v Jablonci okolo štoly definitivně utichne v červnu příštího roku. Do té doby speciální sací bagr odstraní ze dna druhé a třetí nádrže přehrady bahno, aby se tak zabránilo tvorbě sinic (více o tom čtěte zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Obavy o život Tchajwanců jsou na místě, říká odbornice. Verdikt budí rozpaky

zadržený Tchajwanec Hsu-Lin Cheng

Jako nepřijatelné označil závěr tuzemských soudů ve věci o Tchajwancích senátor Pavel Fischer. Podle Českého...

Na východě do pátku opět hrozí bouřky, budou slabší než před týdnem

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Ve středu dorazí nad území Česka od jihozápadu další vlna bouřek, silné se podle meteorologů objeví zejména na východě....

Vaše chyba. V zahraničí nevzniká nárok na účast v eurovolbách, vzkázal soud

ilustrační snímek

Skutečnost, že Češi nemohou ve volbách do Evropského parlamentu volit ze zahraničí, neodporuje ústavnímu pořádku ani...

Najdete na iDNES.cz