Uhradit musí i Všeobecné zdravotní pojišťovně náhradu škody přes 274 tisíc korun a také úrok z prodlení. Verdikt není pravomocný, státní zástupce i obhájce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.
Podmíněný trest navrhoval státní zástupce Kamil Látr, i když o půl roku kratší, tedy na 18 měsíců. „Domnívám se, že tento podmíněný trest, ať už ode mě, nebo od soudu je adekvátní, je přiměřený a je zároveň dostatečně přísný,“ řekl Látr.
Za největší pochybení Mádra považuje, že zcela opomenul povinnosti zastupujícího hlavního vedoucího tábora. „Stačilo opravdu alespoň, aby někdo dostatečně na děti koukal a hlídal je a nemuselo se toto stát,“ dodal. V době neštěstí byl obžalovaný s dalšími vedoucími z tábora u kiosku na pivu.
Obhájce Mádra navrhoval zproštění obžaloby, rozhodnutí soudu na pokyn svého klienta nekomentoval. „Nesouhlasím s tím, co je mi kladeno za vinu v takovém rozsahu. Nezpůsobil sem to já jako osoba přímo. Nesouhlasím, že jsem obviněn pouze já,“ uvedl ve své závěrečné řeči, kterou sepsal.
Tragická událost se stala 6. července 2020 odpoledne, kdy byl celý letní tábor neplánovaně na koupališti. Toho, že se dítě topí, si nikdo nevšiml. Bezvládného těla si podle svědeckých výpovědí všimly dříve dívky z jiného oddílu než lidé, kteří ho měli hlídat.
Neměli jsme být u kiosku, uznal táborový vedoucí souzený za utonutí chlapce![]() |
Mádr v té době zastupoval hlavního vedoucí Libora Situ, který byl s jiným dítětem u lékaře. Sita byl i vedoucí oddílu, do kterého patřil chlapec.
„Oproti stanovenému hlavnímu programu, a aniž by o tom informoval Libora Situ, rozhodl obžalovaný o tom, že se půjdou všichni koupat na nedaleké koupaliště v Českém Dubu,“ uvedla při čtení rozsudku soudkyně Jana Vodehnalová.
I přes okamžité poskytnutí laické první pomoci a následnou intenzivní lékařskou resuscitaci chlapec druhý den v nemocnici zemřel.