Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Musel jsem si zvykat, že mě vnímají jako zločince, říká hejtman Půta

  6:30
Martin Půta je prvním hejtmanem Libereckého kraje, jemuž se podařilo obhájit svůj post. A to navzdory obvinění z korupce. „Moje kauza se může táhnout léta,“ připouští Půta v rozhovoru pro MF DNES.

S hejtmanem Martinem Půtou hovořil redaktor MF DNES na zahradě jeho domu v Hrádku. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Co byste dělal, kdyby Starostové ve volbách neuspěli. Opustil byste post lídra?
Kdybychom dostali třeba sedm procent hlasů, tak bych to udělal. Lídr nese odpovědnost za výsledek voleb. Ve Starostech je spousta šikovných lidí, kteří by naše hnutí vedli místo mě. Já věřil, že vyhrajeme, ne ovšem s takovým rozdílem. Spíš jsem si říkal, jestli se nevytvoří koalice proti nám, proti vítězům. Ostatně v několika dalších krajích se to stalo. Není to podle mě dobře, ale v politice se to vyloučit nedá.

Čím byste se pak živil?
Na to se mě ptá i moje žena (smích). Asi něco, kde se řídí lidi, manažerskou práci. Zkušenosti jsem už snad nasbíral...

Šest z devíti radních končí ve své funkci. Dostanou zlaté padáky?
Mají nárok na tři měsíční platy. Částky se to mohou zdát vysoké, ale v řadě firem to bývá i víc. Jsou to podle mě přiměřené peníze, nedostanou to navíc najednou, ale každý měsíc jeden plat. Vytvoří jim to prostor k tomu, aby si našli nové uplatnění.

Pod povrchem kauz je to jiné, než na jejich hladině

Jak moc otřáslo vaší důvěrou v policii a soudy fakt, že jste už téměř dva roky obviněn z přijetí úplatku a doposud není ani jasné, jestli to dojde k soudu?
Začal jsem jinak a pod jiným úhlem vnímat mediální kauzy. Do té doby jsem nepřemýšlel, jak systém funguje. Takže obvinění ani tak neotřáslo důvěrou v polici a spravedlnost, jako spíš v roli lidí, kteří mají různé úmysly. Hladina vody opticky láme světlo, takže i pod povrchem různých kauz to může být jiné, než na povrchu. Přemýšlím, kolik nespravedlivě odsouzených lidí sedí v českých věznicích? A kolika nevinným podobné kauzy zničily život? Například zdravotní sestra z Rumburku, kde měla bulvární média předem jasno o vině. Sice se v jejím případě dosáhlo spravedlnosti, ale tu paní to nesmírně poškodilo.

Zajímalo by mě, jak se s takovým cejchem žije?
Nějakou dobu mi trvalo, než jsem si zvykl, že se na mě dívají jako na hajzla, co bere úplatky. Když má ovšem člověk vnitřní jistotu - kterou já mám - lépe se s tím pak žije, než kdybych žil s vědomím, že mé obvinění je oprávněné. V žertu ale říkám, že člověk si zvykne na všechno, i na oprátku.

Máte jistě nějakou teorii, kdo za tím obviněním stojí. Já třeba slyšel tu o tom, jak se vaše obvinění náramně hodilo TOP 09 a některým lidem ve STAN, kteří se obávali, že je přerostete a na politickém nebi zastíníte...
Já slyšel konspiračních teorií víc, nechci o nich spekulovat. Nic mi to nepřináší. Dělám si naději, že se třeba dozvím, kdo za tím je. Ale možná se to nikdy nedozvím. Těším se ovšem, že soud bude co nejdřív, i když mí právníci mi říkají, že přes různé odvolací stupně se to může táhnout pět let. Hledání spravedlnosti je u nás zkrátka dlouhé.

Kdyby vás ale chtěli poškodit, soud by začal před volbami.
To je pravda, což se nestalo. Čekám, že teď na podzim dojde k nahlížení do spisu, státní zástupce avizoval už v červnu, že je ukončené vyšetřování, takže my zvážíme další kroky, včetně žádosti o zastavení trestního stíhání.

Pokud pro vás soud skončí špatně, odstoupíte?
Kdyby to obvinění stálo na realitě a důkazech, v politice bych nebyl už dávno a ani bych nekandidoval.

Odhadujete, jak dlouho se kauza povleče?
Když si uvědomím, že „kauza pozemků“, naše nejznámější kauza, se táhne pátý rok a vrátila se zpět do prvoinstančního stavu, tak si netroufám hádat. Může to být klidně pět let.

Složení nové krajské vlády budí rozpaky u lidí z Pojizeří, kteří tu nemají žádného zástupce. Což, tuším, nebylo nikdy od vzniku krajů v roce 2000. Třetina vašich zvolených zastupitelů je přitom ze Semilska a čtvrtina všech vašich hlasů byla z tohoto bývalého okresu. Není to trochu nevděčné například k lidem z Turnova, čtvrtého největšího města kraje?
Usiloval jsem o to, aby Hana Maierová, s níž se mi dobře spolupracovalo a které si vážím, pokračovala v radě. Ale její zdravotní stav to neumožňuje, což mě lidsky mrzí. Ona vystihovala pojem „klidná síla“, když chce něčeho dosáhnout, umí být vytrvalá a zarputilá.

Řešili jsme to i v rámci klubu, nakonec se to rozhodli kompenzovat alespoň tím, že Lena Mlejnková bude předsedkyně klubu našich zastupitelů, Jan Farský předseda zdravotního výboru, podobnou roli nabídneme Tomáši Hockemu, Hana Maierová bude předsedkyně výboru pro cestovní ruch a kulturu. Rozhodnutí jít a nejít do krajské rady je věcí nejen výsledku ve volbách, ale i lidského rozhodnutí.

Skvělý výsledek starosty Turnova Tomáše Hockeho je oceněním jeho práce doma, ale on řekl, že z Turnova neodejde dělat radního. Podobně je to u starostky Semil Leny Mlejnkové, která chce být zastupitelka, ale nechce odejít ze Semil. Chápu to. Postavení zastupitelů z Turnovska - Semilska je určitě dost silné, aby si ohlídali to, že na region se nebude zapomínat.

Trochu mě zarazilo, že do krajské rady se dostali lidé, kteří skončili v rámci vaší strany na 14. nebo 15. místě, zatímco lidé z čela kandidátky jsou bez funkcí. Trochu to pak vypadá, že kroužkovat lidi nemá smysl.
To si nemyslím. Kroužkování vede k tomu, že pozice těchto lidí je pak silnější, než těch, co vykroužkováni nebyli. Je to o osobním rozhodnutí. Lidé, kteří mají co nejvíc hlasů, mohou vždy říct, jakou mají představu o svém fungování. A to proběhlo i u nás.

Boj o křesla to tedy asi nebyl.
U Starostů to tak nefunguje. Kdyby se ti, co měli nejvíc preferenčních hlasů, rozhodli v krajské radě být, tak by v ní byli. V případě některých by to ale znamenalo porušení slibu, který lidem ve svém městě dali. Já když po volbách opouštěl pozici starosty malého města, také to pro mě bylo těžké. I když jsem se na to připravoval. Nikdy to není jednoduché.

Přemysl Sobotka? Není fér jej hodnotit předem

Chci se zeptat na účast Přemysla Sobotky, což je mnohými kontroverzně vnímaná osobnost, naznačující, že současná ODS se navzdory proklamacím od své diskutabilní minulosti neodstřihla. Popravdě, očekával bych spíš, že ve vládě usedne populární starosta Frýdlantu Dan Ramzer, lídr krajské ODS.
Já bych také chtěl Dana Ramzera. Na začátku vyjednávání jsme chtěli, aby v krajské radě byli lídři kandidátek. Vybrali jsme si ovšem širokou koalici, takže jsme nakonec na personální nominaci ODS přistoupili. O panu Sobotkovi někteří šíří poselství, že je představitelem staré ODS.

O žádném jeho skandálu ale nevím, pracoval dlouhá léta ve vysoké ústavní funkci, zdravotnictví je resort, který člověka ovládajícího diplomacii potřebuje. Přemysl Sobotka je navíc sám lékař. Dopředu ho nechci hodnotit, nebylo by to od mě fér. Rozhodnutí Dana Ramzera mě mrzí, ale kdyby byl výsledek ODS lepší, možná by v radě usedl také.

Jaký máte vztah s hnutím ANO? Na Facebooku ho často kritizujete, museli jste si s jeho představiteli něco vyříkat? Aby se neopakovala situace z Liberce, kde spolu koaliční strany moc nemluví.
Aby spolu všechny strany v koalici mluvily, je úkol hejtmana, jsem to schopný zvládnout. Lidi, které ANO navrhlo do krajských funkcí, jsou se zkušenostmi. To ale nemění můj názor na některé věci, co ANO prosazuje celostátně. Nemám však důvod nevěřit lidem z kandidátky ANO, že šli do politiky ze stejného důvodu, jako kdysi já - že chtějí věci dělat jinak. Mají nějakou podporu od voličů a tu nebagatelizujme. Musíme spolu tedy mluvit i o věcech, na něž máme rozdílné názory.

A co váš vztah s primátorem Liberce Tiborem Batthyánym? Je podle vás v pořádku, jak se prezentuje?
V politice jsem se naučil, že nemá smysl za každou cenu komentovat kolegy, s nimiž spolupracuji. A já spolupracuji s 215 starosty. I když Starostové skončili v Liberci v opozici, chci mít korektní vztahy s primátorem. On je svérázný člověk, jeho vtipy na Facebooku má asi část lidé ráda, protože se nechová jako běžný politik, část lidí to rozčiluje doběla. Také mně se někdy nepovede nějaký vtip. Ani jeden z nás zatím nepřekročil tenkou čáru, z níž není návratu.

Tenkou čáru ale překročila koalice v Liberci, kde se Změna s ANO vzájemně příliš nemusí a jejich představitelé se na Facebooku hádají. Slyšel jsem, že hrozí rozpad této koalice a tvorba koalice nové, Starostů a ANO.
Politické spekulace také slýchám. Zdůrazňuji, že jsem ten poslední, kdo bude našim zastupitelům v Liberci říkat, jak mají jednat. Měnit v polovině volebního období koalici je složité, jsem pro to, aby koalice Změny a ANO dovládla. Po zkušenostech z roku 2011, kdy se Starostové ne úplně šťastně podíleli na odvolání Jana Korytáře, snad nebudou opakovat podobnou chybu. Komunálky jsou už za dva roky. Není dobře pro jakékoliv město, když spolu politici vedou debaty plné urážek a je z nich cítit neschopnost dohodnout se.

Jaký je dnes váš vztah s lídrem Změny Janem Korytářem? Mluvili jste spolu po volbách?
Nemáme žádný vztah, oboustranně naše komunikace světu nic nepřinášela. Poslední dva roky jsou to jen zdvořilostní minima, jako je pozdrav.

  • Nejčtenější

Olayinkův zkrat. Nepomůže mu zápis sudího ani chování po vyloučení

Dal pět gólů, na dalších třech se přímo podílel, nosil kapitánskou pásku. Peter Olayinka je v jarní části fotbalové...

Doga ženě potrhala ruku a prokousla nohu, majitel psa k soudu nepůjde

Státní zástupce zastavil stíhání majitele tibetské dogy, která před rokem pokousala ženu v Křižanech na Liberecku. Pes...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liberec - Slavia 2:2, infarktový závěr. Oslabeným hostům sebral výhru Olatunji

Slavia se vrací na první místo. Ve 24. kole Fortuna ligy remizovala 2:2 v Liberci a je opět před Spartou, ale už jen o...

Hradec uspěl proti Liberci v prodloužení, vedení v sérii se ujímá také Sparta

Zbylá třetí utkání čtvrtfinálových sérií nabídla dvě výhry hostů. Sparta ubránila ve třetí třetině těsný náskok, v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rychlé góly, těsné zápasy. Hradci chybí k postupu bod, Sparta v Třinci padla

Hokejisté Sparty a Hradce sahali v extraligovém čtvrtfinále soupeřů po postupovém mečbolu na ledě soupeřů. Během...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Vandal v České Lípě poničil desítky stromů mačetou, policie hledá svědky

Desítky stromů podél dvou cyklostezek v České Lípě poškodil neznámý vandal. Některé stromy celé usekl, jiným poničil...

Doga ženě potrhala ruku a prokousla nohu, majitel psa k soudu nepůjde

Státní zástupce zastavil stíhání majitele tibetské dogy, která před rokem pokousala ženu v Křižanech na Liberecku. Pes...

Jizerskohorskou trať dál obslouží České dráhy, flotilu doplní devět stadlerů

Na Jizerskohorské železnici v Libereckém kraji budou České dráhy jezdit do roku 2033. Současný kontrakt jim končí v...

Bar v Liberci našel inspiraci ve světě filmu, točené pivo nabízet nebude

Americká krása, Králova řeč nebo Casablanca. Názvy filmů známých po celém světě teď ponesou i koktejly v Liberci. V...

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...