Na druhém místě v Libereckém kraji je se 17,08 procenty ANO. Komunisté, ČSSD a ODS získali shodně okolo osmi procent.
Sedm procent dostala Změna pro Liberecký kraj a do zastupitelstva se dostala s pěti procenty rovněž Koalice Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů.
Martin Půta byl překvapen, že se Starostové přehoupli přes 30 procent hlasů. „To jsem vůbec nečekal, doufal jsme v nějakých 27 procent. Hodně mě to překvapilo,“ sdělil po sečtení hlasů hejtman.
Úspěch v krajských volbách přičítá pozitivní kampani, kterou Starostové vedli a práci, která je za nimi vidět. „Hodně mě překvapilo, že jsme zvítězili v Liberci, jelikož jsme moc lidí z krajského města na kandidátce neměli,“ uvedl Půta.
Půta též naznačil s kým by mohli Starostové utvořit případnou koalici. „Sejdu se stranami, které projevily zájem. To jsou ČSSD, ANO a ODS. Budu se jich ptát, jaké mají představy. Nemyslím si rozhodně, že se koalice sestaví během noci, to nebude dříve než za čtrnáct dní,“ doplnil Půta.
Zklamání pro Kocumovou
Pro Změnu v čele s populární libereckou sportovkyní Zuzanou Kocumovou je výsledek prohrou. V jejím štábu v libereckém Bogey baru proto panovala v sobotu vpodvečer neveselá nálada.
Na stolech byly připraveny nesnědené chlebíčky a sklenky na šampaňské, to ale patrně nikdo otevírat nebude.
Podle Kocumové ANO ubralo voličské hlasy všem stranám, s výjimkou Starostů pro Liberecký kraj. Změna získala jen čtyři mandáty. V předvolební kampani se přitom ostře vymezovala právě proti vítězným Starostům a hlavně vůči hejtmanovi Martinu Půtovi, který čelí obvinění z korupce (více čtěte zde).
Program Změny? Antipůta
„Jejich (Změny, pozn. red.) jediným programem je Antipůta. Změna bojuje o holý život,“ řekl Půta pár dní před volbami. Jak volby ukázaly, měl pravdu. A Kocumová v sobotu neskrývala zklamání. „Výsledky jsou nižší, než jsme předpokládali,“ řekla.
Starostové v sobotu večer slaví triumf v nedávno obnoveném libereckém Pytloun Grand Hotelu Imperial (čtěte zde). V roce 2012 získali 13 křesel, nyní jich mají 18.
Podrobné výsledky voleb v kraji najdete zde |
K volbám přišlo v pátek a v sobotu v Libereckém kraji necelých 36 % voličů. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu získali Starostové 18 křesel, ANO 9 mandátů, KSČM 4 místa (komunisté si mimochodem pohoršili o šest křesel), ODS 4 posty, ČSSD má také 4 zastupitele, stejně jako Změna. A Okamurovci budou mít dva zastupitele.
Neúspěch pro válečného veterána
Lídryně ANO v Libereckém kraji Jitka Volfová je s výsledky voleb spokojena. „Starostové poměrně překvapili, ale vládli tu docela úspěšně. To se odráží na jejich výsledku. My jsme tady ve volbách poprvé,“ řekla v sobotu vpodvečer.
Do zastupitelstva se v Liberci nedostala TOP 09, která sleduje výsledky voleb v opravených a na galerii přestavěných libereckých lázních. I s lídrem a válečným veteránem Františkem Gáborem.
„Nabídli jsme lidem hodnoty, ti však dali přednost jiným stranám. Já si myslím, že jsme v kampani udělali maximum, oslovili celý kraj, ale výsledek není úplně ideální,“ myslí si Gábor. „Místo klasických bodů programu jsme nabídli hlavně slušnost, tři hlavní body pak byly bezpečí, odpovědné hospodaření a že se postavíme zdražování pitné vody,“ dodal v sobotu.
ČSSD ztratila tři křesla, ODS jedno
ČSSD měla v roce 2012 sedm mandátů, nyní získala o tři méně. V sobotu se členové strany sešli ve stylově vymalovaném oranžovém salonku Ještěd v hotelu Liberec. Jejich štáb začal až v 17 hodin, kdy už bylo jasné, že skončí na čtvrtém místě.
„Vnímám to tak, že pokles sociální demokracie je celostátní trend. Nezbývá než pogratulovat Starostům, protože výsledek přes 30 procent je velice pěkný,“ řekl lídr ČSSD v Libereckém kraji Pavel Svoboda a dodal, že je několik variant, jak utvořit koalici.
Nebrání se případné spolupráci se žádnou stranou a zároveň se domnívá, že sociální demokracii sebralo hodně voličů hnutí ANO. „Je to horší volební výsledek než jsme očekávali před volbami a přičítám ho i nízké volební účasti,“ dodal Svoboda.
Tratí i ODS. Měla pět mandátů, nyní získala čtyři. Její lídr Dan Ramzer ovšem říká, že rozhodně nejde o špatný výsledek.
„Je to důkaz toho, že na politické mapě Česka má ODS stále své místo,“ komentoval Ramzer. Naznačil i s kým by strana mohla utvořit případnou koalici. „Nabídky dává vítěz, takže čekáme na nabídku. Nabídku bychom ale nepřijali od komunistů a Změny pro Liberecký kraj,“ dodal Ramzer.
Zklamání u komunistů
„Je to zklamání a neúspěch,“ řekla krajská předsedkyně KSČM Dana Lysáková na konto propadu KSČM v krajských volbách. Strana získala něco přes osm procent hlasů, tedy zhruba dvakrát méně než před čtyřmi lety. Z deseti mandátů v krajském zastupitelstvu spadla KSČM na čtyři.
“Myslím, že kolem dvaceti procent našich hlasů z minulých voleb získalo ANO. O další voliče nás připravili Starostové,“ dodala Lysáková. „Lidé jsou otrávení z politiky a hledají oporu tam, kde je jim nejblíže, což jsou právě starostové v jejich obcích.“
Krajský lídr komunistů, poslanec Sněmovny Stanslav Mackovík uvedl: „Lidi v kraji si asi myslí, že se mají dobře. Starostům ve vedení Libereckého kraje se podařilo přesvědčít voliče, že jsou prodlouženou rukou starostů v obcích. K úspěchu jim pomohla i přepálená kampaň Změny proti hejtmanovi Martinu Půtovi, který nás všechny převálcoval. Od roku 2000, kdy vznikly kraje, je prvním hejtmanem zvoleným dvakrát za sebou. Představuje obrovskou anomálii i fenomén. Zatímco ostatním politiků trestní stíhání zlomilo vaz, Půtu policejní obvinění z korupce ve volbách posílilo.“
Podle Mackovíka společnost otupěla a trestní stíhání politiků bere jako součást politického boje. „Voliči pak už nedokážou rozlišit, kde je pravda,“ prohlásil Mackovík.
Lysáková uvedla, že Starostové jsou přijatelní pro většinu lidí, poněvadž se ve své politice nevymezují ani napravo ani nalevo. „Starostové vytvoří na kraji pevnou a stabilní koalici s ANO, které těží z kultu osobnosti Andreje Babiše,“ konstatovala Lysáková. „Úspěch Starostů na kraji a jejich koalice s ANO zvýší napětí na liberecké radnici, kde vládne ANO se Změnou.“
Kandidoval, aniž by chtěl
Volby v Libereckém kraji provázel jediný výraznější íncident. Jeden z kandidátů do zastupitelstva totiž v sobotu podal trestní oznámení. Říká, že nedal souhlas ke své kandidatuře ani nepodepsal prohlášení kandidáta.
Bez dalších podrobností to v sobotu uvedla policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová, která ovšem s ohledem a vyšetřování nechtěla uvést, o jakou stranu jde, ani jméno kandidáta.
Na sčítání hlasů to však podle informací z Krajského úřadu v Liberci nemělo vliv. Úřady čekají, jestli byl tento kandidát zvolen do zastupitelstva.
Co v takovém případě dělat, bude ale teprve zjišťovat.