Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Ježíš na kříži, mobil i brýle. Liberecká přehrada vydává své poklady

  8:02
Doslova ve „zlatý důl“ se proměnily obnažené břehy liberecké přehrady. Vodní dílo čeká náročná rekonstrukce, Povodí Labe tak minulý týden začalo nádrž vypouštět. Toho využili lovci pokladů vybaveni detektory kovů. Vcítit se do jejich kůže vyrazili i zástupci redakce MF DNES.

Rukavice, lopatka, nepromokavá bunda. Ale hlavně detektor kovů, bez kterého bychom nenašli ani zátku od piva. U malého parkoviště nedaleko hráze kontrolujeme výbavu a zdá se, že jsme nic nepodcenili.

Zatímco obstarání pevných rukavic a lopatky nebyl žádný problém, detektor kovů se každému na půdě neválí. Můžete si ho však půjčit ve specializovaném obchodu nebo oslovit své kamarády. Nám vyšla druhá možnost, takže po krátkém proškolení vyrážíme.

Volíme břehy pod sídlištěm Králův Háj, protože na pláži je školka a my nechceme být dětem za blázny. Navíc by pípání detektoru jen těžko přebilo jejich hlasitý smích. Právě zvuk společně s údaji na displeji poodhalují, co se pod „koláčem“, kterým nad pískem a bahnem kroužíme, skrývá za kov.

Nejprve nám přístroj hraje jako porouchaný flašinet, takže bychom se akorát s nejistým výsledkem ukopali k smrti. Po snížení citlivosti však začínáme jít po konkrétních artefaktech.

Jako první nám na displeji bliká číselné označení pro železo. Po chvíli dolování skutečně plastová lopatka naráží na tvrdý předmět. Je to napínavé! Ze země na nás kouká cosi zrezivělého. Po opláchnutí ve vodě však zklamaně konstatujeme, že jde nejspíš o napínák plotu nebo sítě z protějšího volejbalového hřiště.

Překračujeme ztrouchnivělé dřeviny a co chvíli hloubíme jamky. Z domnělé mince se vyklube zátka od piva, z oblázku připomínajícího meteorit matka velikosti 12.

Potřeby pro rybáře i potápěče

Na dně přehrady však nacházíme i předměty, které bychom nepřehlédli i bez detektoru. Tu leží tenisový míček, který dávno ztratil svou typickou barvu, tam zase ploutev potápěče. Naštěstí v ní není noha.

Nejčastěji nás detektor upozorňuje na přítomnost olova. První nadšení ale brzy krotí narůstající nálezy rybářských olůvek. Dáváme si pozor, abychom prstem nechtěně nenašli i háčky. Uklidňuje nás, že máme rukavice, na druhou stranu jsme se místo sportovní obuví mohli vybavit alespoň jedním párem holínek.

Bahno se nám lepí na boty takovým způsobem, až nohy pomalu těžknou a člověk začíná ztrácet naději, že jeho expedice přinese úspěch.

Při přesunu na pláž potkáváme známého. „Už jste našli ten tank?“ táže se nás šibalsky a vypráví legendu, podle které skončil na dně liberecké přehrady jeden z tanků, který sem přijel v srpnu 1968.

Scházíme po schůdkách k místům, kde se v létě nejčastěji koupají návštěvníci. A první úlovky, byť ne kovové, se brzy dostavují. V bahně leží sluneční brýle, kterým se pomalu odlupuje lak. Vedle se povaluje gumička do vlasů a o kousek dál jakési gumové podložky.

Boží nález u skokánku

Míříme k betonovému skokánku. Naše naděje, které jsme do oblíbené atrakce vkládali, se najednou zhmotňují. Bůh vyslyšel naše prosby! Detektor řve jako raněný. Lopatkou nabíráme v tenké vrstvě bahna lesklý předmět. Tohle nebude olůvko.

Tvar připomíná obdélník. A druhý, menší, přes něj. Kříž! Ano, je to kříž, ale něco je i z druhé strany. Otáčíme objev a náhle nemůžeme najít slov. Zázrak, stal se boží zázrak! Na kříži je přibitý Ježíš Kristus.

Detektor váhá mezi zlatem a olovem, byť je kříž, za který by se na svém krku nestyděl ani Kapitán Demo, podle všeho z nerezu. Pro nás je to ale nález dne a živá voda do dalšího kopání.

Největší překvapení. Redaktor MF DNES nalezl pod skokanským můstkem Ježíše na kříži.

Třpytivý šperk nám vlil novou krev do žil a hledáme jako smyslů zbavení. Takže si málem nevšímáme, že do našeho revíru přišli dva noví kolegové-hledači. Zdraví nás bodrým Ahoj! a hned se ptají na úlovky.

Kříž prozatím tajíme, aby nebyli smutní, a tak ukazujeme jen olůvka a přiznáváme barvu, že pro ně nejsme žádná konkurence. Naši noví přátelé – muž a žena – nám vyprávějí o nálezech, které zde již učinili v minulosti.

„Našla jsem třeba volební odznak s hákovým křížem. Je tu i hodně mincí,“ vypráví hledačka a dává se do díla. Za deset minut už se chlubí řetízkem, několika mincemi a třemi klíči. Jestli je tu skutečně sovětský tank, tak ho najde ona.

Mince jako útěcha

Nakonec se jí svěřujeme s Ježíšem Nazaretským. Dlouho se směje, pak zamává detektorem nad hromádkou písku, vyloví z ní minci, která pamatuje snad ještě Liebiegy, a daruje nám ji na památku.

Kapsy se nám pod tíhou zlata a šperků s drahými kameny sice netrhají, ale je čas jít. Na hrázi ještě zdravíme hrázného. I on si na rekonstrukci, kvůli které se přehrada nebude několik let lesknout jako velké zrcadlo, našel něco pozitivního.

A to doslova – masa vody ho před rokem připravila o brýle, které teď objevil na holém břehu. Jeho kolega zase na stejném místě našel svůj pohřešovaný telefon. Není to náhoda, loni se tu společně převrátili do vody.

Pravidla hledání s detektorem

Hledání na březích liberecké přehrady není v tuto chvíli trestné. Lokalitu by museli nejdřív archeologové nebo Liberecký kraj prohlásit za naleziště.

„Přehrada byla dlouho napuštěná, takže podle mě by ji klidně za naleziště prohlásit šlo,“ uvedl ředitel turnovského muzea Jan Prostředník.

V současnosti tak lovcům pokladů nic nebrání po přehradě chodit, a dokonce hrabat v zemi. Situace se však může zkomplikovat, pokud najdou skutečný archeologický nález, tedy unikátní předmět obvykle starý 50 let a více. Ten už musí nahlásit.

Do problémů se můžou dostat i tehdy, pokud najdou a do tří dnů nenahlásí na městském úřadu předmět, který má hodnotu větší než deset tisíc korun. Za utajení by jim hrozil až rok vězení.

Přestupku se dopustí i tehdy, pokud neohlásí předmět, který sice nemá hodnotu větší než deset tisíc korun, ale prokazatelně patřil někomu jinému.

Hledači také mohou na dně přehrady objevit zbraně nebo munici. „V takovém případě musí neprodleně opustit místo a nález nahlásit policii. V žádném případě s ním nesmí manipulovat,“ dodává policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

Autor:
  • Nejčtenější

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

Z Liberce do Prahy vlakem za 70 minut. Kraj hlásí zásadní posun

O modernizaci železniční tratě mezi hlavním městem a Libercem, která by spojení zásadně zrychlila, se mluví už desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mrtvý divočák na Liberecku měl africký mor, nařízení omezí pohyb lidí v lese

Ve Frýdlantském výběžku se ve čtvrtek potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. Informoval o tom...

Vnučky za zavražděného dědečka odškodné nedostanou, nejevily o něj zájem

Vnučky muže z Českolipska, kterého jeho manželka ubila topůrkem, rozřezala a spálila, nemají od pachatelky nárok na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při hašení požáru roubenky zemřel dobrovolný hasič, zřítil se na něj strop

Dobrovolný hasič zemřel při likvidaci požáru domu v Novém Boru - Arnultovicích na Českolipsku. Při hašení na něj spadl...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Vnučky za zavražděného dědečka odškodné nedostanou, nejevily o něj zájem

Vnučky muže z Českolipska, kterého jeho manželka ubila topůrkem, rozřezala a spálila, nemají od pachatelky nárok na...

Z Liberce do Prahy vlakem za 70 minut. Kraj hlásí zásadní posun

O modernizaci železniční tratě mezi hlavním městem a Libercem, která by spojení zásadně zrychlila, se mluví už desítky...

Řidič se po smyku několikrát přetočil přes střechu a skončil v potoce

Řidič v audi dnes ráno havaroval v Nové Vsi nad Nisou na Jablonecku. V zatáčce dostal smyk, s autem se několikrát...

Vánoční hra bude plná koled, liberecké divadlo ji uvede jen několikrát

Koledy i vůně vánočky a punče se v pátek večer budou trochu netradičně linout z Malého divadla v Liberci. Adventní čas...

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...