Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

  6:25aktualizováno  6:25
Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů. Pátrání po „pokladech“ si vyzkoušel i redaktor MF DNES Jan Mikulička.

Cachtáte se takhle na přehradě, vylezete z vody a zjistíte, že nemáte náušnici. Nebo řetízek. Popřípadě že vám sklouzl do vody prsten. Zdálo by se, že všechny tyto drahocennosti – stejně jako poztrácené drobné mince, sluneční brýle, spony a gumičky do vlasů – budou už navěky odpočívat v tichu a kalném chladnu v bahnitých nánosech na dně.

To by ale nesměl přijít mimořádně suchý rok 2018, během jehož léta hladina vody v přehradě o pár metrů poklesla a umožnila vstoupit na nově vzniklé písčité pláže předaleko od břehu.

Detektor půjčují proti záloze

Bývalé dno tak na dlouhé dny obsadily desítky hledačů s detektory kovu. „Našel jsem už dvě stě devadesát korun,“chlubí se jeden. „Já mám zase stříbrný prstýnek,“ trumfuje jej druhý. Je opravdu hledání s detektorem takové terno?

Fotogalerie

Stačí si jej za vcelku nevelký poplatek zapůjčit v jisté prodejně ve Vratislavicích nad Nisou. Složíte několikatisícovou zálohu, absolvujete krátké předvedení – a poklady, třeste se.

„Starý džíny plný záplat, z košile je cítit dým,“ zpívala kdysi ve svém otřískaném hitu skupina Katapult. Ano, na hrabání se v písku s příměsí bahna a jílu ve spodních vrstvách to chce prosté, vysloužilé oblečení.

Čtvrtek, něco před půl jednou. Lov začíná! Cívka detektoru v pomalých, lehce rozmáchlých pohybech přejíždí ve vodorovné poloze těsně nad zemí. „Je to jako když luxujete,“ informoval prodavač v prodejně. Hm, tohle by šlo. Každou chvíli detektor, nazývaný mezi hledači láskyplně detík, pípá.

Nejvyšší frekvence ohlašuje zlato

Výška pípnutí se mění a není složité se v tomto systému orientovat. Nejnižší, jakoby syntezátorový tón značí cokoliv, co je železné. Výše posazený tón poukazuje na běžnější nálezy, třeba drobnější hliníkové předměty včetně oček z plechovek. Sem spadá i mnoho mincí.

„U tónu s nejvyšší frekvencí zbystřete, to může být třeba i zlato nebo stříbro,“ vylíčila už předem obsluha v obchodu.

Kousek od obnaženého betonového podkladu pro skokanský můstek stroj pípá jak utržený z řetězu. Přichází tedy ke slovu polní lopatka.

„Je tady nějaká mince na devíti palcích,“ dostává podle displeje cejchovaného v americké míře instrukce fotograf, který se chápe lopatky a hloubí a hloubí.

Najdete korunu a jste ztraceni

Je to piplačka, po každém nabrání písčitě jílové směsi je třeba hromádku rozhrnout a klidně i prsty probrat, jestli se něco uvnitř neukrývá. Vtom se objeví malá černá placička pokrytá povrchovou rzí.

„Hele, koruna,“ chechtá se fotograf. Je to jako když na houbách najdete tu první – hledačská vášeň sílí a elektronické pípání zčistajasna zní jako přesladké vábení.

Celkem jsme na někdejším přehradním dně strávili něco přes hodinu. Nepočítáme-li různé hřebíky, torza sponek do vlasů a po letech ve vodě neidentifikovatelné zkorodované předměty, pak se ty v uvozovkách nejzajímavější nálezy zúžily na čtyři korunové mince, olověné rybářské olůvko a krmítko na lov kaprů.

Žádný poklad se nekonal, ale stálo to za to. Už pro ten sladký pocit možného překvapení. A že zrovna žádné nepřišlo? Nevadí. Zkusí se to zase jindy. To je už teď jisté.

Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola Fortuna ligy si tři...

Jablonec - Bohemians 2:0, první duel sezony patřil Matouškovi, dal oba góly

Jan Matoušek slaví gól v dresu Jablonce.

Jablonečtí fotbalisté zvládli úvodní utkání nového ročníku díky Janu Matouškovi, hostovi ze Slavie. Jedna z mnoha...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Na příkaz Okamury. SPD stáhla z Facebooku příspěvek o Pohraniční stráži

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Liberecká buňka hnutí SPD na své facebookové stránce vyvěsila komentář, ve kterém litovala zrušení Dne Pohraniční...

Další z rubriky

Hnutí chce vyškrtnout Henleina z čestných občanů, v Liberci sbírá podpisy

Konrád Henlein v dubnu 1939 v Jihlavě, kam přijel slavit Hitlerovy padesáté

Zbavte čestného občanství válečného zločince Konrada Henleina, žádá po Liberci petice politického hnutí První...

Grilování uprostřed vody. Jabloneckou přehradu brázdí barník

Na jabloneckou přehradu vyplul barník.

Po dlouholeté přestávce do vod jablonecké přehrady opět dosedají rozličná plavidla. Poměrně ojedinělou atrakcí je...

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Najdete na iDNES.cz