Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Placené parkoviště místo kreativní čtvrti, opozice kritizuje centrum Liberce

  15:10
Liberec se chystá vypsat urbanisticko-architektonickou soutěž na novou podobu Papírového náměstí a jeho okolí. Oslovit chce i odborníky ze zahraničí. Papírové náměstí je dnes jednou ze zanedbaných lokalit v centru Liberce.

Podle vedení města je parkoviště jen dočasným a provizorním řešením. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ještě před dvěma měsíci to bylo místo zarostlé plevelem se zbořeništěm, obehnané plechovým plotem. Teď je rozsáhlá plocha v Lucemburské ulici v dolním centru Liberce proměněná na parkoviště pro 55 aut. Aktivitu města, které zřízením parkoviště chtělo vyřešit akutní nedostatek odstavných ploch v centru Liberce, ale kritizuje opozice.

„Nevýhodnou směnu pozemků s firmou Syner tehdy město zdůvodňovalo ambicí vytvořit zde příjemnou čtvrť, ve které se budou kromě bydlení rozvíjet i kreativní a kulturní provozy. Místo toho tu máme placené parkoviště, které sem bude přivádět další auta. Liberec chce kandidovat na evropské hlavní město kultury a místo toho, aby se chopil příležitosti a ukázal kreativitu, máme tu jen maloměstskou nudu a šeď,“ poukazuje Jindřich Felcman i další zastupitelé za Změnu.

„Využití té plochy by mělo být v souladu s duchem proměny celé oblasti. Hřiště, náměstí, to jsou městotvorné prvky. Nebo se prostor mohl propůjčit místním komunitním spolkům k seberealizaci. Nejde stále ustupovat autům,“ myslí si zastupitel Jindřich Gubiš.

Podle vedení města je ale parkoviště jen věcí dočasnou, provizorní. „Za několik let by se na těchto plochách měla rozjet výstavba domů. Do té doby jsme chtěli místo využít. Proto jsme místo plevele a hromady cihel zvolili parkoviště,“ sdělil primátor Jaroslav Zámečník.

Do konce října pak radnice plánuje vypsat urbanistickou soutěž na řešení celé lokality dolního centra Liberce kolem Papírového náměstí.

„Chceme, aby to byla mezinárodní soutěž. Minimálně bychom rádi oslovili široký region Polska a Německa, už také začínáme vybírat první porotce. Soutěž má přinést regulaci území, stanoví uliční čáry, výškové hladiny a definuje veřejná prostranství. V maximální možné míře bude také respektovat majetkoprávní vztahy, které jsou kolem Papírového náměstí velmi složité. Není tu jeden, dva vlastníci, ale hned několik desítek,“ řekl hlavní architekt města Jiří Janďourek.

Investoři se sem nehrnou

Právě majetková roztříštěnost je jednou z příčin, proč okolí Papírového náměstí stále působí jako periferie se zanedbanými domy a pustými prolukami, ač leží v samém centru Liberce.

„Tato lokalita má své kouzlo, ale je těžko uchopitelná. Na mnohé působí odrazujícím dojmem, chybí jim tu pocit bezpečí. Hodně záleží na přístupu investorů. Papírové náměstí a okolí je rozdrobeno mezi velkou skupinu vlastníků, kteří se k těm pozemkům často dostali v rámci spekulací a teď nemají sílu nebo prostředky dotáhnout zamýšlené projekty do konce. Svůj podíl ale na tom má i politické vedení města,“  popsal liberecký architekt Filip Horatschke.

„Přístup k Papírovému náměstí se neustále mění, investorům se sem moc nechce, protože necítí podporu ze strany města. Pokud se tohle nezlepší, tak se s tím územím nic nestane,“ varoval.

Byty pro mladé i dětská hřiště

„Hodně bude záležet na zadání soutěže, aby z toho nevznikla uzavřená čtvrť jen pro jednu skupinu obyvatel,“ upozorňuje pak děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Osama Okamura. Samo město si dolní centrum kolem Papírového náměstí představuje především jako čtvrť pro mladé a kreativní lidi.

„Papírové náměstí a okolí je dnes rozbouřená čtvrť s řadou barů a hospůdek, a to s sebou nese negativní jevy v rámci klasického bydlení. Ne všichni chtějí bydlet v místě, kde to v noci žije. Proto tam chceme bytovou výstavbu cílit primárně na lidi, kteří žijí single, mladé lidi. A v části směrem k ulici Na Svahu, kde už je klidněji, by mohlo být kvalitní městské bydlení pro rodiny s dětmi nebo ty, kteří chtějí bydlet v centru města. Chceme tam ale i prostor pro různé coworkingové dílny, sociální projekty, hřiště,“ nastínil Janďourek. 

Oživit by se také měly zanedbané terasy, které by sloužily jako veřejná prostranství, a odkrýt by se měl i původní náhon, který je nyní v Široké ulici zakrytý.

  • Nejčtenější

Plzeň - Jablonec 5:0, lídr tentokrát jednoznačně, dvakrát se trefil Kopic

Fotbalisté vedoucí Plzně ve 12. kole Fortuna ligy po sérii těsných vítězství rozstříleli Jablonec 5:0. Dva góly dal Jan...

Unikátní plastiku skryl polystyren, podle odborníků v rozporu se zákonem

Liberci hrozí, že přijde o plastiku z 80. let minulého století. Kvůli zateplení samoobsluhy dílo zmizelo pod...

Jablonec - Randers 2:2, krůček od výhry, domácí zlomila penalta za ruku

Díky dvěma gólům Tomáše Čvančary dvakrát vedli, přesto fotbalisté Jablonce berou ze třetího zápasu ve skupině Evropské...

Kamion při couvání prorazil zeď rodinného domu, místo posoudí statik

Do rodinného domu v Okrouhlé na Českolipsku narazil ve středu odpoledne kamion. Náraz byl tak silný, že nákladní vůz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po hladině plují travnaté ostrůvky, jabloneckou přehradu zbavují sinic

Republikový unikát pomáhá čistit vodu v jablonecké přehradě. Na hladině druhé přehrady ve Mšeně se objevily malé...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Kamion při couvání prorazil zeď rodinného domu, místo posoudí statik

Do rodinného domu v Okrouhlé na Českolipsku narazil ve středu odpoledne kamion. Náraz byl tak silný, že nákladní vůz...

Hádka kvůli národnosti skončila vraždou, Moldavan dostal deset let vězení

Deset let ve věznici s ostrahou vyměřil Krajský soud v Liberci dvaapadesátiletému moldavskému dělníkovi Tudoru...

Haldy harampádí hyzdí Liberec, úředníci jsou na odstranění krátcí

V Liberci přibývá nelegálních černých skládek. I když se je úřady snaží likvidovat, v některých případech, pokud jde o...

Poutní areál v Horní Polici uspěl v soutěži, porotu oslovil příběh

Prestižní ocenění získala ukázková obnova poutního areálu v Horní Polici. Uspěla v soutěži Stavba roku.

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...