Vojáci na lyžích, hákové kříže na sokolovně. Okupace ožívá v obrazech

  18:29aktualizováno  18:29
Při obsazování okleštěné republiky nacistickým Německem přišel Turnov na řadu jako jedno z prvních českých měst. Hranice s Třetí říší ležela jen o pár kilometrů dál za Paceřickým kopcem.

Hlavní náměstí v Turnově obsazuje nacistický wehrmacht. | foto: archiv Muzea Českého ráje

Za pěti lyžaři opásanými puškami se brodí sněhem malí kluci. Ale muži ve stejnokrojích nejsou pro ně milými vojáčky, na něž by radostně křičeli.

Z fotografie staré 80 let mrazí. Nejen proto, že podobná zima uhodí v Českém ráji jen málokdy.

Je ráno 15. března 1939 a hlavní náměstí v Turnově obsazuje nacistický wehrmacht. Tváře školáků za ledově chladnými Němci vypadají na archivním snímku zakřiknutě, bojácně.

„Okupace města začala kolem sedmé hodiny ráno,“ říká David Marek, historik Muzea Českého ráje. „Nejdříve dorazili němečtí velicí důstojníci, pak motorizované jednotky, pěchota a obrněná vozidla.“

Před osmdesáti lety zasáhla Čechy studená vlna. Patnáctého března ležela spousta sněhu i v Turnově. Od Hodkovic, kde byla státní hranice s Hitlerovou Třetí říší, proto vyrazili do zachumeleného Českého ráje také příslušníci wehrmachtu na lyžích s holemi v rukou.

„Vojáky, kteří projíždějí náměstím, obklopuje víc dětí než dospělých,“ podotýká Marek. Okupace Turnova se trefila právě do doby, kdy chlapci a dívky mířili do školy. 

„V muzeu máme cenné snímky z obsazování Turnova. Němci nechali obyvatele města, aby je fotografovali,“ uvádí Marek. „Turnovský lékař a fotograf Jiří Šolc navíc bydlel v domě na dohled náměstí a mohl dělat snímky přímo z okna prakticky celou válku.“ 

Němci šli nejprve po komunistech

V muzeu se nacházejí rovněž snímky z odzbrojování československých vojáků. „V Turnově měla armáda posádku. Její velitelé uposlechli rozkaz československé vlády a Němcům se nebránili,“ poznamenává Marek.

Fotografie zachycují, jak čeští vojáci skládají zbraně na náměstí. Stojí v tvaru před dnešní základní uměleckou školou. Zbraně odevzdávali vojáci také v kasárnách. „Němci zbraně odváželi do turnovské sokolovny,“ prohlašuje Marek.

Muzeum schraňuje fotografie přímo ze sálu sokolovny. Stojí na nich němečtí a čeští vojáci. Za nimi leží zabavené pušky a kulomety. Další snímek zobrazuje jeviště sokolovny plné zbraní. Třetí snímek zachycuje německou hlídku u vchodu do sokolovny. Před ní stojí kulomet.

Fotogalerie

Bezprostředně po okupaci se objevila vyhláška, aby lidé nepřestávali pracovat. V opačném případě je čekalo obvinění ze sabotáže.

„Hned po příjezdu Němců přišla v Turnově první vlna zatýkání,“ poznamenává Marek. „Němci šli nejprve po komunistech, odvezli je k výslechu do Mladé Boleslavi. Většina se vrátila domů, ale Václav Koďousek či Václav Krsek putovali jako první z Turnova do koncentračního tábora.“

První číslo Pojizerských listů po okupaci vyšlo 17. března. Populární noviny uveřejnily provolání k obyvatelstvu, informaci o kurzu koruny k říšské marce, o podobách německé měny nebo o vojenských hodnostech wehrmachtu.

Objevil se také důležitý článek o zavedení jízdy vpravo. Po českých silnicích se auta stále ještě pohybovala vlevo jako ve Velké Británii. „Německá těžká technika jezdila vpravo a čeští řidiči se museli přizpůsobit, aby se vyhnuli vážným nehodám,“ vysvětluje Marek.

Lidé si ale na jízdu nezvykli hned. V Turnově se těsně po okupaci stala havárie, při níž se stará žena ocitla pod motocyklem. Při přecházení silnice se rozhlédla jako obyčejně doprava, ale motorka přijela pro ni nečekaně z druhé strany.

Pojizerské listy informovaly kromě jiného o tom, že po příchodu Němců zmizely z Českého ráje „tlupy cikánů obtěžující venkovské obyvatelstvo“. Do úkrytů je vehnal strach z nacistů, kteří v Německu etnikum krutě pronásledovali.

Pojizerské listy Němcům po okupaci pochlebovaly. Psaly: „Říšští vojáci mezi námi zdomácněli, cítí se dobře, líbí se jim náš kraj. Až se vrátí domů, budou všude vypravovat o přátelské povaze Čechů.“ 

Vojáci vyjedli všechny obchody za týden

Noviny se zmínily také o tom, že němečtí vojáci okusili potravinářské výrobky z Českého ráje. Mediální skutečnost se ale od opravdového života výrazně lišila.

„V Německu panovala ve srovnání s Československem bída. Obyčejní lidé se tam museli spokojit s potravinovými náhražkami,“ konstatuje Marek. „Němečtí vojáci vyjedli v Turnově díky výhodnému kurzu marky všechny obchody za týden. Řada z nich skončila se žaludečními problémy v nemocnicích.“

První komické okamžiky, kdy se příslušníci wehrmachtu zakusovali do celých hrudek másla a cpali se v cukrárně šlehačkou, však vystřídalo šest tragických let.

„Našemu národu tehdy poprvé zlomilo páteř, že jsme se vzdali bez boje. Snažíme se z toho vzpamatovat dodnes,“ tvrdí turnovský starosta Tomáš Hocke. „Patřím mezi horké hlavy a myslím si, že jsme se měli bránit za každou cenu. O to víc nesmíme zapomenout události po 15. březnu 1939. Vědět, kolik lidí za svobodu bojovalo a kolik jich zahynulo.“ 

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Chceme majitele naučit vkusu, říká architekt. Obchodům dá jednotný vzhled

Městský architekt Jablonce David Pavlišta.

Čím více řvavých barev a nápisů, tím více si mě lidé všimnou, domnívají se nejspíš někteří obchodníci v ulicích...

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Vrchní soud zmírnil trest za korupci, bývalý radní vyvázl s podmínkou

Zdeněk Bursa (vpravo) u soudu.

Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za...

Najdete na iDNES.cz