Agent A-54 zradil Hitlera v Turnově, před válkou si tu užíval v nevěstinci

  6:00aktualizováno  6:00
Zpráva o konci samostatného Československa pronikla do okleštěné republiky již čtyři dny před vpádem německého wehrmachtu. Agent A-54 Paul Thümmel tehdy přicestoval do Turnova a vyzradil, že Hitlerova armáda překročí hranice 15. března 1939.

Interiér domu, kde býval turnovský nevěstinec. Před válkou se tam prý potkávali i špioni. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zhola nic nepřipomíná v Turnově událost, která se před 80 lety zapsala do československých i evropských dějin. Díky ní se nacistickému Německu nedostala do ruky zbraň, s níž by získali převahu na poli zpravodajské války.

Právě do Turnova přicestoval 11. března 1938 Paul Thümmel, legendární agent A-54. Na vlakovém nádraží se sešel se štábním kapitánem Františkem Fryčem. Oznámil mu, že Hitler vtrhne 15. března do zmrzačené republiky. Oba se pak bleskově přesunuli do Prahy, kde se zprávu o přesném datu okupace dozvěděli Fryčovi velitelé.

Díky varování odletěli zpravodajci do Anglie

Thümmel se řadil mezi zakládající členy nacistické strany NSDAP. Byl příslušníkem německé tajné služby Abwehr a blízkým známým Heinricha Himmlera, vůdce SS a šéfa gestapa. Zároveň se však Thümmel stal v roce 1936 agentem československé rozvědky.

Díky Thümmelově varování odletěl den před obsazením zbytku Československa plukovník František Moravec s deseti dalšími zpravodajskými důstojníky a s tajnými materiály do Anglie. Před Němci unikli čtvrt hodiny po vydání zákazu všech letů. Kdyby se k dokumentům dostali nacisté, mohli by ochromit nebo dokonce zničit síť zapojenou do akcí proti nim.

Moravec považoval Thümmela za nejlepšího agenta druhé světové války. „Mrzí mě, že o schůzce Thümmela s Fryčem v Turnově skoro nikdo neví a ve městě není nic, co by na ni odkazovalo,“ říká Milan Brunclík starší, turnovský patriot a dokumentarista. „Přitom šlo o událost, která hrála v našich dějinách velmi důležitou roli.“

O Thümmelovi natočil barrandovský Krátký film v roce 1967 dokument Stopa vede k A-54. Fryč v něm vzpomíná, jak do Turnova dorazil v proudnicovém automobilu Tatra. Thümmel na něj čekal v nádražní restauraci.

Špioni se scházeli v luxusním nevěstinci

A-54 se díky svému postavení dostával k velmi důvěrným zprávám o záměrech Hitlerovy třetí říše. Mnohasvazkové dějiny britských tajných služeb vysoce hodnotí Thümmelovu práci pro spojence. Podle historika F. H. Hinsleyho a jeho kolegů dodával v prvních dvou letech války prvotřídní politické a vojenské zprávy.

Jak vyplynulo ze svědectví československých zpravodajců ve filmu Stopa vede k A-54, Thümmel nepracoval pro spojence z ušlechtilých důvodů. Jeho motivem byla zištnost. Spojenci ho za jeho služby bohatě platili. Thümmel měl pověst člověka, který si plnými doušky užíval života a rád se předváděl ve společnosti krásných žen. Brunclík se domnívá, že se A-54 v Turnově objevil již dříve než 11. března 1939.

„Za první republiky se na okraji města nacházel vyhlášený luxusní nevěstinec v hotelu Sport. Mluvil jsem před desítkami let s pamětnicí, která tam dělala dokonce bordelmamá,“ upozorňuje Brunclík. „Podle ní jezdili do Sportu z Prahy sekční šéfové a dokonce ministři. Prozradila mi, že se v nevěstinci potkávali také špioni. Nelze vyloučit, že mezi nimi byl vzhledem ke své povaze Thümmel.“

Z Terezína před popravčí četu

Agentovu roli před okupací Československa popsal v minulosti detailně novinář MF DNES Karel Pacner. „Po obsazení Sudet po mnichovské dohodě z konce září 1938 odepsali A-54 snad všichni důstojníci československé zpravodajské služby. Ozval se až koncem února 1939,“ uvedl Pacner. 

„Další šifrovaný dopis přišel 3. března. Poprvé zněl německý text tak naléhavě: Musím s Tebou bezpodmínečně mluvit. Situace je mimořádně napjatá. Buď velmi opatrný. Přijedu v sobotu 11. 3. ráno do Turnova. Očekávám Tě určitě od 7.00 ráno v nádražní restauraci v Turnově. Prosím, přijď zcela určitě. S vřelými pozdravy Tvůj synovec Voral.“

Během války Thümmel dodával zprávy hrdinům domácího odboje podplukovníkům Mašínovi a Balabánovi a štábnímu kapitánovi Morávkovi. V roce 1942 ho zatklo gestapo. Skončil v pankrácké věznici a později v Terezíně, kde ho v dubnu 1945 zastřelila na rozkaz gestapa popravčí četa.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zápach spálené gumy dusí lidi, místní chtějí blokovat vjezd do firmy

Továrna SAND Profile v Novém Boru

Pronikavý zápach podobný spálené gumě sužuje obyvatele Arnultovic, části Nového Boru. Line se z firmy SAND Profile,...

Další z rubriky

Josef Košek opravil starou kapli. Za vlastní peníze a dohledu památkářů

Kapli v Hodkovicích nad Mohelkou opravil soukromník Josef Košek.

Kapli u kostela, která je v Hodkovicích nad Mohelkou v Libereckém kraji známá jako márnice, dal nový kabát soukromý...

Česká Lípa označí zájemcům kolo syntetickou DNA, pomůže odhalit zloděje

Cyklistická trať začíná jen pět set metrů od posledních paneláků sídliště...

Neviditelnou zbraň proti zlodějům kol mají v České Lípě. Začnou používat prozatím nejspolehlivější způsob ochrany...

Ovzduší firma neničí, obyvatele liberecké čtvrti přesto obtěžuje zápach

Jednatel firmy Likto René Chrastecký se brání výtkám, že provoz škodí životnímu...

Obyvatelé libereckého Vesce si dlouhodobě stěžují na zápach, který se line z firmy Likto. Báli se, že společnost...

Najdete na iDNES.cz