Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. srpna 2021 Oskar

V Českém ráji se přemnožily nutrie, ochranáři je chtějí střílet

  16:40
Přírodní rezervace Podtrosecká údolí trpí nájezdy nutrií. Turisté je tam přikrmují a „vodní krysy“ se tak rychle rozmnožují. Pomoci mají myslivci, těm se ale dětmi oblíbená zvířata moc střílet nechce.

„Mami, koukej, bobr,“ ozývá se dětský křik. Z parkoviště u restaurace Vidlák se z auta s hradeckou espézetkou hrne rodinka rovnou k vodě. V blátě tam mezi popadanými stromy sedí skupina tlustých hlodavců.

V packách si přidržují kusy jablek a mrkve, které jim tam naházeli další přihlížející lidé. „To jsou nutrie,“ opravuje malého chlapce starší paní, která drží na vodítku dva jorkšíry.

Její manžel si zatím vodní hlodavce fotografuje. Panáčkují mu u nohou a typickým prosivým pohybem tlapek s plovacími blánami se dožadují jídla. Jakmile jeho ruka zašátrá v pytlíku s piškoty, vodní hladinu rybníku Vidláku rozčeří další nutrie ukryté v rákosí a sjíždějí se jako torpéda vyslaná ponorkou ke břehu. Za chvíli jich na břehu ťape osm.

Podobný obrázek je teď k vidění u Podtroseckých údolí denně. Nutrie se zde staly velkou atrakcí, za kterou se sjíždějí lidé až z dalekého okolí. Kvůli přikrmování se nutrie množí několikrát ročně a jejich řady rostou. Jsou přitom velkou hrozbou. České přírodě škodí.

„Budují si rozsáhlé nory, čímž narušují břehy a oslabují jejich stabilitu. Vlivem rozsáhlé eroze pak stromy padají do vody. Nutrie též vytlačují ostatní druhy zvířat, navíc přenášejí řadu chorob, z nichž mnohými se může nakazit i člověk,“ vyjmenovává největší problémy spojené s nutriemi šéf správy CHKO Český ráj Jiří Klápště. Hrozí též pokousání. 

Nutrie se svými obřími oranžovými hlodáky se dokáže postavit i mnohem větším protivníkům. „Vím o případech, kdy nutrie rozpárala břicho psovi. Pokousat samozřejmě dokážou i lidi,“ varuje Klápště.

Nutrie se v české krajině dobře adaptovala

Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody jsou nutrie říční jedním ze sta nejhorších invazních druhů. Pocházejí z Jižní Ameriky. Odtud se do Československa dostaly v roce 1924, jde totiž o kožešinová zvířata. Nutrie pak chovaly stovky farem. 

Od letoška jsou ale v Česku kožešinové farmy zakázány, už dávno předtím však zájem o kožešiny nutrií poklesl. Řada zvířat v průběhu let z chovů uprchla, někteří chovatelé je vypustili do přírody sami. Nutrie se pak v české krajině velmi dobře adaptovala. Dnes je to invazivní zvíře, které se kromě Antarktidy a Austrálie rozšířilo do všech kontinentů. Množí se několikrát ročně, je vynikající plavec.

„Na první pohled působí jako mazlíček, žebrá o jídlo a pro děti je to atrakce. Ale množí se opravdu rychle a dnes nenajdeme v Českém ráji rybník, kde by nutrie nežily. Odhaduji jejich počty na stovky. Jsou nejen u podtroseckých rybníků, ale i u Drhlenských rybníků nedaleko Kněžmostu a podél řeky Libuňky,“ popsal Klápště.

Plánem je nutrie z přírody dostat. „Odchyt pomocí klecí s návnadami je sice možný, ale nic neřeší. Co pak s nimi? Vypustit je jinde nejde. Takže jediné spolehlivé řešení je odstřel,“ potvrdil vedoucí CHKO. Spojit se kvůli tomu chce s místními myslivci, kterým by se za ulovení každé nutrie vyplácelo takzvané „zástřelné“.

„Myslím, že příspěvek by myslivce mohl víc motivovat, aby nutrie stříleli. I když to bude těžké, protože zvířata se zdržují v turisticky velmi exponovaných místech, kde se pohybuje hodně lidí,“ zamýšlí se Klápště.

Lov nutrií je složitý

Podle mysliveckého hospodáře Bohdana Brožka z mysliveckého sdružení Valdštejn – Radeč je lov nutrií těžký, neboť po první ráně všechna zvířata zmizí ve vodě a pak jsou dlouho velice ostražitá.

„Střílet do nich před lidmi ani nejde. Pomohlo by, kdyby se vyhlásil zákaz krmení a ten se důsledně vymáhal. Taky by prospělo, kdyby se změnila legislativa a nutrie směl lovit každý myslivec. Nutrie totiž podle zákona není lovná zvěř a lovit jí teď smí jen myslivecká stráž nebo myslivecký hospodář,“ vysvětlil Brožek.

Podle mysliveckého hospodáře z Křižan Radka Lanka vyvstává s lovem nutrií i další společenský problém. A to vztah k veřejnosti. Lov oblíbených dětských miláčků by mohl mít pro myslivce zdrcující dopad.

„Dneska když střelíte obyčejné divoké prase a chcete ho vyvrhnout, tak si vás hned každý fotí, jste hned podezřelý. Proti myslivcům je teď populární vystupovat. Tak se nelze divit, že se každý bojí,“ zamýšlí se Lank.

S nutriemi má své zkušenosti, v 80. letech minulého století je choval na kožešinové farmě. „Tenkrát se jedna kožka vykupovala za 240 korun. Ročně jsme jich takto prodali na dvě stovky, ušetřili jsme díky tomu v rodině třeba na auto. Jenže pak kožichy nechtěl nikdo nosit, ochránci přírody proti kožešinovým farmám rozjeli kampaň,“ popisuje Radek Lank. 

Z nutrií se přitom dalo zužitkovat i maso, které dlouhou dobu patřilo k vyhlášeným lahůdkám. „Je podobné králičímu masu, dietní, ale ne tak suché. Z jedné nutrie bylo i pět až šest kilo masa,“ vzpomíná.

O maso nutrií ale dnes není také zájem. Jen výjimečně ho použije některý z renomovaných kuchařů, zpravidla jen jako zážitkové menu pro gurmány. Přitom to není tak dávno, kdy toto maso hrálo prim na nemocničním jídelníčku.

Československo patřilo v šedesátých letech minulého století nejen v Evropě, ale na celém světě mezi největší producenty nutrií. Jejich maso se pak zpravidla v úpravě „na smetaně“ objevovalo jako součást dietní stravy nemocných.

  • Nejčtenější

Liberec - Sparta 0:5, demolice po půli, zaveleli k ní Karabec s Hložkem

Sparťanští fotbalisté tak pohodový zápas v Liberci ještě nezažili. Po absolutní převaze utkání druhého kola Fortuna...

Česko má další památku UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Jizerskohorské bučiny na Liberecku se zapíšou na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO, ve středu to...

Rada opět zuřil kvůli tiskovce: Pod mojí úroveň. Uráží mě, že tady mluvím do skříní

Nejdřív v klidu a věcně hodnotil těsné domácí vítězství 1:0 nad Baníkem Ostrava v úvodním kole první ligy, uznal...

Žena našla cizího muže v koupelně. Ptal se, jak se dostane na nádraží

Cizího muže potkala v koupelně svého domku žena z České Lípy. Muž jí tvrdil, že hledá nádraží. Přivolaní policisté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vedení ligy reaguje na kouče Radu: Nepochopitelné. Opatření měnit nebudeme

Ligová fotbalová asociace (LFA), která v Česku řídí profesionální soutěže, se ohradila proti výrokům jabloneckého...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Obyvatelé z Liberecka ohrožení dolem Turów vyzvali Babiše, aby zakročil

Obyvatelé obcí na Liberecku ohrožených rozšiřováním polského dolu Turów u česko-polské hranice vyzvali otevřeným...

Rekonstrukce bazénu se blíží k miliardě, Liberec ale zatím škrtat nechce

Liberec zatím nechce dělat změny v projektu na kompletní rekonstrukci plaveckého bazénu. A to přesto, že odhadovaná...

Hory trápí nelegální lezci. Ohrožují rostliny nebo hnízdící ptáky

V Krkonošském národním parku (KRNAP) nedávno ochránci přírody odhalili ilegální horolezecké cesty. Takováto činnost...

Řidič srazil chlapce na kole, promluvil s ním a odjel. Pátrá po něm policie

Neznámý řidič srazil v České Lípě dvanáctiletého cyklistu, který jel po přechodu pro chodce. Šofér poté na chvilku...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...