Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Českém ráji se přemnožily nutrie, ochranáři je chtějí střílet

  16:40
Přírodní rezervace Podtrosecká údolí trpí nájezdy nutrií. Turisté je tam přikrmují a „vodní krysy“ se tak rychle rozmnožují. Pomoci mají myslivci, těm se ale dětmi oblíbená zvířata moc střílet nechce.

„Mami, koukej, bobr,“ ozývá se dětský křik. Z parkoviště u restaurace Vidlák se z auta s hradeckou espézetkou hrne rodinka rovnou k vodě. V blátě tam mezi popadanými stromy sedí skupina tlustých hlodavců.

V packách si přidržují kusy jablek a mrkve, které jim tam naházeli další přihlížející lidé. „To jsou nutrie,“ opravuje malého chlapce starší paní, která drží na vodítku dva jorkšíry.

Její manžel si zatím vodní hlodavce fotografuje. Panáčkují mu u nohou a typickým prosivým pohybem tlapek s plovacími blánami se dožadují jídla. Jakmile jeho ruka zašátrá v pytlíku s piškoty, vodní hladinu rybníku Vidláku rozčeří další nutrie ukryté v rákosí a sjíždějí se jako torpéda vyslaná ponorkou ke břehu. Za chvíli jich na břehu ťape osm.

Podobný obrázek je teď k vidění u Podtroseckých údolí denně. Nutrie se zde staly velkou atrakcí, za kterou se sjíždějí lidé až z dalekého okolí. Kvůli přikrmování se nutrie množí několikrát ročně a jejich řady rostou. Jsou přitom velkou hrozbou. České přírodě škodí.

„Budují si rozsáhlé nory, čímž narušují břehy a oslabují jejich stabilitu. Vlivem rozsáhlé eroze pak stromy padají do vody. Nutrie též vytlačují ostatní druhy zvířat, navíc přenášejí řadu chorob, z nichž mnohými se může nakazit i člověk,“ vyjmenovává největší problémy spojené s nutriemi šéf správy CHKO Český ráj Jiří Klápště. Hrozí též pokousání. 

Nutrie se svými obřími oranžovými hlodáky se dokáže postavit i mnohem větším protivníkům. „Vím o případech, kdy nutrie rozpárala břicho psovi. Pokousat samozřejmě dokážou i lidi,“ varuje Klápště.

Nutrie se v české krajině dobře adaptovala

Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody jsou nutrie říční jedním ze sta nejhorších invazních druhů. Pocházejí z Jižní Ameriky. Odtud se do Československa dostaly v roce 1924, jde totiž o kožešinová zvířata. Nutrie pak chovaly stovky farem. 

Od letoška jsou ale v Česku kožešinové farmy zakázány, už dávno předtím však zájem o kožešiny nutrií poklesl. Řada zvířat v průběhu let z chovů uprchla, někteří chovatelé je vypustili do přírody sami. Nutrie se pak v české krajině velmi dobře adaptovala. Dnes je to invazivní zvíře, které se kromě Antarktidy a Austrálie rozšířilo do všech kontinentů. Množí se několikrát ročně, je vynikající plavec.

„Na první pohled působí jako mazlíček, žebrá o jídlo a pro děti je to atrakce. Ale množí se opravdu rychle a dnes nenajdeme v Českém ráji rybník, kde by nutrie nežily. Odhaduji jejich počty na stovky. Jsou nejen u podtroseckých rybníků, ale i u Drhlenských rybníků nedaleko Kněžmostu a podél řeky Libuňky,“ popsal Klápště.

Plánem je nutrie z přírody dostat. „Odchyt pomocí klecí s návnadami je sice možný, ale nic neřeší. Co pak s nimi? Vypustit je jinde nejde. Takže jediné spolehlivé řešení je odstřel,“ potvrdil vedoucí CHKO. Spojit se kvůli tomu chce s místními myslivci, kterým by se za ulovení každé nutrie vyplácelo takzvané „zástřelné“.

„Myslím, že příspěvek by myslivce mohl víc motivovat, aby nutrie stříleli. I když to bude těžké, protože zvířata se zdržují v turisticky velmi exponovaných místech, kde se pohybuje hodně lidí,“ zamýšlí se Klápště.

Lov nutrií je složitý

Podle mysliveckého hospodáře Bohdana Brožka z mysliveckého sdružení Valdštejn – Radeč je lov nutrií těžký, neboť po první ráně všechna zvířata zmizí ve vodě a pak jsou dlouho velice ostražitá.

„Střílet do nich před lidmi ani nejde. Pomohlo by, kdyby se vyhlásil zákaz krmení a ten se důsledně vymáhal. Taky by prospělo, kdyby se změnila legislativa a nutrie směl lovit každý myslivec. Nutrie totiž podle zákona není lovná zvěř a lovit jí teď smí jen myslivecká stráž nebo myslivecký hospodář,“ vysvětlil Brožek.

Podle mysliveckého hospodáře z Křižan Radka Lanka vyvstává s lovem nutrií i další společenský problém. A to vztah k veřejnosti. Lov oblíbených dětských miláčků by mohl mít pro myslivce zdrcující dopad.

„Dneska když střelíte obyčejné divoké prase a chcete ho vyvrhnout, tak si vás hned každý fotí, jste hned podezřelý. Proti myslivcům je teď populární vystupovat. Tak se nelze divit, že se každý bojí,“ zamýšlí se Lank.

S nutriemi má své zkušenosti, v 80. letech minulého století je choval na kožešinové farmě. „Tenkrát se jedna kožka vykupovala za 240 korun. Ročně jsme jich takto prodali na dvě stovky, ušetřili jsme díky tomu v rodině třeba na auto. Jenže pak kožichy nechtěl nikdo nosit, ochránci přírody proti kožešinovým farmám rozjeli kampaň,“ popisuje Radek Lank. 

Z nutrií se přitom dalo zužitkovat i maso, které dlouhou dobu patřilo k vyhlášeným lahůdkám. „Je podobné králičímu masu, dietní, ale ne tak suché. Z jedné nutrie bylo i pět až šest kilo masa,“ vzpomíná.

O maso nutrií ale dnes není také zájem. Jen výjimečně ho použije některý z renomovaných kuchařů, zpravidla jen jako zážitkové menu pro gurmány. Přitom to není tak dávno, kdy toto maso hrálo prim na nemocničním jídelníčku.

Československo patřilo v šedesátých letech minulého století nejen v Evropě, ale na celém světě mezi největší producenty nutrií. Jejich maso se pak zpravidla v úpravě „na smetaně“ objevovalo jako součást dietní stravy nemocných.

  • Nejčtenější

Spojily se tři bouřky a nastala smršť. Kroupy ničily zahrady, domy i auta

Zničená úroda, díry ve střechách i oknech domů, poničené pergoly, skleníky i auta. To je výsledek včerejšího krupobití v Hodkovicích nad Mohelkou na Liberecku. Nad obcí se totiž spojily hned tři...

11. července 2024  16:06

V Jablonci se rozpadlo jablko. Můžou za to horké dny, uvolnily kotvení sochy

Kamenná plastika rozkrojeného jablka od známého umělce Oldřicha Plívy se rozpadla na několik kusů. Cenné dílo v centru Jablonce nejspíš poničila vlna veder, která v uplynulých dnech prošla Českem.

12. července 2024  11:42

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

U Panské skály z Pyšné princezny má stát supermarket, řada místních je proti

Nedaleko turisty vyhledávané Panské skály v Kamenickém Šenově na Českolipsku se má na soukromém pozemku stavět supermarket Norma. Řada místních obyvatel se obává znehodnocení místa, které proslavila...

10. července 2024  11:48

Na přehradě je muž se zbraní, volali strážníkům lidé. V ruce držel klacky

Podezřelý muž v kapuci a černých brýlích vystrašil návštěvníky jablonecké přehrady. V rukou třímal věc, která vypadala jako střelná zbraň. Přivolaní strážníci zjistili, že se jedná o bezdomovce,...

10. července 2024  16:11

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Plzeň dospěla po přestřelce s Kodaní k remíze, Červ pro zranění nedohrál

Plzeňští fotbalisté na závěr soustředění v Rakousku remizovali v generálce na novou prvoligovou sezonu s FC Kodaň po přestřelce 3:3. Viktorii se zranil reprezentační záložník Lukáš Červ, jenž musel v...

12. července 2024  19:08,  aktualizováno  21:54

Velké kácení v Českém ráji pomůže živočichům, někteří místní obyvatelé jsou proti

Nezvyklá a rozsáhlá revitalizace čeká rybník Žabakor v první zóně Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český ráj. Kvůli lepším podmínkám pro vzácné živočichy se počítá s vykácením plochy o rozloze...

15. července 2024  14:43

Tvar zůstává, dekor je jedinečný. Vítěze Tour de France čekají trofeje z Lindavy

Jejich cílová destinace bude letos kvůli olympiádě v Paříži výjimečně jiná. Místo vzniku je ale stejné. Trofeje pro vítěze slavné Tour de France vznikaly již počtrnácté v lindavské sklárně Lasvit...

15. července 2024  10:38

Show, kterou chválil i hvězdný Kanaďan. Biker Slavík zářil: Obrovská satisfakce

V letošním jedenáctém díle velkolepé fourcrossové show plné dlouhých a vysokých skoků, dramatických změn pořadí, parádních výkonů elitních jezdců světa, ostrých soubojů i drsných pádů musel...

15. července 2024  8:35

Desátá posila pro Slovan. Z Vyškova získal reprezentanta Enemeho

Fotbalisté Liberce získali před sezonou jako další posilu do zálohy Santiana Enemeho. Třiadvacetiletý ofenzivní záložník, jenž dosud oblékal dres druholigového Vyškova, podepsal na severu Čech...

14. července 2024  12:39

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...