„Státní veterinární správa krmení nutrií rozhodně nedoporučuje. Můžou přenášet infekční onemocnění, jako je leptospiróza nebo salmonela. Jsou také náchylné k určitým cizopasníkům. Třeba můžou mít svalovce. Platí to, že by se lidé měli vyvarovat přímému kontaktu s těmito zvířaty, případně uhynulými nutriemi a s jejich trusem,“ varuje vedoucí Odboru životního prostředí semilské radnice Jana Vrabcová.
Úřednice doplňuje, že pokud se nutrie říční, kterým se přezdívá také vodní krysy, přemnoží, dokážou zcela spást vegetaci kolem břehů a rozhrabat břehy tak, až dojde k erozi.
„Navíc si hloubí v březích nory, což může vést k sesuvům půdy nebo dokonce pádu stromů,“ podotýká Vrabcová.
„Je taky nutné si uvědomit, že zvíře, které má dobrou výživu a dobré podmínky, velice rychle pohlavně dospívá a jeho vrhy budou mít velký počet mláďat. S velkým počtem nutrií právě hrozí, že zvířata začnou narušovat břehy. Proto prosíme obyvatele Semil, aby nutrie nekrmili. Není v zájmu přírody tento druh živočicha podporovat v jeho expanzi,“ říká.
Některá města dokonce krmení původně jihoamerických živočichů zakázala vyhláškou. Například Hradec Králové. Tam zákaz platí již pátým rokem.
„Pokud dojde ke kontaktu člověka s nutrií, je třeba umýt se vodou a mýdlem, případně použít nějaký běžně dostupný desinfekční prostředek. Nákaza specificky přenosná jen nutriemi neexistuje, přesto je zde riziko spojené s řadou nákaz společných i pro jiné živočišné druhy,“ informoval před časem mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.