"Celý život jsem koukala do papírů. Chtěla jsem něco změnit, aby po mně na světě něco zůstalo. Tady v pivovaru a v hospodě mě práce víc baví a aspoň se za ni dočkám pochvaly," svěřuje se Vrbová.
Novou živnost založili se synem ve vlastním domě skoro na konci Krásné Studánky. Do pivovaru dali asi jeden a půl milionu korun.
"Jsme ale ve svém a zdá se, že se uživíme. Ale vyhráno ještě není. V létě jsme v pohodě, v zimě bychom ale potřebovali, aby od nás pivo braly i jiné hospody," říká Vrbová.
Ve třech tisícilitrových tancích uzrává kromě světlé desítky s názvem Studánecký Antal a dvanáctky Gallasův ležák také polotmavá jedenáctka Flik. Dvanáctku a jedenáctku bere pravidelně zatím jediná hospoda - U Kozy v Oldřichovském sedle.
"V pátek tam majitel vezme vždycky padesátilitrový sud dvanáctky a třicet litrů jedenáctky. V sobotu je už vypitá," tvrdí Vrbová.
Na pivo se zastaví hlavně sousedé a cyklisté
Kvasnicovou dvanáctku nedávno zkusil také hospodský Stanislav Voldřich z liberecké restaurace Na Kopečku, kde se jinak čepuje Rohozec a Bernard.
"Lidem dvanáctka ze Studánky chutnala. Třicetilitrový sud byl prázdný ještě dřív, než jsme zavírali," poznamenal Voldřich.
Polotmavou jedenáctku Flik čepují v jizerskohorském penzionu První nelyžujem. "Je tam krásný studený sklep a naše přírodní pivo v něm vydrží nejméně dva měsíce," podotýká Vrbová.
Minipivovar prodá okolo padesáti litrů denně. Leží bokem od hlavní silnice z Liberce do Frýdlantu a zastavují se tam především sousedé a cyklisté.
"Na jaře jsme dali k silnici šipky, aby lidé věděli, jak se k nám dostat. Ale za týden je někdo všechny strhal," postěžovala si Vrbová.
Poláci si odvážejí plné PET lahve
Přesto se o studáneckém pivovaru dozvěděli Poláci vyrážející do Česka v autech za prací. "Nechali jsme si udělat takový vorrichtung a do PET lahví stáčíme pivo jako ve velkých pivovarech do skleněných lahví," dodává Vrbová.
S rozjezdem pivovaru v Krásné Studánce pomáhal bývalý sládek z Harrachova Libor Horáček.
"Teď už si poradíme sami. Pod varnami topíme jako za starých časů dřevem, což už není obvyklé. Dodržujeme klasické způsoby výroby. Odlišnou chuť, než mají jiná piva, dodává našemu voda z vlastní kopané studny," prozrazuje Vrbová.