Účetní s automechanikem si doma zřídili pivovar. Denně prodají sto piv

  8:37aktualizováno  8:37
V Liberci - Krásné Studánce vaří pivo účetní a automechanik. Iva Vrbová a její syn Michal Havrda změnili své životy loni v zimě, kdy ve své malé pivovarské restauraci stočili první kvasnicová piva a nabídli je hostům.

Michal Havrda je původně automechanik. Nyní vaří pivo v rodinném minipivovaru v Krásné Studánce. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Celý život jsem koukala do papírů. Chtěla jsem něco změnit, aby po mně na světě něco zůstalo. Tady v pivovaru a v hospodě mě práce víc baví a aspoň se za ni dočkám pochvaly," svěřuje se Vrbová.

Novou živnost založili se synem ve vlastním domě skoro na konci Krásné Studánky. Do pivovaru dali asi jeden a půl milionu korun.

Michal Havrda je původně automechanik. Nyní vaří pivo v rodinném minipivovaru v

"Jsme ale ve svém a zdá se, že se uživíme. Ale vyhráno ještě není. V létě jsme v pohodě, v zimě bychom ale potřebovali, aby od nás pivo braly i jiné hospody," říká Vrbová.

Ve třech tisícilitrových tancích uzrává kromě světlé desítky s názvem Studánecký Antal a dvanáctky Gallasův ležák také polotmavá jedenáctka Flik. Dvanáctku a jedenáctku bere pravidelně zatím jediná hospoda - U Kozy v Oldřichovském sedle.

"V pátek tam majitel vezme vždycky padesátilitrový sud dvanáctky a třicet litrů jedenáctky. V sobotu je už vypitá," tvrdí Vrbová.

Na pivo se zastaví hlavně sousedé a cyklisté

Kvasnicovou dvanáctku nedávno zkusil také hospodský Stanislav Voldřich z liberecké restaurace Na Kopečku, kde se jinak čepuje Rohozec a Bernard.

 "Lidem dvanáctka ze Studánky chutnala. Třicetilitrový sud byl prázdný ještě dřív, než jsme zavírali," poznamenal Voldřich.

Polotmavou jedenáctku Flik čepují v jizerskohorském penzionu První nelyžujem. "Je tam krásný studený sklep a naše přírodní pivo v něm vydrží nejméně dva měsíce," podotýká Vrbová.

Minipivovar prodá okolo padesáti litrů denně. Leží bokem od hlavní silnice z Liberce do Frýdlantu a zastavují se tam především sousedé a cyklisté.

"Na jaře jsme dali k silnici šipky, aby lidé věděli, jak se k nám dostat. Ale za týden je někdo všechny strhal," postěžovala si Vrbová.

Poláci si odvážejí plné PET lahve

Přesto se o studáneckém pivovaru dozvěděli Poláci vyrážející do Česka v autech za prací. "Nechali jsme si udělat takový vorrichtung a do PET lahví stáčíme pivo jako ve velkých pivovarech do skleněných lahví," dodává Vrbová.

S rozjezdem pivovaru v Krásné Studánce pomáhal bývalý sládek z Harrachova Libor Horáček.

"Teď už si poradíme sami. Pod varnami topíme jako za starých časů dřevem, což už není obvyklé. Dodržujeme klasické způsoby výroby. Odlišnou chuť, než mají jiná piva, dodává našemu voda z vlastní kopané studny," prozrazuje Vrbová.

  • Nejčtenější

Autobus RegioJetu vjel do zákazu vjezdu. Nebezpečně couval a otáčel se

Přes zákaz vjezdu si chtěl v pátek odpoledne zkrátit cestu řidič plně naloženého žlutého autobusu společnosti RegioJet,...

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Zachránil jedoucí autobus plný lidí, teď si hrdina vyzkouší i kurz řízení

Ivo Raisr, který před měsícem odvážně převzal řízení autobusu plného lidí za kolabujícího řidiče, si bude moci splnit...

Stát chce po obžalovaných 340 milionů za podvod kolem lázní i hotelu

Korupce podle státního zástupce provázela všechny čtyři projekty placené z Evropské unie spojené s podnikatelem Janem...

Dvacet nemocných za deset dní. Turnovsko se potýká s epidemií žloutenky

Na Turnovsku řádí epidemie žloutenky typu A. Od začátku roku již Krajská hygienická stanice Libereckého kraje eviduje...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Bílí tygři trpí spoustou genetických vad, ti od Berouska v Liberci šilhají

Dvě tygřice zabavené Ludvíku Berouskovi jsou už měsíc a půl v dočasném azylu liberecké zoologické zahrady. Podle...

Autobus RegioJetu vjel do zákazu vjezdu. Nebezpečně couval a otáčel se

Přes zákaz vjezdu si chtěl v pátek odpoledne zkrátit cestu řidič plně naloženého žlutého autobusu společnosti RegioJet,...

Češi ozvláštňují tetris challenge vtípky, vězeňská služba přibalila psa

Spoutaný vězeň leží na zemi, vedle něj se rovněž ve vodorovné poloze nachází několik zakuklenců a taky pes. Kolem jsou...

Továrny padly, ve věžích budou stovky bytů, hřiště a lékaři

Před sto lety to byla průmyslová část Liberce. V okolí dnešních ulic U Nisy a Tatranská pracovala jedna fabrika za...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz