Kalenda nejprve mluvil jen o rezignaci na své funkce, později odpoledne nakonec i pozastavil své členství. Strana jej však chce za nenávistný text vyloučit. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek na dotaz redaktora iDNES.cz na Twitteru reagoval slovy, že být to na něm, Kalendu by ve straně nenechal. „Ale rozhoduje kolektivní orgán 2/3 většinou,“ dodal šéf KDU-ČSL.
„Jeho názory jsou pro všechny z nás nepřijatelné, jsme z toho zděšeni a znechuceni. Většinový názor ve straně, alespoň tak, jak jsem ho mohl zaznamenat, zní vyloučit. Nesouhlasíme s jeho názory a zároveň cítíme, že nás to velmi poškozuje,“ řekl MF DNES předseda městské organizace Kamil Jan Svoboda.
Pro ČTK pak dodal, že jenom pozastavení členství by podle něj znamenalo, že by třeba už za 14 dnů mohl Kalenda požádat o obnovení členství.
Svobodu neobměkčilo ani to, že Kalenda se za svůj status omluvil, text smazal, vše připsal své opilosti a rezignoval na funkce člena okresního výboru a člena celostátní rozhodčí komise strany.
A stejně to viděl na pondělním jednání městský i okresní výbor liberecké KDU-ČSL, oba trvají na tom, že by Kalenda svůj post ve straně měl opustit.
Projevil sebereflexi, vyloučení bych ještě zvážil
Třeba okresní předseda KDU-ČSL Miloš Krčmář, ale ještě před jednáním vnímal takový postup až jako krajní. Kalendům facebookový status plný nenávisti považuje za hloupý výstřelek, který je však v intencích Kalendových dřívějších názorů na uprchlíky.
„Pokud vím, vždycky se k té problematice stavěl dost rezervovaně, teď ale přestřelil. Jeho rezignace je pochopitelná a vítám ji, projevil tím sebereflexi. Vyloučení ze strany bych ještě zvážil, to je až ta nejposlednější možnost, jak jej potrestat,“ zamyslel se Krčmář.
Připomeňme, že podle stanov KDU-ČSL může být člen strany vyloučen pouze pro zvlášť hrubé porušení stanov nebo opakované jednání, které poškozuje stranu. Je otázka, jak Kalendův xenofobní text posoudí. Potrestat jej mohou i pozastavením členství.
V úterý bude celou situaci řešit i krajský výbor strany, ale také celorepublikové předsednictvo. Na toto jednání by se měl do Prahy osobně dostavit i Kalenda.
Kalenda: Alkohol je sviňa
Daniel Kalenda se ještě v neděli v podvečer krátce omluvil a napsal, že svůj text měl zformulovat lépe. „Alkohol je sviňa, moje problémy měl vyřešit, bohužel je nevyřešil, ba možná naopak. Podle všech to bylo za hranou, uznávám to, beru to,” kál se. V pondělí už však na telefonáty ani SMS nereagoval a nezvedal telefon. Je však zjevné, že stranu dobrovolně opustit nechce. V jeho nedělním vyjádření stojí, že nevidí důvod stranu opustit.
„Jsem člověk, který se někdy hodně názorově rozchází se svou mateřskou stranou, ale sestry, bratři, přátelé moji drazí, uznejte, kdo souhlasí se vším, co program jeho mateřské strany říká? Odchylky se najdou v každé straně, ale to není důvod, proč bych měl stranu opustit,” napsal.
Za Kalendu se lidem musejí omlouvat ostatní členové strany. Například Hana Zemanová, místopředsedkyně místní organizace KDU-ČSL Liberec napsala na Facebook, že se od skandální Kalendovy rétoriky distancuje. „Za nehorázná vyjádření ohledně smrti 71 lidí se jménem naší stranické organizace velice omlouváme,“ uvedla Zemanová.
Že komentář na Facebooku může politika stát nejen pověst, dokládá případ z Ostravy-Vítkovic. Zdejší člen KSČM Michal Kesudis se na sociální síti posmíval smrti českých vojáků v Afghánistánu. Doslova napsal: „To, co se jim stalo, to si po čertech zasloužili. Dobře jim tak! Smrt našich kluků v Afghánistánu prý nebyla zbytečná. Souhlasím a jsem vděčný afghánským odbojářům, že nás těch šmejdů zbavili. Bez nich nám bude líp. Smrt okupantům, čest odbojářům.“ Soud mu za to vyměřil roční podmíněný trest.