Očkujte lékaře a zdravotníky proti spalničkám, vzkazuje nemocnicím kraj

  11:04aktualizováno  11:04
Lékaře a další zdravotníky ohrožené spalničkami Liberecký kraj žádá, aby si zjistili, jestli mají dostatek protilátek a případně se nechali očkovat. Svým zaměstnancům to zajistí a zaplatí nemocnice.

„Proočkovanost populace je v současné době nižší než v minulosti. Spalničky tak mohou postihnout také lidi, kteří dostali v minulosti očkovací látku jako děti,“ říká ředitel krajské hygienické stanice Vladimír Valenta. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Zdravotní pojišťovny očkování nehradí, a tak náklady na nákup očkovacích látek ponesou nemocnice,“ řekl Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro zdravotnictví.

„Celkem se v kraji očkování proti spalničkám týká několika stovek zdravotníků,“ podotkl Sobotka.

Jedna vakcína vyjde zhruba na 700 korun. Chrání také proti příušnicím a zarděnkám.

Sobotka se nedávno sešel s řediteli nemocnic a s ředitelem krajské hygienické stanice Vladimírem Valentou.

„Jsem rád, že nemocnice jsou při očkování proti spalničkám aktivní. Vždyť spalničky u jednoho zdravotníka by znamenaly zhruba dvacetidenní karanténu pro všechny jeho kolegy, s nimiž se dostal do styku. Lidé v karanténě by museli zůstat doma, což by vážně narušilo chod nemocnic,“ upozorňuje Sobotka.

Podle Valenty se již nechali proti spalničkám očkovat zdravotníci z infekčního a dermatologického oddělení liberecké nemocnice. Pokud ještě měli v těle účinné protilátky, očkování se jich netýkalo. 

V kraji se objevil jeden případ spalniček

Letos se objevil v Libereckém kraji zatím jeden případ spalniček, v loňském roce osm. „Proočkovanost populace je v současnosti nižší než v minulosti. Spalničky tak mohou postihnout také lidi, kteří dostali v minulosti očkovací látku jako děti. Ať již jednu do roku 1975 nebo dvě po roce 1975,“ vysvětluje Valenta.

Spalničky se vyznačují vysokými horečkami, kašlem a nepříjemnou vyrážkou, ale někdy také zápalem plic či zánětem mozku. „Bohužel jeden případ z tisíce končí smrtí,“ uvádí Valenta.

„Spalničkami se nemůže nakazit nikdo, kdo je měl v dětství. S očkováním proti spalničkám se začalo v roce 1968 a do té doby je jako dítě dostal takřka každý,“ podotkl Valenta.

První letošní nemocný z Libereckého kraje si přivezl spalničky z dovolené na Srí Lance. Pracuje ve velké firmě, ale nikdo další se od něj nenakazil. „Nemoc se podařilo udržet pod kontrolou. Firma se vyhnula karanténě a nemusela omezovat výrobu jako nyní velká firma na Trutnovsku,“ říká Valenta. 

Spalničky přišly loni z Ukrajiny

Loni se spalničky vyskytly v Libereckém kraji u osmi lidí, kteří se nakazili při dovolené na Ukrajině, kde se tato choroba objevuje velmi často.

„Jednalo se o tři ohniska nákazy. Díky rychlým opatřením se podařilo nemoc udržet v rodinách,“ poznamenává Valenta. Spalničky se nepřenesly ani mezi děti do škol ani do firem, kde nakažení lidé pracovali. 

Valenta dodal, že v Libereckém kraji zatím není se spalničkami tak velký problém jako třeba v Praze nebo v Moravskoslezském kraji, kde letos i loni hygienici zaznamenali desítky případů. „Předběžná opatrnost je ale na místě i v našem kraji. S rizikem ale počítáme a připravujeme se na něj,“ prohlásil Valenta. 

Spalničkami bezprostředně ohrožení lidé nemusejí bezpodmínečně na očkování. Stačí, pokud se podrobí vyšetření, z něhož se dozvědí, že jsou proti spalničkám imunní.

Nejčtenější

VIDEO: Znovu jsem se narodil. Řidič ukázal záběry, jak se vyhnul kamionu

Záběry z palubní kamery ukazují, jak málo času a místa měl řidič vozu, aby...

Televize Prima mluvila s řidičem, který se na poslední chvíli vyhnul polskému kamionu odbočujícímu proti všem pravidlům...

Policie našla řidiče superbu, který vytlačil předjíždějící auto a ujel

Nehoda na Frýdlantsku

Po měsíci našla policie řidiče černé Škody Superb se zahraničními značkami, který odjel od vážné nehody na Frýdlantsku....

Třinec potřetí porazil Vítkovice, Boleslav zaskočila Liberec

Jakub Klepiš (vpravo) z Mladé Boleslavi bojuje o puk s Janem Ordošem z Liberce.

Hokejisté Třince v neděli porazili ve čtvrtfinále play off extraligy Vítkovice 2:1 a v sérii vedou už 3:0 na zápasy....

Podnikatel prohrál soud s OSA o poplatky za hudbu v supermarketu

Kendikova prodejna potravin v paláci Dunaj

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik musí podle rozsudku zaplatit desítky tisíc korun za hudbu, kterou pouštěl ve své...

Knihkupec bavil i za okupace, fašisti ho umučili za vtipnou reklamu

Jan Niesner, sokol, učitel a armádní důstojník z Lomnice nad Popelkou. Zahynul...

Horko jako nikdy předtím měli četníci na stanici v Lomnici nad Popelkou 15. března 1939. Když se vrchní strážmistr...

Další z rubriky

Řídit motorku není lidské právo, říká majitel motoškoly

Lukáš Kobera upozornil na odbyté zkoušky motorkářů v Liberci.

Přicházející jaro, sluníčko a teplejší dny vyženou za pár týdnů po zimní pauze na silnice první motorkáře. A bude jich...

Do Liberce míří detektiv z Městečka Twin Peaks, čeká ho válečný seriál

Kyle MacLachlan v novém seriálu Twin Peaks

Představitel ikonických postav Kyle MacLachlan míří do Liberce. Příští týden tu bude natáčet scény do dánského seriálu...

Řidiči mají platit mýto na silnici v Českém ráji, druhý úsek kraji vadí

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Stát chce v Libereckém kraji rozšířit placení mýtného o dvě silnice první třídy. Zatímco se zpoplatněním komunikace...

Najdete na iDNES.cz