Liberecký kraj nepovolil polské firmě dovoz čmeláků, zahubili by ty české

  16:29aktualizováno  16:29
Polská firma chce do Libereckého kraje dovážet španělské čmeláky, aby opylovali zemědělské plodiny. Jenže odborníci se obávají toho, že tento hmyz může decimovat domácí populaci čmeláků.

Ve výzkumném ústavu v Troubsku na Brněnsku chovají jako jediní v ČR čmeláky z naší přírody. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Odbor životního prostředí krajského úřadu se obává, že by cizí čmeláci odchovaní v zajetí a s jiným genofondem mohli vážně ohrozit populaci domácích čmeláků zemních.

O možnost dovážet čmeláky žádala agrofirma Brinkman Polska SP se sídlem v Tychy loni v říjnu. Chtěla získat výjimku, aby chráněné živočichy mohla převážet a obchodovat s nimi. Kraj řízení o povolení dovozu ale nakonec zastavil.

Firma totiž ve své žádosti nepopsala a ani na výzvu nedoplnila, jak by zajistila, aby se čmeláci poddruhu Bombus terrestris terrestris nemohli dostat do volné přírody. „Mohlo by dojít k nevhodnému ovlivnění genetické informace volně žijících čmeláků,“ stojí v usnesení o zastavení řízení. 

Firma ani přesně nepopsala údajné kryté plochy, kde by měli čmeláci „pracovat“. 

„Nevěděli jsme, jestli by se jednalo například o sítěmi zakryté sady nebo pouze skleníky bez možnosti úniku čmeláků do venkovního prostředí,“ vysvětlil mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.

Z dokumentace podle něj také neplynulo, jestli by se skutečně jednalo o zmíněný poddruh čmeláka. V případě rozšíření geograficky nepůvodního poddruhu nebo jeho křížence, by mohlo dojít k vytlačení původních druhů čmeláků.

Fotogalerie

Kraj zatím žádost takto velké nadnárodní firmy neposuzoval. „Řešili jsme zatím jen menší dovozce. Tohle ale mělo být přímo k průmyslovému zemědělskému využití,“ podotkl mluvčí Trdla. 

Odborníci varují před nekontrolovaným dovozem čmeláků z jiných zemí. Tito čmeláci jsou speciálně šlechtění a bývají větší a silnější. Pokud uniknou do volné přírody, mohou se stát vážným konkurentem českým populacím tohoto druhu hmyzu.

Jisté riziko v dovozu spatřuje i entomoložka Alena Votavová z Výzkumného ústavu pícninářského v Troubsku na Brněnsku. Je to jediná laboratoř, kde chovají čmeláky pocházející z naší přírody. 

„Čmeláci pocházející ze Středomoří se geneticky liší. Vyšlechtěním jsou navíc výkonnější a schopnější. V případě, že by se dostali do volné přírody, existuje riziko, že by mohli konkurovat našim druhům. Čmeláci z velkochovů, kde jsou matky větší, mají totiž jasnou konkurenční výhodu. K dovozu je proto třeba postupovat opatrně,“ upozornila Alena Votavová, vedoucí laboratoře chovu čmeláků v troubském ústavu. 

Čmeláci z laboratoře u Brna jdou na dračku, umějí opylovat i ve skleníku

Ten čmeláky dodává tuzemským zahrádkářům a zemědělcům. Čmeláci pak opylují sady nebo rostliny. Ačkoliv čmeláci v Troubsku žijí v laboratořích, šlechtění se tu neprovádí. Zdejší hmyz je odchycený v přírodě a zařazený do chovného programu.

„Jen je držíme v zajetí, jejich hnízda se vyvíjejí tak jako v přírodě. Ovšem každoročně na jaře odchytáváme několik královen, abychom získali nový genofond,“ popsala Alena Votavová. 

Laboratoř v Troubsku na Brněnsku chová čmeláky na opylování

O čmeláky je mezi pěstiteli obrovský zájem. Tento hmyz má dlouhý jazyk a zvládne tak opylovat květy s dlouhou okvětní trubkou, například jetele. Je navíc schopný „pracovat“ v uzavřených prostorách, sklenících a šlechtitelských klecích. Pro ovocnáře má zase výhodu v tom, že častěji střídá stromy, čímž dochází k lepšímu opylení. Čmeláci navíc létají za chladného počasí a za deště.

Žádost polské firmy zamítl také například Krajský úřad Ústeckého kraje. „Záměr by mohl narušit genetickou stabilitu a chování původních druhů čmeláků, či je přímo vytlačit,“ stojí v usnesení.

Stejně postupoval také Krajský úřad Zlínského kraje. „Vypouštění uměle odchovaných čmeláků z jiných zoogeografických oblastí, byť stejného poddruhu, představuje ohrožení domácích populací čmeláků, kteří se vyvíjejí v určitém prostředí,“ odůvodnil Zlínský kraj zamítnutí výjimky k obchodu se čmeláky. Upozornil také na to, že i když by měli být čmeláci jen v uzavřených prostorách, nelze vyloučit, že uletí.

„Pokud by ve velkochovech byli čmeláci ze střední Evropy, naše obavy by byly menší,“ podotkla entomoložka Votavová.

Autor:

Nejčtenější

S českou přírodou to začalo být velmi špatné, říká ředitel botanické zahrady

„Tu krásu, kterou pamatuje ještě naše generace, současná republika rychle...

Je duben a sotva jsme schovali krémy proti omrzlinám, musíme si nakoupit ty opalovací. Typické české jaro se už řadu...

Liberec urval čtvrté finále v prodloužení a vyrovnal sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Hokejisté Liberce dokázali podruhé srovnat finálovou sérii Tipsport extraligy. Čtvrtý duel na ledě Třince rozhodlo až...

Rozhodčí mi dal pěstí. Třikrát, řekl liberecký Vlach s boulí na nose

RÁNA PĚSTÍ? Na této fotografii je vidět, že liberecký Jaroslav Vlach skutečně...

Emoce se stupňují. Hokejisté Liberce v závěru pondělního třetího finále v Třinci už věděli, že prohrají, a tak se...

Tři pilíře, tři otazníky. Jak bude vypadat tým Komety v příští sezoně?

Trenér Komety Libor Zábranský udílí pokyny Martinu Eratovi.

Na rozdíl od minulého léta, během kterého z Komety odešlo rovnou šest stěžejních hráčů, nečeká letos hokejové Brno tak...

Třinec ovládl první finále, v Liberci udržel těsné vedení až do konce

Třinecký Martin Růžička oslavuje se spoluhráči gól v síti Liberce.

Třinečtí hokejisté vstoupili do finále Tipsport extraligy vítězně. Ocelářům stačily k triumfu v Liberci dva...

Další z rubriky

Policisté našli pohřešovanou německou seniorku, došla až do Polska

Rozloučení se záchranářem Michalem Benešem

Polští policisté v úterý vypátrali v obci Mirsk německou seniorku, která zmizela v neděli večer. Pohřešoval ji přítel,...

Pes spadl ze zříceniny hradu, z římsy nad propastí ho dostali hasiči

Hasiči zachránili psa, který sklouzl na římsu zříceniny hradu Fredevald (Pustý...

Hasiči na Českolipsku zachránili v pátek v podvečer psa, který sklouzl na skalní římsu zříceniny hradu Fredevald,...

Krakonoš zpívá Smetanu, aby se zachránil. Z jeviště zní rock i pop

Představení „Bedřich Smetana: The Greatest Hits“

Na tenký led národních skvostů Bedřicha Smetany se odvážil vstoupit ochotnický Divadelní spolek Krakonoš. Herci a...

Najdete na iDNES.cz